2025. január 26., vasárnap

Növelik a keretösszegeket

Tíz százalékkal duzzadt a tartományi mezőgazdasági titkárság költségvetése

Tavaly a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság költségvetése több mint 11 milliárd dinárt tett ki, ebből az összegből mintegy 3 milliárdnyit fordított azokra a közvetett pályázati kifizetésekre, melyekkel a mezőgazdasági termelőket és beruházásaikat támogatta. Tóth Zoltán mezőgazdasági titkárhelyettes értékelése szerint titkárságuk évről évre szinte korlátlan pályázati lehetőséget biztosít a mezőgazdasági termelőknek és az intézményeknek, támogatva a különböző ágazatok fejlődését és korszerűsítését. A kiírások sokszínűsége lehetőséget teremt arra, hogy a gazdák és az intézmények megvalósítsák fejlesztéseiket, ezzel is hozzájárulva a régió agrárszektorának fejlődéséhez és versenyképességének növeléséhez.

A LEGNÉPSZERŰBB KIÍRÁSOK

A titkárság legtöbb pályázata már februárban megjelent, és a titkárhelyettes értékelése szerint az év végéig sikerült befejezniük a támogatások kifizetését. Több mint 20 pályázatuk jelent meg, több mint 30 pályázati vonallal, melyre a mezőgazdasági termelők, a vállalkozások, az intézmények, a civil szervezetek vagy az önkormányzatok jelentkezhettek. A támogatások általában a beruházás nettó értékének 60%-át tették ki, de fiatal gazdák és nők esetében ez az arány akár a 70%-ot is elérhette. Bizonyos kiírások esetében, például az organikus termelésben dolgozók számára, a támogatás mértéke elérhette a 80%-ot is, de fiatal gazdák, kezdő termelők esetében ez az arány elérheti akár 90%-ot is!

– Tavaly több mint 1800 pályázó részesült támogatásban. A legnagyobb érdeklődés a növénytermesztésben használt, kapcsolható eszközök beszerzésének a támogatására érkezett. Összesen 1655 pályázó kérelmét dolgoztunk fel, ebből 547 pályázó részesült támogatásban. Hatalmas érdeklődés övezte az öntözésfejlesztésre vonatkozó kiírást is, amelyre 854 beadvány érkezett, ezek közül titkárságunk 282 beruházást tudott támogatni. Harmadik volt a tenyészállatok beszerzésére megjelentetett pályázati kiírás, melyre 458 kérelem futott be, a titkárság 106 pályázatot támogatott. Lehetőségeinkhez mérten hozzájárultunk az önkormányzatok határutainak rendezésére és az illegális szemétlerakóhelyek felszámolására vonatkozó elképzelések megvalósításához is – részletezte a titkárhelyettes.

Az idén a korábbiaknál nagyobb keretösszeget biztosítanak az öntözőrendszerek telepítésére (Fotó: Tóth Zoltán)

Az idén a korábbiaknál nagyobb keretösszeget biztosítanak az öntözőrendszerek telepítésére (Fotó: Tóth Zoltán)

AZ ASZÁLY ELLEN

A tartományi mezőgazdasági titkárság költségvetésének másik jelentős részét – több mint 6 milliárd dinárt – a vízgazdálkodás fejlesztésére fordította. Ezen a területen kiemelt helyet kaptak a tartomány csatornahálózatának tisztítási és karbantartási munkálatai, valamint a vízelvezető árkok átalakításával kapcsolatos beruházások. Mint kiderült, a tartományi mezőgazdasági titkárság 2016 óta folyamatosan támogatja az öntözéssel kapcsolatos beruházásokat, s eddig több mint 3,2 milliárd dinárnyi forrást biztosított a termelőknek. A titkárhelyettes közölte, hogy eddig 50.000 hektárnyi termőföldön helyezték el a beruházás során beszerzett eszközöket.

