Az elmúlt években Ada község önkormányzata sokat tett azért, hogy megfelelő infrastruktúrát biztosítson Adán az ipari zónában beruházni kívánó cégeknek. Bilicki Zoltán polgármester elmondta, hogy a közelmúltban átadták az ipari zónában a hetedik trafóállomást, emellett évről évre végeznek infrastrukturális fejlesztéseket is.
– Ada község önkormányzata az elmúlt hét-nyolc évben 60–70 millió dinárt ruházott be az ipari zóna infrastruktúrájának a fejlesztésébe. Ezzel tudjuk idecsábítani a beruházókat, illetve megteremteni a feltételeket a helyi vállalatoknak a fejlesztéshez. Az ipari zónában jelenleg zajlik az East West Bridge textilipari cég termelőcsarnokának az építése. Az elmúlt hónapokban megépült a BKG-Belmil termelőcsarnoka, valamint az adai Zupčanik fémipari cég vásárolt négyhektáros telket, amelyen legkésőbb tavaszra megkezdik az üzemcsarnok kiépítését. Egy olasz cég november 1-jén megkezdi működést az egykori Potisje szerszámgépgyár területén, ahol megvásároltak egy 800 négyzetméteres csarnokot, amelyben irodai székeket szerelnek össze. A vállalatban 20–30 fő fog dolgozni novembertől. Az ipari zónában 2008 óta kilenc termelőcsarnok épült ki, azzal, hogy nincs köztük az East West Bridge és a Zupčanik termelőcsarnoka, valamint az LPO fémipari cég új termelőcsarnoka, ami szintén az ipari zóna területén helyezkedik el, de a vállalat nem az önkormányzattól vette a telket – magyarázta Bilicki Zoltán, aki szerint az önkormányzatnak érdemes volt beruházni az ipari zóna fejlesztésébe. – Az ipari zóna inkább a helyi vállalkozásoknak nyújtott nagy lehetőséget, amelyek a korábbi telephelyen nem tudtak már nagyobb fejlesztéseket végrehajtani, kisebb mértékű volt a külföldi beruházók megjelenése. Ez nem feltétlen jelent gondot, mert a külföldi beruházók jönnek-mennek. Igazából a helyi cégek jelentik a perspektívát, amelyek több évtizedes múlttal rendelkeznek, és megállták a helyüket a modern kor követelményei között is. Irreális azt elvárni, hogy Ada községbe olyan beruházó érkezzen, aki majd több száz munkahelyet nyit. Az önkormányzat célja a kisebb vállalatok idevonzása, amelyek 20–80 főnek létesítenének munkahelyet. Az ilyen jellegű cégeknek lehet vonzó Ada község. Főként a Moholi nagy út befejezésével, amellyel Ada község kedvezőbb helyzetbe kerül az úthálózatot terén, mint amilyenben most van, mivel nincs közvetlen kijárata az autópályára. A fejlődés lehetőségét a helyi, versenyképes vállalatok támogatása jelenti, ami reálisabb lehetőség, mint az esetleges nagy külföldi vállalatok idevonzása. A nagy külföldi vállalatok figyelemmel kísérik a munkanélküliek számát. Az a cég, amely 300–400 főt alkalmazna, 3000–4000 munkanélküli közül válogatja ki a neki megfelelő munkaerőt. Ada községben a munkaközvetítőben körülbelül 800 munkanélkülit tartanak számon. Ez egy olyan adat, amit a beruházók tőlünk azonnal kérnek, és amikor meglátják, hogy a munkaerőt illetően milyenek a lehetőségeik, akkor sok esetben elbátortalanodnak – közölte a polgármester, aki szerint a közvélemény nyilván több külföldi beruházóra számított. Ezek távolmaradását a kis munkaerő-kínálattal, a demográfiai helyzettel, valamint a vám, a folyami kikötő, a vasút és az autópályára való közvetlen kijárat hiányával magyarázta.
Bilicki Zoltán elmondta: az önkormányzat az elkövetkező három-négy évben a helyi turizmus fejlesztésére kíván nagy hangsúlyt fektetni, mivel úgy látják, hogy a turizmusban a mezőgazdasághoz és a gazdasághoz képest sokkal kisebb beruházással sokkal nagyobb eredményt tudnak elérni.
– A turizmus területén az a fő célunk, hogy kiépítsük a wellnessközpontot, amelynek az építése a következő év első felében megkezdődik. Azt tervezzük, hogy a beruházás egy részét a kilobbizott pénzből, illetve azokból az eszközökből finanszírozzuk, amelyeket az önkormányzat el tud különíteni, a hiányzó részt pedig kölcsönből. A számításaink szerint a kölcsön törlesztőrészleteit meg tudja keresni a beruházás, vagyis hosszú távon nem az önkormányzat költségvetését terhelné a hitel visszafizetése. Ez gyakorlatilag egy üzleti beruházás lenne. Az Adica üdültetési közvállalatnak 2–2,5 hónap munkával évente a tiszta jövedelme 3,5 millió dinár. Biztos vagyok benne, hogy 12 hónapos munkával meg tudják keresni az évi 15 millió dinárt. Főleg úgy, hogy január 1-jétől az Adicához kerül a kollégiumnak tervezett épület, illetve a sportpanzió. A célunk az, hogy a hidegebb hónapokban ezek a szálláshelyek elsősorban a wellnessközpontot szolgálják – nyilatkozta Bilicki Zoltán.