Gabona-, takarmány- és repcenapot tartottak a héten az újvidéki növénynemesítő intézet mintaparcelláin. A szemerkélő eső ellenére a rendezvény főszervezője, az Újvidéki Növénytermesztési és Konyhakertészeti Intézet (NS Seme) szakemberei, továbbá több mezőgazdasági vállalat vezetője és agronómusa mellett az egész tartomány területéről érkeztek érdeklődők.
A helyszínen kapott információk szerint június a megfelelő időszak a termésállapot felmérésére és a várható hozamok előrejelzésére, ugyanakkor lehetőség is a mezőgazdasági termelők számára, hogy megismerkedjenek a legújabb vetőmagválasztékkal. A búzával és árpával bevetett területek mellett megtekinthették a takarmánynövények és a repce mintatábláit, az intézet szakemberei pedig készségesen válaszoltak a gazdák kérdéseire.
A jelenlévőket először dr. Jegor Miladinović, az intézet igazgatója köszöntötte és elmondta, hogy a gabona, a takarmánynövények és az olajrepce nemcsak az emberi és állati táplálék forrása, hanem az ipar fontos nyersanyaga is:
− A növényi kultúrák létfontosságúak mind az ország élelmezésbiztonsága, mind pedig a térség országainak gazdasági fejlődése szempontjából. A szélsőséges időjárási körülmények között egyre nagyobb jelentőséggel bír a tudomány és a kutatómunka. A 85 éves fennállása óta az intézet kutatói több mint 1000 növényfajtát fejlesztettek ki, amelyeket a világ 33 országában termesztenek. Közös munkával, valamint a mezőgazdasági termelők és szakértők tudásának és tapasztalatának cseréjével innovatív megoldásokat találhatunk a kihívások leküzdésére – mondta az NS Seme igazgatója.
Dr. Milan Mirosavljević, a gabonafélék osztályának vezetője elégedettségét fejezte ki, hogy az esős nap ellenére is nagy számú mezőgazdasági termelő eljött az intézet által szervezett gabona-, takarmány- és repcenapra. Kifejtette, az idei – főleg az időjárás okozta − kihívások ellenére kiváló termésre számíthatnak azok a mezőgazdasági termelők, akik idejében alkalmazták a megfelelő agrotechnikát.
Aleksandar Bogunović, a Szerb Kereskedelmi Kamara szakembere rámutatott, hogy tanúi vagyunk a klímaváltozásoknak, az egyre gyakoribbá váló aszályoknak, árvizeknek, szélsőséges időjárási eseményeknek, ezért szerinte olyan mezőgazdaságot kell kialakítani, amely képes megbirkózni ezekkel a kihívásokkal:
− Az olyan új fajták és hibridek létrehozásával, amelyek képesek megbirkózni a jelenlegi éghajlati viszonyokkal, valamint az új technológiák alkalmazásával, biztosítható a mezőgazdaság fejlődése – fogalmazott Bogunović.
A rendezvényt Marijana Dukić Mijatović, az Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztérium államtitkára nyitotta meg, ezt követően pedig a résztvevők megtekintették a mintaparcellákat.
Nyitókép: Az esős idő ellenére sokan ellátogattak az újvidéki gabona-, takarmány- és repcenapra (Fotó: Paraczky László)