A Szarvas Gábor adai születésű nyelvész tiszteletére szervezett nyelvművelő napok rendezvénysorozat szombaton Adán szakkiállítással, koszorúzási ünnepséggel, ünnepélyes szerződéskötéssel és nyelvészeti tanácskozással zárult, ami egyben akkreditált tanári továbbképzés is volt a vajdasági magyar pedagógusoknak. A Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület és a Szarvas Gábor Könyvtár által szervezett háromnapos rendezvénysorozat központi témája ezúttal a Kárpát-medencei nyelvpolitika volt, annak apropóján, hogy az idén 180 éve hivatalos államnyelv a magyar. A Magyar Nemzeti Tanács által kiemelt országos rendezvénnyé nyilvánított nyelvművelő napokon emellett csütörtökön és pénteken tartottak még beszédversenyt a középiskolás tanulóknak, játékos nyelvi vetélkedőt a kisiskolásoknak és volt könyvbemutató, valamint szombat este színházi előadás is.
A Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok szombati zárónapján megnyílt a 180 éve hivatalos nyelv a magyar című szakkiállítás a színház előcsarnokában. A kiállítás anyagát Józó Mónika magyartanár, valamint dr. Molnár Csikós László nyelvész állította össze és nyitotta meg. A rendezvénysorozat Szarvas Gábor nyelvész adai mellszobrának megkoszorúzásával folytatódott. A koszorúzási ünnepségen De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke mondott ünnepi beszédet, amelyben Szarvas Gábor emléke előtt tisztelgett, valamint az anyanyelv és a nyelvművelés jelentőségét hangsúlyozta:
– A nyelv nem csupán kommunikációs eszköz, hanem identitásunk, kultúránk és értékeink hordozója is. A nyelvművelés feladata, hogy megőrizzük nyelvünk gazdagságát és tisztaságát, hogy a jövő generációi is ugyanúgy élvezhessék anyanyelvünk szépségét, mint mi. A nyelvművelés nem csupán szakmai feladat, hanem közös ügyünk is. Együtt erősebbek vagyunk, együtt meg tudjuk őrizni és tovább tudjuk adni nyelvünk kincseit. A család, az iskola, a közösség feladata, hogy példát mutasson, értéket teremtsen a jelen és a jövő számára. Hisz anyanyelvünk által tudjuk megőrizni hitelességünket, emberségünket, magyarságunkat. Szarvas Gábor igazi őre volt a magyar nyelvnek, a nyelv ügyét közüggyé tette, és azon dolgozott, hogy minél szélesebb körben hirdesse, védelmezze a nyelv tisztaságát, az anyanyelvi felelősségtudat kialakulást. Adózzunk tiszteletére e szobor előtt, mely emlékeztet bennünket arra, hogy anyanyelvünket meg kell őrizni, hogy jövőnk építéséhez, itt, ezen a földön a magyar anyanyelv őrei kell, hogy legyünk mindannyian.
A koszorúzási ünnepségen Szarvas Gábor mellszobránál a Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Lakatos Adrián koszorúzott. Ada község önkormányzata nevében Bilicki Zoltán és Igor Avramović helyezte el a kegyelet virágait, a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület részéről Hodik Péter Krisztina és Szűcs Budai Engelbert. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet nevében Kormányos Katona Gyöngyi és Vázsonyi Csilla helyezett el koszorút, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség részéről Kiss Tóth Erika, a Szarvas Gábor Könyvtár képviseletében Maksó Éva és Varga Imola. A magyarországi és a külhoni nyelvészek képviseletében dr. Pomozi Péter és dr. Zékány Krisztina koszorúzott, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete részéről De Negri Ibolya, valamint az adai Cseh Károly Általános Iskola nevében Ferencz József.
A nyelvművelő napok az adai községháza dísztermében megtartott 180 éve lett hivatalos nyelv a magyar – Nyelvpolitika a Kárpát-medencében című nyelvészeti tanácskozással zárult, ami az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületével társszervezésben egyben tanári továbbképzés is volt mintegy harminc vajdasági magyar tanító és tanár részvételéve.
A tanácskozást megelőzőn a helyszínen együttműködési megállapodást írta alá a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület részéről Hodik Péter Krisztina elnök, a Szarvas Gábor Könyvtár nevében Maksó Éva igazgató és az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének képviseletében De Negri Ibolya elnök. Hodik Péter Krisztina elmondta, hogy az együttműködés célja, hogy közös pályázatok által közös rendezvényeket hozzanak létre, javítsák a Szarvas-napok minőségét az által, hogy akkreditált továbbképzéseket biztosítanak és könnyebben találhatnak előadókat, valamint a közeljövőben további programokat is terveznek együtt szervezni.
A tanácskozáson előadást tartott – dr. Pomozi Péter(MKI Magyar Nyelvtörténeti KK igazgató; NKE Nemeskürty István Tanárképző Kar, tanszékvezető; Anyanyelvápolók Szövetsége alelnöke): 1844: Egy törvény elő- és utóélete a nyelvpolitika szemszögéből; dr. Zékány Krisztina (Ungvári Nemzeti Egyetem, Ungvár; Magyarságkutató Intézet, Budapest): Nyelvpolitika és kisebbségi jövő. A magyar nyelvű oktatás helyzete és perspektívái Kárpátalján; Lakatos Adrián (Magyar Nemzeti Tanács Nyelvhasználati Bizottságának elnöke, Ada község képviselő-testületének elnöke): Nyelv és jog. A magyar nyelv hivatalos használata Vajdaságban; Bebesi-Horváth Kata (színész, beszédtréner, okleveles coach, Budapest): Beszélj bátran!
Nyitókép: Dr. Pomozi Péter előadása az akkreditált tanári továbbképzésen az adai községháza dísztermében (Fotó: Csincsik Zsolt)