2024. november 25., hétfő

Bűzlik Adán a Budzsák-patak

Kiömlött a szenny a csatornából a gyenge szivattyúk miatt

Már hosszú évek óta megkeseríti Adán a Budzsák-patak (Bara) partján élők mindennapjait a patakból áradó elviselhetetlen bűz. A patakot hosszú időn át szennyvízcsatornaként használták, amelybe sok vállalat, közintézmény és háztartás engedte bele a szennyet. A szennyvízcsatorna megépítése és beüzemelése után mindenki arra számított, hogy megszűnik a bűz, de ez csak részben következett be. Sőt, újabban már a szennyvízcsatorna is bűzlik, miután a közelmúltban felhalmozódott és kiömlött belőle a szenny.
Tóth Mária és férje, Árpási András a Budzsák-patak szomszédságában él a Macedónia városrészben. Elmondták: már tíz éve bűzlik a patak a szennytől, amire nemcsak ők panaszkodnak, hanem a környék lakói is, hiszen mindenki számára elviselhetetlen a büdösség, és tűrhetetlen a helyzet. Árpási András szerint az elmúlt tíz évben a patakból kipusztultak a halak és a békák, valamint eltűntek a környékről a madarak is.
– A szennyvízcsatorna és a Budzsák-patak is borzalmasan bűzlik. A szellőztetéshez nem tudok ajtót és ablakot nyitni, nem teregethetek ki, mert a frissen mosott ruháim büdösebbek, mint mosás előtt – panaszolta Tóth Mária. – Az ajtót és ablakot nem tudom kinyitni, mert a szag átjárja szobát. Sőt, a becsukott ajtó és ablak mellett is érzem a bűzt a lakásban. Ezt nemcsak én állítom, hanem az utcában mindenki azt mondja, ha be van minden csukva, akkor is érzik bent a szobában a szúrós szagot. A szennyvízcsatorna négy éve lett lefektetve, de azóta sincs lefedve. Az elmúlt héten kiöntött belőle a szenny, amiben van fekália, kukorica, kukoricacsutka és borsó. Ez már nem háztartási szennyvíz, hanem nagyobb gyárak is beleengedik a szennyet. Az állam kötelezhetné a konzervgyárakat, hogy legalább ötven százalékban tisztítsák meg a szennyvizet, és utána engedjék bele a csatornába – közölte az idős asszony, aki járt az adai önkormányzatban is a panaszával. Az illetékes községi felügyelőktől viszont azt a választ kapta, hogy ez nem az ő hatáskörük, hanem a tartományi és köztársasági felügyelőségeké, mivel a Vode Vojvodine közvállalat a Budzsák-patak kezelője, így annak kellene rendben tartani és felügyelni.
Ezt megerősítette Horti György, Ada község nagyberuházásokkal és helyi gazdaságfejlesztéssel megbízott osztályvezetője, aki szerint a Vode Vojvodine feladata lenne a vizet rendben tartani, valamint ellenőrizni és feljelenteni a szennyezőket. Az osztályvezető elmondta, hogy sokan továbbra is illegálisan beleengedik a szennyet a patakba, amelyben az elmúlt időszakban nagy mennyiségű szenny halmozódott föl, köztük szerves anyagok a konzervgyárakból és a háztartásokból. Mint mondta, a szerves anyagok lebomlása évekig eltart, és közben erősen bűzlik. Horti Györgytől megtudtuk, hogy sokat jelentene, ha a tartományi közvállalat megtisztítaná a patak medrét a felhalmozódott lerakódástól. Megjegyezte, hogy sokkal olcsóbb és elérhetőbb ennél az önkormányzat számára egy belgrádi szakember által alkalmazott biológia-bakteorológiai módszer, amellyel környezetbarát módon megtisztítható a patak vize. Az önkormányzat ehhez pályázatokon igyekszik támogatást szerezni. Azt ígérte, hogy az ősszel elindítják a folyamatot, hogy tavasszal nekifoghassanak a munkának. Hozzátette, hogy a Budzsák-patak idegesítő mindannyiunk számára, mert büdös, amit nemcsak a patak partján érezni, hanem olykor a település többi részén is, ha olyan a széljárás.
A napokban kiömlött a szenny a csatorna fővezetékéből a Krajiška utca és a patak közötti területen. Ezen a részen egyébként már korábban is színültig voltak szennyel a csatornaaknák, amelyekről több helyen hiányoznak a fém aknatetők, sőt néhol még a betonból készült aknafedő elemek is. Horti György szerint ezek a szennyvízhálózat üzembe helyezésekor megvoltak, de időközben ellopták őket. Az ígérte, hogy a hiányzó fém aknafedőket hamarosan betonból készültekből pótolják, akárcsak a többi hiányzó betonelemet. A hálózatban felhalmozódott és kiömlött szennyvizet pedig az elégtelen teljesítményű szivattyúállomás teljesítményével és a nagy mennyiségű szerves anyaggal magyarázta:
– A régi hídnál lévő egyes szivattyúállomás teljesítményét az ipari létesítmények által 2006-ban megadott adatok alapján határoztuk meg. A szivattyúállomás teljesítménye ennek a duplája lett. Viszont napjainkban már óriási mennyiségű szennyet engednek bele a csatornarendszerbe a konzervgyárak. Ez a probléma egy kis beruházással megoldható, mégpedig nagyobb kapacitású pumpákat kell felszerelni. A két nagyobb teljesítményű szivattyú egymillió dinárba kerül. Ezek cseréje a közeljövőben várható az egyes szivattyúállomáson. Továbbá szigorúbbnak kell lenni az ipari használókkal, mivel rengeteg szemét belekerül a vezetékbe, és félő, hogy az eldugaszolja, valamint ez a pumpáknak sem tesz jót. A szennyvízcsatornába nem volna szabad belekerülni semmilyen darabos anyagnak. Köztük kukoricának, borsónak és kukoricacsutkának, mégis belekerülnek. A szennyvízcsatorna használatáról szóló községi határozat megszabja, hogy milyen szennyvizet engedhetnek bele és milyen módon a felhasználók. Eszerint kell hogy legyen ülepítőjük és szűrőjük, tehát semmilyen mechanikus anyag nem kerülhetne a vezetékbe – közölte Horti György.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás