Emlékfalat avattak fel tegnap a szenttamási Harcosok és Háborús Rokkantak Egyesületének helyiségében, amelyen a kilencvenes évek délszláv háborúiban, továbbá az 1999-es NATO bombázásokban elesett, összesen 22 helyi, turiai és nádaljai harcos fényképe látható. Az eseményen a köztársasági és a tartományi szervek képviselői mellett jelen voltak a szerb hadsereg, a szenttamási önkormányzat, illetve a veteránokat tömörítő egyesületek képviselői is.
Az emlékfal megszentelését követően Goran Mijonić, a Harcosok és Háborús Rokkantak Egyesületének elnöke elmondta, nagyon szeretné, ha a most kialakulófélben lévő emlékszobában a jövőben történelem órákat szerveznének az általános és a középiskolás diákok számára.
− Az itt látható hősöknek adósai vagyunk, soha nem szabad elfelejteni őket, megérdemlik azt, hogy folyamatosan emlékezzünk rájuk – mondta Mijonić.
Miodrag Kapor, a munkaügyi, foglalkoztatási és népjóléti minisztérium államtitkára üdvözölte az egyesület és az önkormányzat összefogásának eredményeként létrejött emlékszoba kialakítását, ezen belül pedig az emlékfal létrejöttét.
− Fiatalság nélkül nincsenek emlékek és hagyományok, a gyerekek gyorsan felnőnek, és továbbadják a hősök emlékeit. Amikor a harcosokról, a háborús veteránokról, hadirokkantakról és családjukról van szó, minisztériumunk komoly feladatok előtt áll. Tavaly új törvény született, amely megoldja a hadirokkantak, az elesett katonák kérdését, a veteránok kérdését és szükségleteit azonban már kevésbé, de azért vagyunk itt, hogy ezt idővel megváltoztassuk. Szenttamás község ezen a téren jó munkát végzett, az elesett hacosok hozzátartozói és a hadirokkantak már megkapták a végzéseket. Jelenleg az összes harcos nyilvántartásba vételén dolgozunk, és miután ez a munka befejeződik, meglátjuk, hogyan tudunk mindenkinek segíteni – mondta többek között Miodrag Kapor.
A tartományi kormány nevében Miloš Urošević, veteránügyi titkárhelyettes szólalt fel, és úgy értékelte, az emlékfal a visszaemlékezések alapját képezi.
− Emlékek nélkül a népnek nincs víziója a jövőről. Semmit sem lehet felépíteni olyan dolgok nélkül, amelyek létünk: a gyász, a szerencse és a büszkeség alapját képezik – emelte ki.
Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere emlékeztette a jelenlévőket, hogy Szenttamás nem feledkezik meg hőseiről.
− A község ezentúl is folyamatosan kapcsolatban lesz az elesettek családjával és a rokkant veteránokkal, valamint továbbra is együttműködünk az egyesülettel – mondta a Szenttamás polgármestere.
Hozzátette, az emlékszoba kialakításakor az önkormányzat anyagilag és szaktanácsadásban is támogatta a szenttamási egyesületet.