2024. szeptember 6., péntek

Magyar jellegzetességekről

Több hónapos foglalkozássorozatot tart a kishegyesi Kátai Polgári Egyesület

A Kátai Polgári Egyesület tavaly ősz óta egy 18 programos képzés- és foglalkozássorozaton dolgozik, melynek most hétvégén tartották az aktuális foglalkozását. Kátai Annamária, az egyesület elnöke arról számolt be lapunknak, hogy a programok célja a magyar jellegzetességek megismerése és megóvása.

Nagy Tibor íjászkodni tanítja a kishegyesi gyermekeket (Lakatos János felvétele)

Nagy Tibor íjászkodni tanítja a kishegyesi gyermekeket (Lakatos János felvétele)

A projektum pénzelése pályázat útján valósul meg, amit a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Balassi Intézet írtak ki az identitás megerősítését szolgáló tanórán kívüli közoktatásra. A most hétvégi program az íjászatról szólt, és a Kátai-tanya volt a helyszíne.

– A Kátai Polgári Egyesület már évek óta szervez hasonló jellegű foglalkozásokat gyermekek számára. Úgy gondoltuk, hogy ez a foglalkozássorozat is beleillik a tevékenységi körünkbe, és a kishegyesi gyerekek is örülni fognak, ha részt vehetnek benne. Az eddigi programok a vendégházunkban zajlottak, a mostani pedig a tanyán. Összesen 18 programot kell megszerveznünk. Tavaly novemberben kezdtük az első foglalkozásokat a gyerekekkel, és idén májusban fogjuk befejezni a sorozatot. Idáig tartottunk számukra múzeumpedagógiai programot, amelynek keretén belül megtekintették a pékmúzeumunkat, megismerték a pékmesterséget és készíthettek kürtőskalácsot. Emellett volt néptánc- és népdaloktatás, drámapedagógiai műhely a magyar irodalom és népmesék témájában, hagyományőrző program Luca-nap kapcsán, mézeskalácssütés és -díszítés, népi hangszerek készítése. Fűztek továbbá gyöngyöt és megismerték a lószőrékszer-készítést, valamint dr. Szőke Anna néprajzkutató tartott számukra egy mesés, játékos előadást a néprajzról. A zentai Dárika bábcsoport bemutatta nekik a Kis kondás című bábelőadást, majd bábokat készítettek a gyermekekkel – mondta el Kátai Annamária, majd arról is beszámolt, hogy a mostani foglalkozást a Káliz Íjász és Hagyományőrző Egyesület tartotta, Nagy Tibor történelemtanár és íjászoktató vezetésével.

– Nagy Tibor először egy rövid előadást tartott a gyerekeknek az íjászatról, illetve a nyilakról, azok felépítéséről, stb. Ezt követően a Káliz tagjai tartottak egy íjászbemutatót, majd a kishegyesi gyerekek megtanulhatták az íjászkodás csínját-bínját. Az oktatás végén egy kis versenyt is tartott számukra, hogy összemérjék frissen szerzett tudásukat – számolt be az egyesület elnöke, majd arról is szólt, hogy a továbbikban lesz még tojásírás, lovaglás, lovaskocsikázás, játékpedagógia-foglalkozások és néphagyományőrző program Szent György-nap kapcsán.