2025. január 22., szerda

Nem vész el, csak átalakul

Az energiára, mint az emberi civilizáció alapvető mozgatórugójára tekinthetünk. Elengedhetetlen az életünk minden aspektusához, legyen szó akár közlekedésről, fűtésről, világításról vagy az ipari termelésről. Az energiával kapcsolatos igények kielégítése során bolygónkon úgynevezett környezeti lábnyomot hagyunk magunk után. A Föld teljes ökoszisztémáját megváltoztatta az emberi tevékenység, mely nagyrészt az energiatermeléssel kapcsolatos. A jövőre nézve, a tiszta és megújuló energiaforrások felé való elmozdulás kulcsfontosságú a környezeti fenntarthatóság szempontjából. Az energia olyan fizikai mennyiség, amely különböző formákban létezik és át is alakulhat. Megmaradásának törvénye viszont kimondja, hogy nem keletkezik és nem vész el, csak formát változtat, átalakul. Az alapelv a fizikában úgy ismert, mint az energia megmaradásának törvénye. Vannak teóriák, miszerint az energia itt van mindenhol körülöttünk, viszont máig sem rendelkezünk olyan hatékony technológiával, hogy azt környezetünk károsítása nélkül fel tudnánk használni. Az energia teszi lehetővé, hogy munkát végezzünk. A gazdaság működtetése energia nélkül nem képzelhető el. A szállítás, tárgyak mozgatása, hő termelése vagy éppen a hűtéstechnika, valamint a kémiai és fizikai folyamatok is energiafelhasználást feltételeznek. Az energiát gyakran át kell alakítani egyik megjelenési formából a másikba. Esetenként hőre, máskor hőelvonásra, illetve fényre vagy mechanikai energiára van szükség. Az elektromos energiát mechanikai energiává egy elektromotor alakítja át. A kémiai energiát elektromos energiává akkumulátorok segítségével tudjuk megoldani. Az energia átalakításának és felhasználásának hatékonysága kritikus szempontnak számít a mérnöki tervezés során és a fenntarthatóság szempontjából is.

Mi jöhet most?

Nem igen volt olyan nap az utóbbi időben, hogy ne cikkeztek volna arról a médiában, miért lesz rossz a világnak, vagy éppen ellenkezőleg, miért tekinthető egyfajta megváltónak Donald Trump. A 78 éves politikus és üzletember eddig ugyanis a Fehér Házban és azon kívül is többször kijelentette, hogy nem hisz a klímaváltozásban, az egész ügyet úgymond nevetségesnek tartja. Donald Trump pénzügyminisztere, Scott Bessent a napokban azon véleményének adott hangot, hogy az orosz olajszektor elleni amerikai szankciók túl gyengék voltak, mert Bidenék túlságosan aggódtak az áremelkedés miatt, miközben az amerikai olajkitermelést is korlátozták. Ez talán azt vetítheti előre, hogy még keményebb intézkedések várhatóak. Mindezek tükrében mégis, egyesek szerint stabilizálódnak majd az energiaárak, mások szerint ismét egekbe emelkedhet a kőolaj, a földgáz és más energiahordozók ára is. Valójában lehet, hogy már néhány napon belül kiderül, milyen trendek fognak kibontakozni. Trump embere kemény szavakat intézett Kínához is. Az USA első számú vetélytársát „a világtörténelem legegyensúlytalanabb, legkiegyensúlyozatlanabb gazdaságának” nevezte. Szerinte országa nem engedheti meg, hogy Kína olcsó árukkal árassza el az amerikai vagy a világpiacokat. Bessent a védővámok tervének fontosságát emelte ki. Véleménye szerint azokkal a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok ellen lépnének fel. A bevételeket is növelnék a védővámok, valamint az USA tárgyalási befolyását is fajsúlyosabbá tennék.

Lesz megoldás?

A technikai fejlődés végigkísérte fajunk történetét. Néha az árnyoldalai is megmutatkoznak, de tény, hogy eddig mindig képesek voltunk a földi élet biztonságos fenntartásához szükséges körülményeket létrehozni. Természetesen, illetve éppen természetellenesen alakítottuk át azonban az egész bolygót. A természet hatalmas kincsesbánya, ez a kezdetektől így volt. Ezért válhatott fajunk meghatározó élőlényévé a Földnek. A napenergia és a szélenergia kiapadhatatlan forrásnak tűnik még sok ezer évig. A „hibája”, hogy nem akkor és ott áll rendelkezésre, amikor és ahol szükségünk van rá. A megújuló energiák megtermelése mellett azok megfelelő hasznosításához az energia tárolásáról is gondoskodni kell. Egy más nézőpontból azonban látszik, hogy az emberiség a kapzsi és meggondolatlan lépésekkel föléli saját jövőjét. A világ energiakérdéseinek megválaszolására, a növekvő energiaigények kielégítésére a megoldás keresését globális közös ügyként kellene kezelni. Szépen hangzik, ha egy-egy vezető azt hangsúlyozza, országa érdekeit képviseli. Minden ország hosszú távú érdekei között a legfontosabb a bolygónk megőrzése olyan formában, hogy élhető otthona legyen fajunknak, még sok ideig. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel