2024. július 31., szerda

A nyelvi norma kötöttsége és kötetlensége

Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok Adán

A nyelvi norma volt a központi témája az adai születésű Szarvas Gábor nyelvész tiszteletére szervezett nyelvművelő napoknak, amelynek szombati zárónapján koszorúzási ünnepséget, tematikus kiállítást és tudományos tanácskozást rendeztek Adán. A háromnapos rendezvényen tartottak továbbá játékos nyelvi vetélkedőt az általános iskolás diákoknak, beszédversenyt a középiskolásoknak, valamint zenés irodalmi estet és könyvbemutatót a nagyközönségnek. A rendezvénysorozat szervezője ez alkalommal is a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület, Ada község önkormányzata és a Szarvas Gábor Könyvtár volt.

A nyelvművelő egyesület képviselői megkoszorúzzák Szarvas Gábor mellszobrát (Csincsik Zsolt)

A nyelvművelő egyesület képviselői megkoszorúzzák Szarvas Gábor mellszobrát (Csincsik Zsolt)

A hagyományokhoz híven a rendezvénysorozat zárónapja Szarvas Gábor nyelvész adai mellszobrának a megkoszorúzásával kezdődött. A koszorúzási ünnepségen Lajkó Sára, az adai Műszaki Iskola igazgatóhelyettese, magyartanára mondott ünnepi beszédet, amelyben az 1832. március 22-én Adán született Szarvas Gábor nyelvész munkásságát méltatta.

– Több fényt!, mondta Goethe mielőtt meghalt, pontosan azon a napon, mikor Szarvas Gábor született. És ő az volt: fény, világosság, láng, aki fáradhatatlanul küzdött a magyartalanságok, az idegenszerű fordulatok, az erőszakos nyelvújítás, a rosszul alkotott szavak ellen. Szorgalmazta az elhanyagolt nyelvkincs felkutatását, a magyar nyelv sajátosságainak, szabályainak lejegyzését, szótárak kiadását. Igazi őre volt a nyelvünknek, akinek nagysága abból is látszik, hogy a nyelv ügyét közüggyé tette, és minél szélesebb körben a nyelv tisztaságának védelmezését, az anyanyelvi felelősségtudat kialakítását szorgalmazta. Az ő szellemisége lángja a mi örökségünk, melyet kötelességünk őrizni és táplálni. A Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület pontosan ezt teszi már több mint húsz éve. A nyelvművelő napok az anyanyelvre irányítják minden korosztály figyelmét, ami annál is inkább fontos, mert az anyanyelv kérdése a kultúra, a hagyomány, a nemzet kérdése – mondta többek között Lajkó Sára.

A koszorúzási ünnepségen Szarvas Gábor mellszobránál Ada község önkormányzata nevében Bilicki Zoltán polgármester és Búcsú Attila, a községi képviselő-testület elnöke helyezte el a kegyelet virágait, a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület részéről dr. Hódi Éva, Ágoston Ibolya és dr. Molnár Csikós László, valamint a Szarvas Gábor Könyvtár képviseletében Csonka Áron igazgató és Viszmeg Adriána könyvtáros. A magyarországi és a külhoni nyelvészek képviseletében dr. Pomozi Péter és Karácsony Fanni koszorúzott, a budakalászi Kalász Általános Iskola nevében Völgyes József, a Magyar Nemzeti Tanács részéről a testület elnöke, mgr. Hajnal Jenő, valamint a Széchényi István Stratégiakutató Társaság képviseletében dr. Hódi Sándor.

A koszorúzási ünnepséget követően a könyvtár kiállítótermében Ott látok egy aranyágat – Archaikus népi imáink nyelvi világa címmel nyílt néprajzi-nyelvészeti témájú szakkiállítás, amit dr. Pomozi Péter nyitott meg, aki Karácsony Fannival állította össze a tárlat anyagát. A kiállítás egy héten át tekinthetik meg az érdeklődők. Végezetül az adai községháza dísztermében megtartották A nyelvi norma című tudományos tanácskozást, amelyet Hódi Éva, a nyelvművelő egyesület elnöke nyitott meg. A tanácskozáson nyolc előadás hangzott el különféle megközelítésben a nyelvi normáról magyarországi, romániai és vajdasági előadók részéről.