Kishegyes település idén ünnepli újratelepítésének 250. évfordulóját, s emellett 50 év telt el azóta, hogy Kishegyes és Békésszentandrás ismét felvették a kapcsolatot.
Az újbóli kapcsolatfelvétel azért fontos, mert negyed évezrede 81 békésszentandrási család népesítette be újra Kishegyest. A falunapi program első állomása ennek a kapcsolatfelvételnek állított emléket egy beszélgetés formájában, amely az Őseink nyomában címet viselte.
Az est vendégeit elsőként Vörös Julianna, a kishegyesi helyi közösség tanácsának elnökhelyettese üdvözölte. A beszélgetést ifj. Virág Gábor, a Forum Könyvkiadó Intézet igazgatója vezette, és részt vett rajta Hévízi Róbert, a békésszentandrási Békéssy János Helytörténeti és Hagyományőrző Egyesület elnöke, Vigh Rudolf, a kapcsolatfelvétel egyetlen élő tagja és Pecze József, a kishegyesi helyi közösség nyugalmazott alkalmazottja.
Hévízi Róbert elsőként ismertette Békésszentandrás történetét és jelenét. A diavetítéssel egybekötött előadás során beszámolt arról, hogy hogyan alakult ki a település, hogyan változott és élte túl a történelem viszontagságait, hogyan fejlődött, valamint mi határozza meg a jelenét és mik a látványosságai. Ezt követően Vigh Rudolf mesélte el, hogy hogyan jött létre a kapcsolatfelvétel 50 évvel ezelőtt a két település között.
Vigh beszámolt róla, hogy sokan tudták, honnan származnak a kishegyesiek, de azokban az időkben nem volt ildomos beszélni róla. Ő mint könyvtáros felkérte Szőke Hugó bácsit, hogy tartson egy előadást a békésszentandrási származásról, ami több ember érdeklődését is felkeltette. Köztük volt Kollár Lajos is, aki fontosnak tartotta, hogy felvegyék a kapcsolatot, Dudás Mihály pedig felajánlotta a gépkocsiját az úthoz. Abban az időszakban enyhült a kapcsolat Magyarország és Jugoszlávia között, így létrejöhetett az út, amelyen ők hárman vettek részt, és amelynek köszönhetően a két település közti kapcsolat hivatalos szintre lépet 50 évvel ezelőtt. Kishegyes és Békésszentandrás végül 1988-ban kötött testvértelepülési szerződést. Hogy hogyan formálódott ez a kapcsolat, arról Pecze József számolt be. A beszélgetés végén a közönség tagjai közül többen is elmesélték személyes élményeiket a két település közti kapcsolatról.
A szerda esti beszélgetést követően került sor a Kishegyes régen és ma című fényképkiállítás megnyitójára, amely a helyi Szó-Beszéd lap szervezésében jött létre. Az egybegyűlteket Sándor István, a falunapi programsorozat koordinátora üdvözölte, majd Lakatos János fotós és a Szó-Beszéd egyik szerkesztője nyitotta meg a kiállítást. Lakatos elmondta, hogy a képeken Kovács Balázs grafikussal közösen dolgoztak, és régi kishegyesi képeket dolgoztak egybe napjainkban készült felvételekkel. A kiállítás célja a múlt és jelen egy sajátos egyvelegének bemutatása volt, fogalmazott, majd hozzáfűzte, hogy a kiállítás anyaga még bővülni fog és több helyen is bemutatják.
KISHEGYES 250 Szülőfalum nevezetességei Pénteken 17 órakor az Ifjúsági Otthonban Nagyanyáink hagyatéka és napjaink kézimunkái címmel Kollár Ilona, a helyi nyugdíjas-egyesület, a Nők Kishegyesi Fóruma Kreatív Kézműves Körének és a Dália Kézimunkacsoport munkáinak közös bemutatójára kerül sor. 21 órától a Dombos Wine Clubban Fanfara Complexa-koncert. Szombaton 15 órakor Szülőfalum nevezetességei címmel iskolásrajz-kiállításra kerül sor az iskola ebédlőjében. 17 órakor a művelődési otthon előtti téren ünnepélyesen leleplezik az I. világháborúban elesett kishegyesi áldozatok emléktábláját. Ezt a művelődési otthon előterében a Békésszentandrás régen és ma című kiállítás megnyitója követi. A falunapi ünnepi műsorra 18 óra 30 perckor kerül sor a művelődési otthonban. Vasárnap délelőtt 9 órától a Dombos Wine Clubban falunapi gyorslépéses sakktornára kerül sor. 10 órától ünnepi szentmise, majd 16 órától az iskola galériájában Csőke Noémi ad komolyzenei koncertet zongorán. |