2024. november 23., szombat

Népdalokkal emlékeztek a nótafára

Moholon ötödik alkalommal tartották meg a Vlasityné Zélity Klára-emléknapot

A Csobolyó Művelődési Egyesület szervezésében szombaton Moholon ismét megrendezték Klári néni újra énekel! címmel az V. Vlasityné Zélity Klára-emléknapot. Az egész napos programmal a híres moholi nótafa, népdalénekes és kórusvezető emléke előtt tisztelegtek. Az emléknap Klári néni énekes népi játékházával kezdődött el a Csobolyó-székházban, ahol a délelőtti órákban az általános iskolás gyerekek népdalokat és népi játékokat tanultak Klima Döníz népdalénekestől és néptáncoktatótól, a szegedi egyetem néprajz szakos hallgatójától. Majd ugyanott kora délután Varga Attila, szabadkai nyugalmazott magyartanár tartott előadást a moholi nótafa, Klári néni munkásságáról és életéről. Az emléknap résztvevői ezután népviseletben vonulnak a Szent György katolikus templomban, ahol ft. Világos Miklós plébános mutat be misét Vlasityné Zélity Klára lelki üdvéért.

Az emléknap ünnepi műsorral zárult a Csobolyó-székházban, ahol tizenhét vajdasági és anyaországi együttes, népdalkórus, népdalénekes és népzenész lépett fel és szólaltatta meg Vlasityné Zélity Klára dalait a népes közönség előtt. A házigazdák nevében Lajkó Mária, a Csobolyó ME művészeti vezetője köszöntött a fellépőket és a vendégeket. Köztük Sutus Áront, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnökét, Hugyik Richárdot, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagját, Tóbiás Józsefet, Ada község képviselő-testületének elnökét és a Vajdasági Magyar Szövetség tisztségviselőjét, valamint Matykó Teodórát és Resócki Vázsonyi Csillát a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet munkatársait.

Patyi Lajos, a Csobolyó ME elnöke lapunknak elmondta, hogy az emléknappal a néhai moholi nótafa, Vlasityné Zélity Klára emléke előtt tisztelegtek, illetve a népdalkincs megőrzésére és továbbadására biztatnak mindenkit.

– Vlasityné Zélity Klára egy olyan egyéniség volt, aki a valós életet a népdalokon keresztül mutatta be. Nagyon figyelemre méltó, ahogyan a népdalokat előadta és a magyar nyelv tisztelete is, illetve az a hozzáállás és módszer, ami őt jellemezte. Ezt minden fiatalnak és idősnek illene elsajátítani, hogy tisztességgel előadjanak egy-egy népdalt. Az emléknap a tiszteletnyilvánítás egyik módja, mert nem vagyunk mi olyan sokan, ezért azokról az emberekről, akik kimondottan megérdemlik a tiszteletet és a megbecsülést, kötelességünk megemlékezni. Ő azok közé tartozik, akik ezt megérdemlik – nyilatkozta az elnök.

Az ünnepi műsoron fellépett: a szegedi Mentés Másként Együttes (Fábri Géza, Fárbri-Ivánovics Tünde, Barta Márton, Ivánovics Viktor), a topolyai Kodály Zoltán Magyar ME Hétmező énekcsoportja, az adai Aranykapu ME Rokolya népdalkórusa, a moholi Nyugdíjas Egyesület Napsugár népdalkórusa, a felsőhegyi Népdalbarátok Klubja vegyes kara, Birkás József moholi népdalénekes, a péterrévei Dr. Kiss Imre Művelődési Kör Margaréta asszonykórusa, az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör asszonykórusa, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Botra férfikórusa, a törökfalui Százszorszép ME Búzavirág vegyes kórusa, Kemény Mária pancsovai népdalénekes, az adai Nyugdíjas Egyesület Őszirózsa asszonykórusa, a völgyparti Szélmalom ME Aranyeső asszonykórusa, a gunarasi József Attila ME Rozmaring asszonykórusa, a csókai II. Rákóczi Ferenc MME Rákóczi férfikara, a zentai Pöndöly MME népdalkórusa, a moholi Csobolyó ME Népdalköre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az ünnepi műsoron fellépett a szegedi Mentés Másként Együttes is (Csincsik Zsolt felvétele)