– Vajdaság területét 22.000 kilométernyi olyan csatornahálózat borítja, amely eddig a vízlecsapolást szolgálta. Tekintettel az utóbbi aszályos évekre, a titkárság jelentős forrásokat különített el a csatornarendszer átalakítására, hogy alkalmassá lehessen tenni az öntözésre. Ennek köszönhetően 33 rendszer alakul át mintegy 2,2 milliárd dinár értékben, és további 36.000 hektár terület válik öntözhetővé. A Duna–Tisza–Duna csatornarendszer 500.000 hektárnyi terület öntözéséhez biztosít vizet, de jelenleg csak 270 felhasználó öntözi a földjét. Az Abu-Dzabi Fejlesztési Alap 30 projektum megvalósulását támogatja, ebből 18 beruházás megvalósult, 12 pedig folyamatban van. Ezzel a beruházással további 103.000 hektár terület válik öntözhetővé – közölte a titkárhelyettes.

A tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatai népszerűek a termelők körében (Fotó: vojvodina.gov.rs)

A tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatai népszerűek a termelők körében (Fotó: vojvodina.gov.rs)

ÚJDONSÁGOK A RÉGI VONALAK MELLÉ

Tóth Zoltántól megtudtuk azt is, hogy a mezőgazdasági termelők az idén is számíthatnak a tartományi mezőgazdasági titkárság eddig megszokott támogatásai vonalaira azzal, hogy ott, ahol tavaly túljelentkezést tapasztaltak, megnövelték a keretösszegeket, továbbá olyan pályázatokat is meghirdetnek, amelyeket tavaly nem. Ami az idei költségvetésüket illeti, több mint 12 milliárd dinárból gazdálkodhatnak, ami 10%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Terveik szerint az első negyedévben 25 pályázatot indítanak. 

– Titkárságunk az idén nagyobb támogatást, összesen 440 millió dinárt biztosít öntözőberendezések és -rendszerek vásárlására, 80 millióval többet, mint tavaly. Az állattenyésztéshez szükséges tenyészállatok beszerzésére nyújtott támogatás 100 millió dinárral emelkedik, így 250 millió dinár lesz a teljes keret. Jelentősen megemeltük a vidéki infrastruktúra és a szolgáltatások fejlesztésére, bővítésére tervezett összeget, erre a célra 270 millió dinárt különítettünk el, a tavalyi 35 millió helyett. Az önkormányzatok olyan beruházásait kívánjuk támogatni, amelyek hozzájárulnak a helyi infrastruktúra és a szolgáltatások színvonalának javításához. A legnagyobb pályázati keretösszeg 550 millió dinár lesz, amit a jelentkezők a növénytermesztésben használt kapcsolható eszközök és gépek beszerzésére, illetve az állattenyésztéssel foglalkozó gazdaságok felszerelésének beszerzésére, fejlesztésére igényelhetnek. A fiatal gazdálkodók és gazdaságok támogatására 200 millió dinárt irányoztunk elő, a gazdaságokban megtermelt termény feldolgozását támogató pályázati lehetőségre pedig 111 millió dinárt különítettünk el. Az erdők telepítésére, helyreállítására, facsemeték termesztésére, valamint erdei utak kiépítésére és felújítására 420 millió dinárt fordítunk, az erdők védelmi felszereléseire és öntözésre 167 milliót, a tavalyelőtti, nyári vihar által károsított erdők helyreállítására pedig 126 millió dinárt különítettünk el. A vadgazdálkodás fejlesztésére 112,7 millió dinárt fordítunk, beleértve a vadászházak építését és az élővad vásárlását. Fontos megemlítenem azt is, hogy az idén az automata meteorológiai állomások és fénycsapdák beszerzésére 6 millió dinárt, a mezőgazdasági földeken kárt okozó rágcsálók irtására 120 milliót, a középiskolák tangazdaságainak támogatására pedig 20 millió dinárt fordítunk – sorolta Tóth.

A titkárhelyettes végezetül arra is kitért, hogy az önkormányzatokat is támogatni fogják az eddigi, szokásos pályázataikon keresztül.

– A községek vízgazdálkodási létesítményeinek felújítására és építésére vonatkozó pályázatunk keretösszege 545 millió dinár, a határutak karbantartására 440 millió dinárt szánunk, az illegális hulladéklerakók felszámolására pedig 400 milliót fogunk szétosztani pályázat útján. Ezen túlmenően 7 milliárd dinárt biztosítunk a csatornahálózatok karbantartására, vízelvezetésre, valamint árvízvédelemre – zárta gondolatait Tóth Zoltán.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tóth Zoltán, a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság titkárhelyettese