2024. szeptember 7., szombat

Ismét színpadon a János vitéz

Az idén negyvenéves a bácsfeketehegyi művelődési egyesület daljátéka – Tárlattal és emlékesttel elevenítik fel az egykor nagy sikerű előadást

Negyven évvel ezelőtt kuriózumnak számító dolgot vitt végbe az akkori bácsfeketehegyi Testvériség Művelődési Egyesület. Sárközi Ferenc tanító vezetésével színre vitték a János vitéz daljátékot, amelyben 8 szereplő és az egyesület 83 tagja vett részt. A három felvonásos daljátéknak 1975. március elsején volt a premierje, és több mint húsz alkalommal adták elő. Valószínűleg további előadásokra is sor került volna, egy baleset miatt azonban vége szakadt a bemutatóknak.

Április 25-én, szombaton a Feketics Művelődési Egyesület feleleveníti az egykori daljátékot, tudtuk meg Szabó Lászlótól, a Soma Színtársulat tagjától, a János vitéz egyik szereplőjétől.

– Tavaly év vége felé megemlítettem a Feketics Művelődési Egyesületben, hogy az idén lesz negyvenéves a János vitéz daljáték, s azt a választ kaptam, hogy akkor rendezzem meg. Egy ilyen emlékesetet természetesen egy ember nem tud megrendezni, ezért többen is bekapcsolódtak a munkába. A régi gárdából Brezovszki Boldizsár, Brezovszki Eszter és Fehér István sietett a segítségemre, valamint Sárközi Ottília, akinek az édesapja rendezte a darabot. Az ő archívumából, amelyet az édesapjától örökölt, kerültek elő fényképek és egy 3,5 perces filmszalag a daljátékról. A fotókból és a darabhoz kötődő tárgyakból egy tárlatot állítunk össze, a filmanyagot pedig levetítjük az emlékeseten – mondta el Szabó, majd arról is beszámolt, hogy az emlékesten az egykori 8 szerepelőből 4-en fognak részt venni. Azokat a dalokat fogják előadni, amelyeket az eredeti darabban is ők énekeltek. Zenekari kíséretet a Feketics M. E. tamburazenekara fog biztosítani, a dalok között pedig vers formájában mondják el az átvezető szöveget, tudtuk meg Szabótól.

A János vitéz az akkori művelődési egyesület sikertörténete volt. Az igen népes, 150 tagot számláló egyesületből 91-en vettek részt benne, és összesen 24-szer mutatták be, emlékezett vissza Szabó, aki annak idején a francia királyt játszotta.

– Azóta sem volt akkora sikerünk, hogy egy előadást 24-szer adtunk volna elő, és számbelileg sem volt olyan, hogy 91-en vettek volna részt egy darabban. A résztvevők közül ma már csak 41-en élünk. Valószínűleg több előadásunk is lett volna, ha az adai második fellépésünkről hazatérőben, a Kishegyes előtti nagy hídnál az árokba nem fordul az autóbuszunk. Mindenki megsérült kisebb-nagyobb mértékben, egy tagunknak viszont leszakadt a karja. Másnap még részt vettünk a Tiszai Játékokon Magyarkanizsán, de többé már nem léptünk fel a János vitézzel – mondta el Szabó.

A sikert követően az akkori politika beleszólt a művelődési egyesület életébe, menesztették Sárközi Ferencet, és onnantól kezdve a kilencvenes évek elejéig szünetelt a kultúrélet a faluban, tudtuk meg Szabótól.

A negyven évvel ezelőtti daljátékról készült tárlat szombaton 17 órától lesz megtekinthető a bácsfeketehegyi Kultúrházban, az emlékest pedig 19 óra 30 perckor kezdődik a színházteremben.