2024. szeptember 7., szombat
HEGYESI LITERATÚRA 2014

Az I. világháború nyomában

Szerdán este a kishegyesi könyvtár adott helyszínt a Hegyesi Literatúra rendezvénysorozat második állomásának, az Irodalmi Kaszinónak. Ez alkalommal dr. Virág Gábor helytörténész és Csorba Béla költő, néprajzkutató beszélgettek két könyvről, amelyek napló és visszaemlékezés formájában mutatják be a magyar katonák sorsát az első világháborúban.

Több szó esett dr. Csabai István Fakeresztek mentén – népek országútján című könyvéről. Csabai egyrészt kishegyesi származású, másrészt könyve átfogóbb mű, amelyre hiteles történelmi forrásként lehet tekintetni, derült ki a beszélgetés során. A mű a háborút megelőző kishegyesi búcsúval kezdődik, majd végigköveti a császári és királyi 39. számú gyalogezred történetét a háború végéig. Csabai könyvéből, de más történelmi forrásokból is kiviláglik, hogy abban az időben a magyar katonáknak komoly híre és becsülete volt, amit az antant is elismert. Igaz, ennek ellenére német tisztjeik gyakran negatív megkülönböztetésben részesítették őket, számolt be Csorba és dr. Virág.

Csabai könyve a naplóján alapuló, szisztematikusan feldolgozott visszaemlékezés,  Koczka József naplója pedig valóban napló formában jelent meg. Koczka nem délvidéki származású, de a déli fronton harcolt, és Šabac környékén esett el. Naplója rövid, mert relatív hamar elesett, viszont lényeges történelmi dokumentum, amelyből olyan dolgok is kiderülnek, hogy a Monarchia katonai fölkészületlenül támadták meg Szerbiát, és szembe találták magukat a harcban edzett szerb katonákkal, hallhattuk a beszélgetés során.

Koczka naplója a közelmúltban jelent meg a Forum Könyvkiadó gondozásában, és az érdeklődők a beszélgetést követően megvásárolhatták a helyszínen, dr. Virág pedig elmondta, hogy Csabai könyve elolvasható az interneten.

Szeptember 26-án, pénteken, az irodalmi emléknap keretében 15 óra 30 perckor kerül sor a Csépe-emléktábla megkoszorúzása, majd a Csépe Imre hagyatékát bemutató kiállítás tekinthető meg. 16 órakor kezdődik az ünnepi műsor a helyi közösség tetőterében, amelyen fellépnek az Aranyeső győztesei, Szarvas Melinda: Hogyan kezd(ett) folytatódni a vajdasági Magyar irodalom története címen fog előadást tartani, Sági Varga Kinga Silling Istvánnal beszélget majd, a néprajzkutató Szenttisztelet és népi vallásosság a Vajdaságban című könyvéről, valamint sor kerül Antalovics Péter és Benedek Miklós kötetének bemutatójára, a moderátorok Fehér Dorottya és Patócs László lesznek. 18 óra 30 perckor kiállítás nyílik az iskola galériájában, 19 órakor pedig a nagykikindai József Attila Színtársulat Zalán Tibor  Amese marad című előadását fogja bemutatni a színházteremben.