Oroszország másfél millió katonát képes harcba állítani, míg az ukrán fegyveres erőknél valamivel több mint 800 ezren, Franciaországban pedig 200 ezren szolgálnak, ezért az európai országoknak össze kell fogniuk, hogy megvédjék magukat az Oroszországi Föderációtól – hangsúlyozta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden a davosi Világgazdasági Fórumon mondott beszédében.
„Oroszország 1,5 millió katonát tud kiállítani. Több mint 800 ezer ember van a mi fegyveres erőinkben. Franciaország a második helyen áll több mint 200 ezer fővel. Aztán Németország, Olaszország és Nagy-Britannia. Mindenki másnak kevesebb. Ez nem az a helyzet, amikor egy ország képes magát egyedül megvédeni, hanem össze kell fognunk" – fogalmazott Zelenszkij az Interfax-Ukrajina ukrán hírügynökség tudósítása szerint.
Az ukrán elnök szerint Oroszország egyfajta Észak-Koreává válik, „olyan országgá, ahol az emberi élet nem jelent semmit, viszont nukleáris fegyverei vannak, és égető vágya, hogy megkeserítse szomszédai életét". Megjegyezte: annak ellenére, hogy Oroszország általános gazdasági potenciálja sokkal kisebb, mint Európáé, Oroszország a lőszerek és katonai felszerelések többszörösét gyártja, mint egész Európa. Leszögezte, hogy Európának meg kell erősödnie biztonsági és gazdasági szempontból egyaránt, hogy ki tudjon állni önmagáért, és olyan fontos szövetségese legyen az Egyesült Államoknak, mint amilyen az Egyesült Államok jelenleg Európának.
Zelenszkij szerint csakis az Ukrajnának nyújtott valódi biztonsági garanciák szolgálnak valódi biztonsági garanciaként minden egyes európai ország számára. Megjegyezte, hogy ha Ukrajna nem kap megbízható garanciákat, amelyek visszatartanák Oroszországot egy új agressziótól, az új támadás sokszorosan veszélyesebb lenne egész Európára nézve. „Európa megérdemli, hogy erős legyen. Ehhez pedig Európának szüksége van az EU-ra és a NATO-ra. Lehetséges-e ez Ukrajna nélkül és Oroszország Ukrajna elleni háborújának igazságos befejezése nélkül? Biztos vagyok abban, hogy a válasz nem" – szögezte le. Arra szólította fel az európai országokat, hogy „ne spóroljanak a biztonságukon", közvetve támogatva ezzel Donald Trump amerikai elnök felhívását, hogy a NATO-szövetségesek védelmi kiadásait a GDP-jük öt százalékára emeljék.
Az ukrán államfő kifejezte, támogatást remél Ukrajna európai szövetségeseitől abban, hogy elmagyarázzák Donald Trumpnak, milyen kockázatokkal jár, ha beleegyezik azokba a követelésekbe, amelyeket Moszkva várhatóan egy esetleges béketárgyaláson támaszt. Kijelentette, meggyőződése, hogy ha megkezdődnek a tárgyalások a háború befejezéséről, Putyin követelni fogja Ukrajnától hadseregének csökkentését a mostani töredékére, és a NATO-csatlakozásról való lemondását.
Zelenszkij leszögezte, hogy Európának helyet kell foglalnia a tárgyalóasztalnál, amikor „megszületnek az egyezségek háborúról és békéről, mert többet érdemel annál, minthogy csak egy külső szemlélő legyen, és vezetői csupán az X közösségi portálon egy bejegyzésre korlátozzák magukat, miután a megállapodás már megköttetett".
Az államfő sürgette, hogy Ukrajna más európai országokkal közösen kezdjen el olyan légvédelmi rendszereket gyártani, amelyek védelmet nyújtanak minden típusú rakéta ellen. „Európának saját vaskupolára van szüksége, amely képes ellenállni mindenféle fenyegetésnek" – szögezte le.
Az ukrán elnök kiemelte, hogy az európai országoknak hosszú távú munkát kell végezniük valódi energiafüggetlenségük biztosítása érdekében. „Biztosítanunk kell, hogy egyetlen európai ország se függjön egyetlen energiaszolgáltatótól, különösen Oroszországtól ne. Az esély most a mi oldalunkon van, mert Donald Trump amerikai elnök több energiát készül exportálni" – vélekedett az ukrán elnök.
Nyitókép: Az ukrán elnök szerint Oroszország egyfajta Észak-Koreává válik (Fotó: Beta/AP)