2024. július 31., szerda

A rettentő görög vitéz életre kelt

Adán mesejátékot vittek színre a kisiskolások a szegedi Drubina Orsolya rendezésében – Az előadást az anyaországban is bemutatják

Göblös Csernai Edit tanítónő és Raffai Klára magyartanárnő szünidei programként augusztus végén egyhetes színjátszó tábort szervezett az adai Cseh Károly-iskola húsz alsós és felsős diákjának, akik Drubina Orsolya szegedi színházi szakember, rendező vezetésével színre vitték Zalán Tibor A rettentő görög vitéz című mesejátékát.

A nagy sikerű ősbemutatót augusztus végén tartották meg Adán, ahol a gyermekhét alkalmából októberben ismét láthatta a közönség. Drubina Orsolya azt tervezi, hogy az elkövetkezőben bemutatják az előadást Zentán és Noszán is, valamint részt vesznek a mosonmagyaróvári színjátszó fesztiválon, a szegedi Alsóvárosi Művelődési Házzal pedig egyeztetés alatt van a bemutató időpontja. Jövőre szeretnék még Magyarországon több helyen bemutatni darabot. A színházi szakembertől megtudtuk, hogy az adaiakkal a Természet a színjátszásban, színjátszás a természetben projektumnál került kapcsolatba, amit a noszai Hinga Művelődési Egyesülettel az adai színjátszók együtt élvezhettek. Majd az idén újra találkoztak Bácsfeketehegyen, a gyermekszínjátszó találkozón, ahol mentorként volt jelen, és az adai diákokkal is dolgozott.

– Nagyon jólesett és nagyon megtisztelőnek tartottam, amikor Raffai Klára felkeresett azzal a kéréssel, hogy menjek hozzájuk rendezni erre a nyári táborra, mert a gyerekek engem választottak. A tanárnő megkérdezte tőlük, hogy kivel dolgoznának szívesen együtt, és egyöntetűen engem választottak. Adán soha életemben nem jártam, pedig nem olyan régen derült ki, hogy adai felmenőim vannak, a város is nagy találkozás volt számomra – mesélte Drubina Orsolya. – Olyan darabot szerettem volna választani, ami egyrészt megmozgatja a gyerekek mitológiához való hozzáállását, hogy az ne száraz, tananyagszerű valami legyen, hanem egy nagyon mesés és izgalmas történet, ami talán egy kicsit közelebb hozza számukra az antik világot. Másrészt azért is, mert nagyon sok nyelvi humorral rendelkezik a darab, ami egy rímes szöveg, és adja magát, hogy a gyerekek egy kicsit fejleszthessék a készségeiket. Hiszen nagyon nehéz rímekben beszélni a színpadon, hogy az természetesnek is hasson. Azt szerettem volna elérni, hogy a gyerekeknek egy jó tábori élményben legyen részük, miközben fejleszthetem a kompetenciájukat, és tanítok velük egy mitológiai történetet is. A darabot sok szempontból megfelelőnek találtam. Nagy kérdés volt, hogy ilyen rövid idő alatt, egy hét alatt színre vihetjük-e. Nagy vállalkozás volt, attól féltem, hogy ez nem fog működni. Megleptek azonban a srácok, mert a harmadik napon már mindenki fújta a dalokat. A darabban ugyanis sok dal van, és élő zenével dolgozunk. A zeneszerző Tóth Szilárd és Lengyel Zsolt volt, akik végigkövették próbafolyamatot, végigötletelték velem a rendezést. Mindegyik gyereknek ragyogott a szeme, értették a humort. Rögtön az első napon sikerült behúznom őket a színházi világba, és jöttek utánam. Szeretnék még átjárni Adára dolgozni, hiszen csak pár lépésre van a cél. Ezt az előadást minél többször kell játszani, annál jobb lesz. Nagyon szeretnék visszajönni más munkával is Adára. Ez nyilván attól függ, hogy meghívnak-e újra, de most már egy életre szóló kötődésem van a városhoz. Ha nem is hívnak, biztos meglátogatom – mondta Drubina Orsolya, aki egyébként három éve a Tiszatáj online oldalának színikritikusa, Noszán is foglalkozik gyerekekkel, Szegeden is van egy önálló társulata, valamint az Okuláré projekt vezetője, ami egy határon átívelő felolvasószínházi esemény, és 16 helyszínen zajlik a kanadai Calgarytól Magyarországig. Drubina Orsolya egyébként Veszprémben, a Pannon Egyetemen tanul színháztudományt, és szakmai gyakorlatát novembertől rendezőasszisztensként a Szabadkai Népszínházban tölti.