A szenttamási Citadella Civil Szervezet 2013 januárjában alakult meg. Fő célja a magyar gasztronómiai szokások ápolása, továbbadása, de hagyományápolással és közösségépítéssel is foglalkoznak, kisegítőként pedig több helyi rendezvénybe is bekapcsolódnak. Az egyesületnek jelenleg húsz tagja van. Elnöke Csuzdi Valéria, aki egyúttal a Vajdasági Magyar Szövetség szenttamási Női Fórumának elnöke is.
Salamon Anetta, a Citadella alelnöke az elmúlt évi összefoglaló bevezetőjében elmondta, az egyik legrégibb rendezvényük a Dédmamáink kalácsa verseny, amelyet tavaly március 24-én tartottak meg a Jovan Jovanović Zmaj iskola előcsarnokában.
− A versenyjellegű kiállítást ismét azzal a céllal szerveztük meg, hogy felelevenítsük a régi ízeket, összegyűjtsük a dédanyáink és a nagyanyáink által egykor készített finomságokat, és mindezt egy kóstolással egybekötött rendezvényen bemutassuk, továbbadjuk az utókornak. Ismét több kategóriában ítéltünk oda díjakat, az édes és sós sütemények mellett kiválasztottuk a legfinomabb kelt kalácsot és tortát is. A benevezett sütiket, tekintettel a húsvéti ünnepekre, az iskola diákjainak ajándékoztuk. A következő esemény június 9-én a 11. alkalommal megtartott bográcsos főzőverseny volt, amelyre a helyi lóversenypálya melletti területen került sor. Tavaly 39 csapat (vidékiek és magyarországiak) versenyzett, amelyek háromféle (őz-, sertés- vagy birka-) hús közül választhattak. Tekintettel arra, hogy csapatonként néhol 8–20 fő is eljött, a kora esti órákra teljesen megtelt a tér. A szakácsokat és a résztvevőket élő zene szórakoztatta – sorolta Anetta.
Elmondta azt is, hogy a Citadella szervezet és a Női Fórum tagjai tavaly másodszor szervezték meg az adventi süteménysütést a hittanteremben. Az akció fő célja, hogy advent első vasárnapján a templomból kijövő gyerekeket és híveket finomságokkal lepjék meg, de a mézeskalácsból a készülő mikuláscsomagokba is jutott. Több egyesület képviselői is eljöttek, és közösen dolgoztak, gyúrtak, sütöttek. Az elkészült sütemények többsége régi, a nagymamák receptje szerint készült, amelyekkel a tagság a vasárnapi szentmiséről kijövőket kínálta meg.
− December 13-án harmadszor tartottuk meg Luca-napot a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klub termében a helyi iskola alsós diákjai számára. A cél, hogy a most felnövő generáció megismerkedjen a Luca-napi néphagyományokkal, szokásokkal. A jellegzetes nap felidézésére két vendéget hívtunk, dr. Szőke Anna néprajzkutatót és Kraszulyák Kuszli Melinda osztálytanítót. Szőke Anna dramatikus játékokkal és szemléltető eszközökkel érkezett, Melinda pedig alkalmi műhelymunkát tartott. Fontos számunka, hogy a gyerekek közvetlenül is megtapasztalják, a gyakorlatban is lássák, hogyan zajlik a lucabúza ültetése, és milyen népi hiedelmek fűződnek hozzá. Akár a korábbi években, az idén újra közösen készítettük a Luca-napi pogácsát, a gyerekek a gyúrástól a sütésig végigcsinálták a folyamatot. Az önkormányzat támogatásával az egyesület biztosította a munkához szükséges kellékeket és a vendéglátást, meleg teával és harapnivalóval – mondta Anetta.
Az idei tervekről szólva kiemelte, szeretnék újra megszervezni a már hagyományos műhelymunkákat, és készek besegíteni minden helyi rendezvényen, együttműködni más civil szervezetekkel.
Nyitókép: Kit keresünk, amikor felállunk a lucaszékre? (Fotó: Paraczky László)