2024. november 28., csütörtök

A rovásírás gyakorlati haszonnal jár

Krizsák Kata kisdiákoknak ingyenesen tanítja az ősi magyar írásrendszert Adán és Ásotthalmon

Az adai Krizsák Kata tíz éve oktatja eredményesen a rovásírást, amelyet eddig 300 gyereknek tanított meg, de oktatott felnőtteket is, köztük a legidősebb hetvenéves volt.

Rovásírásszakkör az adai gyermekkönyvtárban (Csincsik Zsolt felvétele)

Rovásírásszakkör az adai gyermekkönyvtárban (Csincsik Zsolt felvétele)

Az ősi írásrendszert rendszeresen tanítja hagyományőrző táborokban, illetve már két éve vezet rovásírásszakkört Adán és a magyarországi Ásotthalmon, ahol általános iskolás diákoknak ingyenesen oktatja a rovásírást heti rendszerességgel. Az adai gyermekkönyvtárban szerdán 17 órától van szakkör, amelyre tíz kisdiák jár negyediktől nyolcadik osztályig. Krizsák Kata a Szegedi Tudományegyetem történelem szakos hallgatója, az érdeklődési köre miatt is közel áll hozzá a rovásírás, amit fontosnak tart őseink hagyatékának megőrzése érdekében, de mindezeknél fontosabbnak tartja a gyakorlati hasznát, készségfejlesztő hatását a pedagógiában. Azt vallja, hogy a rovásírás fejleszti a gyerekek logikai gondolkodását, koncentrációs készségét, memóriáját és a szépírását, aminek sokan hiányában vannak. Emellett szerinte segíthet a diszlexiával és diszgráfiával, vagyis az olvasás- és írászavarral küszködő embereknek. Az elkövetkezőkben ezzel kapcsolatosan szeretne kutatásokat is végezni.

– Manapság az embereknek 30 százalékát érinti ez a zavar, és talán nekik segíthet a rovásírás. Ők értelmes emberek, csak az agyuk másként működik, vizuális típusok, akik képhez kötik a hangot. Ebben segít a rovásírás, amely esetében jelképekről beszélünk. Minden jel egy képhez, tárgyhoz hasonlít, például a s betű egy sátorhoz. A diszlexiás és diszgráfiás általában azzal a gonddal küzd, hogy felcseréli a betűket, gondot okoz neki, hogy a betűt melyik irányba kell kanyarítani, a vonalas füzetbe nem tud írni. A rovásírás azzal segít, hogy fejleszti a logikát, a gondolkodást és a memóriát – közölte a rovásírás-oktató, aki szerint a zavarral küzdők esetében a rovásírás talán hozzájárulhatna a tananyag és az alapműveltség elsajátításához. Megjegyezte, hogy nyilván a latin betűs írásmódot nem fogja kiszorítani, és nem is ez a cél, de segíthet bizonyos készségek fejlesztésében és megszerzésében. Köztük a latin betűs olvasási készség fejlesztésében, amivel mostanság sok kisdiáknak gondja van, valamint hozzájárulhat a szépírás javításához is. Krizsák Kata szerint a tanítványai többségének a szakkör megkezdésekor csúnya és olvashatatlan a kézírása, de idővel a rovásírás hatására egyre szebben írnak latin betűkkel is.

A Magyarok Világszövetsége augusztusban rendezte meg az anyaországban a Magyarok IX. Világkongresszusát, amelyen több konferenciát tartottak, köztük a rovásírásról is. Ezen Krizsák Kata képviselte a Délvidéket. Elmondta, hogy amíg az anyaországiak a rovásírás eredetéről vitáznak, addig az elszakított területen élők igyekeznek ennek a gyakorlati hasznát nézni az oktatásban és a mindennapokban. Elmondta, hogy édesanyja Adán történelemtanár, aki szintén alkalmazza az oktatásban, ezzel írnak vázlatot, ellenőrzőt a diákok, és a javukra válik.

– A gyerekek részéről egyre nagyobb az érdeklődés a rovásírás iránt, amit a magukénak éreznek, magyar hagyatéknak tartanak. Vonzó számukra, hogy titkos, úgy tudnak egymással levelezni, hogy a többiek nem tudják elolvasni. A szakkörön a Fridrich Klára által összeállított gyakorlófüzetet használjuk, különböző gyakorlatokat fejtünk meg a keresztrejtvénytől a szójátékokig, valamint külön feladatokat is adok nekik. A gyerekek feleannyi idő alatt megtanulják a rovásírást, mint a latin betűset. A legnagyobb gondot az jelenti számukra, hogy jobbról balra kell írni, és szépen, de ez fejleszti a koncentrációt – mondta az oktató, aki szeretné versenyekre vinni az adai gyerekeket, mégpedig a Felvidékre, Erdélybe és az anyaországba, amihez önkormányzati és pályázati támogatásból igyekszik előteremteni a pénzt. Megjegyezte, hogy eddig 15 diákja nyert már rovásírásversenyt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás