Kevés olyan ágazata van a mezőgazdaságban, amelynek esetében jó eredményekről lehetne beszámolni. A méhészek talán kevesebbet panaszkodnak idén, mint például az állattenyésztők vagy a szántóföldi növénytermesztésben érdekeltek. A bácsfeketehegyi Török Méhészet képviselői, Török Attila és felesége, Erzsébet már mintegy harminc éve foglalkoznak ezzel a tevékenységgel. Rendszeres kiállítók a topolyai Expón, és a Topolyai Napok keretében szervezett mézvásáron is mindig ott vannak. Nem csupán különféle mézeket kínálnak, hanem lépes méz, propolisz, virágpor, mézes pálinka, mézbor és egyéb különlegességek is vannak a kínálatukban.
Fontos megjegyezni, hogy a szorgos kis rovarok nem csak a kaptárak tulajdonosainak hoznak hasznot. A mezőgazdaságban, a beporzás révén a szántóföldi növénytermesztésben, valamint a gyümölcstermesztésben is felbecsülhetetlen értéket teremtenek. Török Erzsébet elmondta, hogy ez az év sem kezdődött igazán jól a méhészek szempontjából, de később kedvezően alakultak a körülmények, és összességében elégedettek az eredményekkel. Az akácmézet sikerült kipergetni, mégpedig úgy, hogy költöztetik a kaptárakat. Az állományt általában két részre osztják, úgy költöztetik, így csökkentve az esetleges kockázatokat. Elmondta, hogy a készítmények és a mézfajták közül nem szeretne semmit sem kiemelni, mert számukra mindegyik kedves. Az évek sem mindig egyformák, erdei mézet például nem lehet minden évben pergetni. A propoliszon kívül a mézes pálinkájuk és a mézboruk is nagyon kedvelt a vásárlóik körében. Elmondta, hogy amióta megszervezik az Expót itt Topolyán, minden évben jelen vannak.
– Szeretünk itt megjelenni. Minden évben itt vagyunk, mert úgy gondoljuk, fontos, hogy bemutatkozzunk a környékbeli embereknek. Fontosnak tartjuk, hogy tudják, mivel foglalkozunk, mi szerepel a kínálatunkban. Az itteni bemutatkozásnak köszönhetően mindig vannak új vevőink, illetve kialakult egy visszajáró vevőkör – nyilatkozta.
Sokat hallani, és gyakran cikkeznek is arról, hogy rengeteg a hamis méz az európai piacon. Ennek nyomán Erzsébet elmondása szerint tapasztalható a vevők részéről időnként egyfajta gyanakvás. Ezért szokták azt ajánlani, hogy olyan helyen vásároljanak mézet, ahol ismerik azt, aki árulja, és valóban a kaptárakból lett kipergetve.
– Hallottam én is a hamis mézről, de őszintén megmondom, még nem találkoztam a mi környékünkön olyannal, aki hamisítja a mézet. A méhészek örülnek, ha el tudják adni a becsületesen megtermelt mézet, úgyhogy szerintem ez nem jellemző a mi környékünkre – fejtette ki meglátását.
A mezőgazdaság több ágazatában is az alacsony árra panaszkodnak a termelők. Török Erzsébet elmondta, hogy évek óta azonos áron kínálják a mézet. Aki viszont nem maga értékesíti, hanem a nagybani felvásárlásra hagyatkozik, az sokszor valóban nagyon áron alul tudja csak eladni a mézet.
– Mi évek óta ugyanazon az áron kínáljuk, a költségek viszont itt is emelkedtek. Nagyon oda kell figyelni, nagyon ki kell számolni, hogy ne menjen mínuszba a költségvetés – nyilatkozta.
Nyitókép: A bácsfeketehegyi Török Méhészet minden évben bemutatja termékeit a topolyai Expón (Tóth Péter felvétele)