2024. július 16., kedd

Várja a fürdőzőket az adai és a moholi Tisza-parti strand

Az önkormányzat 2026-tól folyóparti területeket bérel

Ada község önkormányzata évről évre az adai I. és II., valamint a moholi helyi közösségekkel közösen rendezi és tartja karban Adán és Moholon a Tisza-parti strandot, amely már várja a fürdőzőket. Mindkét strandra nagyobb mennyiségű homokot szállítottak, és rendbe tették a sportpályákat. Adán emellett napernyőket, új asztalokat és padokat helyeztek ki, valamint már majálisra tíz-egynéhány tűzhelyet alakítottak ki a látogatóknak.
Búcsú Attila, az adai képviselő-testület elnökhelyettese felügyeli az adai és a moholi folyóparti strandok és a rekreációs központok rendezését. Elmondta, hogy majális előtt és után, valamint a fürdőidény megkezdése előtt több munkaakciót is szerveztek Adán és Moholon is, ahol önkéntesek közreműködésével elvégezték a padok javítását és festését, a fűkaszálást, a szemétszedést és a játszóterek karbantartását. 
– Az elmúlt évek tapasztalata, hogy a Tisza-parti strandszezon június 15-től szeptember 15-ig tart. Viszont látjuk az időjárási viszonyokból, hogy az idén előbb érkezett a nyár. Sokkal szárazabb időnk volt már a majális után is, ezért az idén június elsejére tűztük ki a strandszezon kezdetét. Előtte szerveztünk egy munkaakciót, amelyen már kevesebb elvégzendő feladat maradt, mivel majálisra már javarészt előkészítettük a terepet. Szállítottunk homokot az adai és a moholi strandra. Újabb hat padot helyeztünk ki Adán a strandon a víz mellett, illetve újabb öt asztalos padot a játszótér közvetlen közelében. Továbbá napernyőket állítottunk fel a strandra a napozóterületre, illetve az új asztalos padok fölé is. Az idén is megszervezzük és finanszírozzuk a rendszeres fűkaszálást, a szemétszedést és a szemeteszsákok cseréjét, valamint a terep tárcsázását, ebben a három, illetve szinte négy hónapban, ameddig a strandszezon tart. Ez vonatkozik a moholi strandra is – magyarázta Búcsú Attila. – Néhány héttel ezelőtt 60 köbméter homokot szállítottunk a röplabda- és a focipályára, valamint röplabdahálót és kiskapukat helyeztünk ki. Június elsején Adára 160, Moholra 88 köbméter homokot szállítottunk, amit erőgéppel egyengettük el. Most az adai strandon van egy nagyobb terület, ami homokos, napozásra alkalmas, a maradék részt feltárcsázzuk, amint az időjárás engedi. Nagyon nehéz a terep, mert ha tárcsázzuk, akkor göröngyös lesz, kellemetlen a talpnak. Ha nem tárcsázzuk fel, hanem lekaszáljuk, akkor a szúrós növényszármaradványok miatt nehéz a terepen a mezítlábas járás. Viszont füvet telepíteni nem tudunk, hiszen agyagos árterületről van szó. Próbáljuk a fáknál lévő régi padoktól lefelé, a víz felé szorítani a gyepet, amit kaszálunk is. Az többé-kevésbé kellemes terület a mezítlábasoknak is. A napokban vízre kerül a móló is, amelyet most javítanak. Egy vállalkozó kibérelte a kávézót, ami üzemel. Az önkormányzat együtt szeretne működni a vendéglőssel, hiszen neki érdeke, hogy rendezett legyen a strand, nekünk pedig, hogy működjön a kávézó – mondta az adai képviselő-testület elnökhelyettese.
 

Csincsik Zsolt felvétele

Csincsik Zsolt felvétele

A Tisza-parti strandoknak és a kempingeknek, valamint az adai csónakkikötőnek óriási a turisztikai értéke Ada község számára. Búcsú Attila megjegyezte, hogy ezek közkedvelt területek a helybeliek, sőt a vidéki látogatók számára is, ezért fontos, hogy tisztaság és rend legyen. Kiemelte, hogy a Tisza-part fontos a községi lakosság egy részének, ezért fontos az adai önkormányzatnak is, amely 2026-tól a Vajdaság Vizei Közvállalattól szeretne bérbe venni hosszabb időre bizonyos folyóparti területeket, hogy ott turisztikai fejlesztéseket hajtson végre. 
– A folyópart a Vajdaság Vizei Közvállalat területe, amelyen a helyi önkormányzat csak kisebb beruházásokat tud végrehajtani. Már folynak a tárgyalások a közvállalattal egy bérleti szerződés aláírásáról. Az önkormányzat ez alapján kibérelné Adán és Moholon azokat a Tisza-parti területeket, amelyek nekünk fontosak, köztük a víkendzónát, a strandot, a sátortábort és a csónakkikötőt, hogy jelentősebb turisztikai fejlesztésekbe kezdhessünk bele. 2026. január elsejétől léphet életbe a bérleti szerződés, mert akkor jár le a közvállalat tízéves gazdálkodási terve, és az érintett területet akkor tudják kivenni a gazdálkodási területből. A tartományi közvállalat a sátortábor területén kitermelte a fákat, és helyettük nem ültettek új facsemetéket, csak az út és a töltés közötti részen. A bérleti szerződés aláírása után majd mi telepítünk oda olyan fákat, amelyeknek az élettartama nem 25 év, hanem 50 vagy 100 év lesz, hogy az utánunk jövők ne ütközzenek olyan gondba, amilyenben mi vagyunk. A sátortábor területére évtizedekkel ezelőtt fakitermelés céljából 25 évre telepítették a fákat. Ezek a fák már 50 évesek voltak a kitermelés pillanatában, vagyis már 25 évvel ezelőtt ki kellett volna őket vágni. A helyi önkormányzat próbálta megakadályozni a fakitermelést, de nem sikerült, mert nem a miénk a terület. Reméljük, ennek véget vetünk 2026-tól, amikortól is huzamosabb időre bérbe vesszük, és olyan fákat telepítünk, amelyek odaillők, és sokkal hosszabb az élettartamuk is. Az adai víkendzóna területét 2053-ig bérli az önkormányzat a tartományi közvállalattól. A bérleti szerződés alapján a közvállalattól megkaptuk a feltételeket az építkezésre, és ez alapján a terület urbanizálódik és benépesült. Hasonlóan szeretnénk eljárni a többi folyóparti területen is. Moholon például szeretnénk építeni egy csónakkikötőt – nyilatkozta Búcsú Attila. 

Nyitókép: Csincsik Zsolt felvétele