2024. november 27., szerda

Jelmezes felvonulás kiszebábbal

Moholon kétnapos télűző és farsangzáró rendezvényt tartottak a hétvégén

Látványos és nagyszabású jelmezes farsangi felvonulást tartottak szombat délután Moholon, ahol zajongó maskarás óvodások, kisiskolások és felnőttek vonultak fel gyalogosan és fogatokkal több kiszebábbal, amelyeket végül hangos télűző kántálások közepette égettek el.

Moholon elégették a telet jelképző kiszebábot (fotó: Csincsik Zsolt)

Moholon elégették a telet jelképző kiszebábot (fotó: Csincsik Zsolt)

A felvonulást a helyi Csobolyó Művelődési Egyesület szervezte több moholi és adai civil szervezet támogatásával a kétnapos télűző és farsangzáró rendezvény részeként. A résztvevőket a felvonulás után farsangi fánk és tea várta a művelődési otthonban, ahol a gyerekeknek bábelőadással kedveskedtek. A Jancsi Bohóc Bábszínháza Egyesület bábosa, Mészáros Enikő a Farsangi bűvészkedés című bábelőadást mutatta be.

Lajkó Mária, a Csobolyó ME kultúrfelelőse elmondta, hogy tavaly rendeztek először farsangi felvonulást, amelyet nagyon fontosnak tartanak, hogy a gyerekek tiszteletben tartsák a természetet és a hagyományokat, illetve jelentős a közösségépítő szerepe miatt is.

– Nagyon örülök, hogy a gyerekek komolyan vették a jelmezeket és a jelmezes felvonulást, és megértik azt, hogy Moholon régen is a busófelvonulás és a bőgőtemetés farsangzáró és böjtnyitó volt. Ezt mindig betartottuk, de sajnálatos módon ez szünetelt, miután Moholon a múlt század hetvenes éveiben lebontották a kultúrotthonunkat. A Csobolyó ME másfél éve kezdett tevékenykedni, és örömmel jelenthetem, hogy van néptánc, hagyományőrző és óvodáscsoportunk, tamburázunk és furulyázunk, valamint népdalkórust szervezünk – közölte Lajkó Mária. Kiemelte, hogy már tavaly meghirdették a hamvazó szerda előtti hétvégére a télűző farsangzáró rendezvényt, amelyhez nagy örömükre csatlakozott a helyi Čika Jova Zmaj óvoda és a Novak Radonić iskola, valamint társszervezőként több helybeli civil szervezet, mégpedig a moholi önkéntes tűzoltó-testület, a Zöldike természetvédelmi civil szervezet és az Aranykezek kézimunka egyesület, valamint az adai Halász József Lovasklub fogatosai. Továbbá a farsangi hangulathoz 350 fánk elkészítésével hozzájárult a moholi Idősek Otthona, valamint egy bábelőadással a Jancsi Bohóc Bábszínháza Egyesület.

A kétnapos moholi rendezvény vasárnap este a kultúrotthonban zárult, ahol zenés estet tartottak népdalkórusok és a népi zenekar közreműködésével. A zenés esten bemutatkozott a csókai II. Rákóczi Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Rákóczi férfikara és a Pannónia férfikórus, valamint moholi nyugdíjas-egyesület népdalkórusa, illetve Adáról a Vadvirág asszonykórus és a Pergető tamburazenekar. A zenés rendezvény meglepetéssel zárult, miután a helybeliek bemutatták a hagyományos bőgőtemetés moholi változatát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás