2024. december 26., csütörtök

Lengyel Emmáé lett az első hely és a vándorserleg

Adán a Szarvas Gábor Nyelvművelő Napokon lezajlott a beszédverseny és kihirdették a nyelvészeti pályázat végeredményét

A középiskolások beszédművészeti vetélkedőjével csütörtökön Adán, a községháza dísztermében megkezdődött a Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok idei, háromnapos rendezvénysorozata. A nyelvművelő napok központi témája ezúttal az emberközpontú nyelvművelés lett, amely fogalom a harminc éve elhunyt Lőrincze Lajos nyelvész nevéhez fűződik.

A rendezvény szervezője már hagyományosan, így az idén is a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület és a Szarvas Gábor Könyvtár. A szervezők nevében Hodik Péter Krisztina, a nyelvművelő egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, köztük Rigó Pál Zsófiát, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöként, Lakatos Adriánt, az MNT tagját és Maksó Évát, a Szarvas Gábor Könyvtár igazgatóját.

– A Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok célja, a rendezvény szervezőinek és minden résztvevőjének a küldetése az, hogy a kisebbségi körülmények között is megtartsa tiszta, éltető közegként az anyanyelvet. Éppen ezért öröm számunkra, hogy az idei évtől rendezvényünket a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt országos rendezvénnyé nyilvánította, diákvetélkedőink pedig immár kiemelt gyermek- és ifjúsági verseny címmel bírnak. S nem ez az egyetlen újítás az idei évben, ugyanis a hagyományos nyelvészetin konferenciánk mostantól a Vajdasági Tehetségsegítő Tanáccsal való együttműködésnek köszönhetően akkreditált tanári továbbképzéssé lett – mondta köszöntőjében Hodik Péter Krisztina.

A beszédverseny résztvevőit köszöntötte Maksó Éva könyvtárigazgató is, aki a helyi magyarság nemzeti önazonosságtudatának megőrzése érdekében nagyon fontosnak nevezte az anyanyelvápolást. Hangsúlyozta, hogy ezzel a rendezvénnyel már ötvenhárom éve a magyar nyelvet éltetik és építik.

A középiskolások beszédversenyén vajdasági és szegedi diákok vettek részt. A szervezők elmondták, hogy a vetélkedő fő célja, hogy a tanulókat bátorítsa és ösztönözze a magyar nyelv igényes használatára. A hagyományokhoz híven a beszédverseny most is két részből állt. Az első részben a tanulók legfeljebb négy perces szabadon választott prózai szöveget mondtak el fejből. A második részben egy ismeretlen szöveget, méghozzá Hódi Éva Brancs és brunch című írását kapták kézhez, amelyről tíz perces olvasás után kellett beszélniük, kiegészítve azt a saját gondolataikkal. Az elhangzott produkciókat Verebes Krnács Erika előadóművész, a Mécsvirág Együttes tagja, az Újvidéki Rádió munkatársa, Csuvik Zsófia, gyógypedagógus-logopédus, Kaziczy-érmes és Ferenczy Ibolya-díjas amatőr színjátszó és Virág György színművész, a Zentai Magyar Kamaraszínház színésze alkotta zsűri bírálta el.

Az első díjat és az ezzel járó vándorserleget Lengyel Emma (szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Herédi Károly felkészítő tanár) érdemelte ki a zsűri döntése értelmében. A második díjat Király Ella (zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, Radócki Dukai Virág f. t.) szerezte meg, a harmadik helyen Rekovics Réka (zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola, Mészáros Krisztina f. t.) végzett. Mindhárom versenyzőt arany oklevéllel jutalmazta a zsűri. Ezüst oklevelet kapott Medgyesi Kevin (Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikum, Gergelyné Bodó Mária f. t.) és Kovács Dobák Heléna (szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Király Noémi f. t.), akinek különdíjat is adományozott a zsűri. Bronz oklevelet vehetett át: Teleki Ágnes (Óbecsei Gimnázium, Pakai Orosz Annamária f. t.), Korponai Réka (szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Király Noémi f. t.), Mazurák Zsolt (Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikum, Gergelyné Bodó Mária f. t.), Nagy Noémi és Bárkányi Brigitta (Szegedi Szakképzési Centrum Móravárosi Szakképző Iskola, Bánszki Edit f. t.).

A beszédverseny szünetében Hodik Péter Krisztina kihirdette a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület által közzétett nyelvészeti pályázat végeredményét és kiosztotta a díjakat a középiskolásoknak. Elmondta, hogy a középiskolások számára A nyelv és nyelvművelés jövője a mesterséges intelligencia korában címmel hirdették meg az esszépályázatot nagy sikerrel, hiszen 47 pályamunkát küldtek be Szabadkáról, Zentáról, Adáról és Szegedről, vegyesen a gimnáziumokból és szakközépiskolákból. A zsűri a pályamunkák értékelésekor az egyediséget, a személyes vélemény megfogalmazását, valamint az esszé műfaja formai-tartalmi kritériumainak való megfelelését tartotta szem előtt.

A beérkezett pályaműveket dr. Hódi Éva, Szűcs Budai Engelbert és Polyák Szollár Anna összetételű zsűri bírálta el és díjazta. Az első díjat megosztva érdemelte ki Kovács Noémi (Szabadkai Egészségügyi Középiskola) és Januskó Zita (Műszaki Iskola, Ada). A második díjat szintén megosztva kapta Mihók Emese (szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium) és Bene Edina (zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola). A harmadik díjat ugyancsak megosztva vehette át Lukity Dávid és Papp Miklós (szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium).

A bírálóbizottság különdíjat ítélt meg a Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikumnak, amely 25 pályamunkával járult hozzá a pályázat sikeréhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A beszédverseny résztvevői a zsűrivel (Fotó: Csincsik Zsolt felvétele)