A verbászi Mezőgazdasági Tanácsadási Szakszolgálatban kapott információk szerint a Verbász‒Kúla‒Becse‒Szenttamás határban az idén a gyümölcstermesztésnek számos sajátossága volt. A termelők ismét szembesültek a klímaváltozás okozta kihívásokkal, a legtöbb helyen azonban többé-kevésbé kielégítő a termés.
Tamara Pavlica szőlész-borász mérnök, a szakszolgálat tanácsadási osztályának dolgozója elmondta, hogy a gyümölcsösökben már a téli mély nyugalom fázisában megjelentek a gondok, mert a valódi téli és hideg napok hiánya lehetőséget teremtett a különböző kórokozók és kártevők áttelelésére. Jóval korábban, már február végén beköszöntött a tavasz és a magas hőmérséklet, s ennek következtében korán elkezdődött a vegetáció. Megjegyezte, a pár éve ismétlődő késő tavaszi, április eleji fagy megjelenése néhol a rügyek és a virágok, helyenként pedig a frissen ültetett gyümölcsfahajtások el- és kifagyásához vezetett.
– Például Bácsföldvár területén a körte virágzáskor 60–100 százalékban elfagyott. A csonthéjas ültetvényeken azonban nem tett jelentősebb kárt a tavaszi fagy, a termelők kielégítő hozamokat értek el. Az intenzív gyümölcstermesztésnél (is) hatalmas jelentősége van az öntözésnek, s ez az idén, a több mint két hónapos csapadékhiány idején újra bebizonyosodott. A hosszan tartó aszály közvetlenül kihatott a termés minőségére is. A vidékünkre jellemző kontinentális éghajlat következtében a gyümölcsösök sokkal jobban tolerálják a hideg téli hőmérsékletet, mint a rendkívül meleg és hosszú, száraz időszakokat, ezért több gyümölcstermesztő is fontolgatja az öntözés lehetőségét. A szélsőséges időjárás közepette a növény védekezik a túlzott vízkibocsátás ellen, lezárja a sztómákat a levél külső, alsó oldalán, csökken a szén-dioxid felszívódása, reverzibilis folyamat megy végbe, s mindez kihat a gyümölcs minőségére. A gyümölcs ugyanis a magas hőmérséklet következtében megaszalódik, elveszti az összes tápértékét – magyarázta a mérnök.
Szavai szerint ilyen károkról a szakszolgálat felügyelete alá tartozó gyümölcsösökben főleg a málna-, az alma- és a körteültetvényekről érkeztek jelentések.
− Az extrém magas hőmérséklet ellen a gyümölcsfák úgy védekeznek, hogy ledobják a termést. Az idén kivételt képezett a kajszibarack, ugyanis a kései fajtáknál különösen jó hozamokról érkeztek hírek. A szüret az idén jóval korábban kezdődött, például a Gala almafajtát augusztus közepe helyett már július végén leszedték, s a többi gyümölcs esetében is hasonló helyzet állt elő. Ilyen években aminosavak és mikroelem alapú műtrágyák kijuttatásával érdemes a növényt erősíteni, átsegíteni a stresszhelyzeteken. Amennyiben pedig a termelőknek lehetőségük van, feszítsék ki a jégvédelmi hálót, mert nyáron az árnyékban nem szenvednek annyit a gyümölcsfák, és a termés is megóvható. Az ültetvények telepítésekor pedig ajánlatos olyan gyümölcsfajtát választani, amely képes elviselni és fejlődni ilyen időjárási körülmények között – ajánlotta végezetül a szakszolgálat tanácsadója.
Nyitókép: (Fotó: Paraczky László)