2024. szeptember 7., szombat

Csongor és Tünde

A hétvégén nagy sikert arattak a kishegyesi diákszínjátszók

Vasárnap este a kishegyesi színházteremben az Ady Endre Kísérleti Általános Iskola diákszínjátszói bemutatták Vörösmarty Csongor és Tünde című színművét. A diákszínjátszóknak nem ez az első komolyabb előadása, hiszen tavaly Krizsán Szilvia színésznő rendezésével bemutatták a Dzsungel könyve zenés, táncos darabot. A siker akkor és most sem maradt el.

Ez alkalommal is egy hivatásos színész, Molnár Róbert vállalta magára a darab rendezését. Molnár a premier után arról számolt be a médiának, hogy szándékosan választott egy nehéz darabot.

– Igyekeztem egy olyan szöveget találni, ami nehéz és nagyon sokat kell dolgozni rajta. Amikor gyerekekkel dolgozom, akkor az a legfontosabb ugyanis, hogy minél többet megtanuljanak és fejlődjenek. Ha nagyobb feladatot adok neki, akkor a sikerélmény is nagyobb lesz. Ilyen szempontból ez a darab tökéletesen megfelelt, hiszen a szövege archaikus és verses. Másrészről a Csongor és Tünde a magyar irodalom egyik gyöngyszeme, ami igen szép és filozofikus – mondta el Molnár, majd arról is beszámolt, hogy igen sok munka van mögöttük, körülbelül évig készültek az előadásra. Hol nagyobb, hogy kisebb intenzitással dolgoztak, s darab mellett a rendező megpróbálta a színház világát is közelebb vinni a gyerekekhez.

Az iskolai színjátszás hátránya, hogy a nyolcadikosok kikerülnek az iskolából, s egy darabot csak addig tudnak játszani, amíg ez meg nem történik, mondta el Hajvert Ákos, az általános iskola igazgatója.

– A tavalyi darabunknak is ez volt a buktatója: nagyon sok nyolcadikos játszott benne, és nem is tudtuk többször előadni. Az idén hamarabb tartottuk meg a bemutatót, így nagyon remélem, hogy még lesz alkalmunk játszani az előadást – mondta el Hajvert, majd arról is szólt, hogy az előadás anyagi lehetőségeit pályázati úton teremtették elő. Tavaly és az idén is a budapesti Márton Áron Szakkollégium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta őket, s 2015-ben a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület is a segítségükre sietett.

– Nagyon fontosnak tartom, hogy a közösség művelődési egyesülete szívén viselte ezt a küldetést, mert úgy gondolom, hogy előbb-utóbb át kell hogy vegyék, s az ő berkeiken belül kell hogy működjön a diákszínjátszás. Cél, hogy egyszer az amatőr felnőtt színjátszás is kiforrjon. Ha ez megtörténik, akkor sínre tettük, amit tavaly megkezdtünk – hangoztatta az igazgató.