2024. július 31., szerda

Rókainvázió a Tisza-vidéken

Ada községben ketreccsapdákat kölcsönöz az önkormányzat

Az utóbbi időben Adán és Moholon a lakott területeken és a környéken elszaporodtak a rókák, amelyek bejárnak a házakhoz, és nagy kárt okoznak a baromfiállományban. Hasonló híreket hallhattunk Zenta községből is.

Az adai helyi önkormányzat beszerzett öt rókacsapdát, s ezeket a lakosság meghatározott időre térítésmentesen kikölcsönözheti a helyi állatorvosi állomáson. A rókacsapda Bárány Attila állategészségügyi technikusnál igényelhető az állomáson, vagy a 064/2556 757-es mobilszámon. A szakember az érdekelteket tájékoztatja az eszközök használatáról, valamint a befogott állatokra vonatkozó eljárásról is.

Bárány Attila elmondta, a lakott területek közvetlen közelében, így a temetőkben, a mocsaras és nádas területeken, többek között a Budzsák-ér mentén, valamint a Tisza-part közelében is elszaporodtak a rókák, amelyek a településen könnyebben találnak élelmet, mint a természetben.

– A vadászok, köztük jómagam is, tehetetlenek a rókákkal szemben, mivel lőfegyvert lakott területen tilos használni. Így nem maradt más hátra, csak a  ketreccsapda, amely élve fogja meg a rókát. A rókacsapda prototípusa nekem már megvolt, ami sikeresen működött, de kevésnek bizonyult. Ezért az önkormányzat segített, és készíttetett öt csapdát, amit szétosztunk a lakosoknak. Természetesen csak olyan helyekre, ahol felügyelet alatt van a csapda, mert nem szeretnénk, ha nyoma veszne. Ada község területéről bárki igényelheti a rókacsapdát, azzal a kikötéssel, hogy felelősséget vállal az eszközért, vagyis amennyiben a csapda eltűnik, meg kell térítenie a kárt. Az igénylők egy hétre kapják el a csapdát. Ha szükséges, és értelmét látjuk, akkor megbeszélés alapján az adott helyen egy hétnél tovább is maradhat. Máris adtunk ki csapdákat. A kezelésük egyszerű. A csapdába csalinak lehet betenni nyers húst vagy élő jószágot. Ha a róka baromfira jár be a portára, akkor érdemes galambot vagy krédli tyúkot betenni, ami felhívja a figyelmét, és szinte biztos a siker. Ha a rókacsapdával valaki macskát fog, azt kiengedheti, amennyiben kutyát, azt megvizsgáljuk. Ha kóbor ebről van szó, akkor állatmenhelyre kerül, ha a chip alapján megtaláljuk a gazdáját, akkor az visszakapja a jószágot. Amennyiben rókát fogunk, akkor azt a szabadkai állategészségügyi intézetbe küldjük. A rókáknak ugyanis évente több alkalommal veszettség elleni készítményeket szórnak szét repülőből Ada község területén is. Az intézet megvizsgálja, hogy hatott-e a készítmény, ezért évente Adáról öt rókát, Moholról hármat kell eljuttatni vizsgálat céljából Szabadkára. A rókacsapdákkal ezt a létszámot is biztosítani tudnánk – közölte az állategészségügyi technikus.