2025. január 15., szerda

Isten elkötelezettjeként szolgálta a közösséget

Ft. Brasnyó Ferenc esperes plébánostól búcsúztak Kishegyesen

A kishegyesi Szent Anna-templomban megható pillanatok zajlottak, amikor a falu plébánosától búcsúzott a közösség. Ft. Brasnyó Ferenc római katolikus esperesplébános – Isten elkötelezettjeként – 33 éven át szolgálta a híveket, közösséget épített. A kishegyesi Szent Anna római katolikus plébániatemplom és a bácsfeketehegyi Szűz Mária, keresztények segítsége vikária templom plébánosa volt több mint három évtizeden keresztül. Életútjának most egy nyugalmasabb időszaka következik, Szabadkára költözik. Móricz Lajos a bácsfekehegyi hívők nevében búcsúzott tőle, amikor Jézus szavait idézte. „Az Úr kent föl engem, elküldött, hogy örömhírt vigyek a szegényeknek és az örök olaját adjam nekik. Ferenc atyának sikerült ezt a küldetést teljesítenie és az emberek életében maradandó nyomot hagyott” – fogalmazott. Elhangzott, hogy az apró gesztusok, mint egy mosoly, egy vigasztaló szó, vagy egy, a gyóntatószékben elhangzó bocsánatkérés, mind-mind hozzájárultak a közösség építéséhez és a hívek lelki felemelkedéséhez.

Sándor István alpolgármester és Kovács Károly képviselő az önkormányzat nevében jelen volt az eseményen. Utóbbi kiemelte, Ferenc atya nehéz időket is megélt az egyházközösséggel, sok szép és jó dolgot sikerült megvalósítani ténykedésének köszönhetően. A hívők, az egyházközségi képviselők, a hittanosok is búcsúztak Ferenc atyától: Papp Imre, Kókai Jolán, Kecskés Bence, Lengyel Andor mondott alkalmi beszédet.

Brasnyó Ferenc Szenttamáson született 1951. szeptember 5-én. Saját bevallása szerint óvodás korától érdekelte a vallás és az egyház, a ministrálás, valamint foglalkoztatta még az elektrotechnika, a villamosság is. 1977. június 29-én szentelték pappá. Hosszabb-rövidebb időt töltött a többi közt Óbecsén, Csantavéren, Gunarason. Horgoson is szolgált 1989-től két évig, majd 1991. augusztus elsejétől Kishegyesen és Bácsfeketehegyen kezdődött a szolgálata. A 33 év önmagában is krisztusi kornak számít. Ez alatt vezetésével fölújították a templomot, annak tornyát és tetőszerkezetét, valamint a plébánia épületét is. Közösséget épített, esketett, keresztelt és temetett. A Kishegyesi arcok című könyvben úgy fogalmaz, hogy a faluban összetartó vallásos közösség van, az emberek emlékeznek a korábbi plébánosokra is, Tarján atyát a mai napig sokszor emlegetik. Tóth atyát is szerették, egy jó közösségbe csöppentem, amikor ide helyeztek – fogalmazott.

Brasnyó Ferenc szerteágazó tevékenységet folytatott. Gyalogos zarándokutakat szervezett, a 29. Szent András cserkészcsapat pedig Vajdaságban az elsők között alakul meg. Ténykedése idején több vallási értékeket preferáló csoport, civil szerveződés is megalakult – cserkészmozgalom és karizmatikus imacsoport is indult –, pedig a kezdet nem volt könnyű. A falu életére is rányomta bélyegét a több mint 40 évnyi kommunista rendszer. Nemcsak lelkesedni kellett azt követően, hanem az emberekkel el kellett hitetni, hogy rendszerváltozással együtt vallásszabadság van. Ferenc atya elmondása szerint voltak, akik örültek, és voltak, akikkel el kellett beszélgetni, mert nehezen fogták fel, hogy szabadon járhatnak a templomba, a gyerekeik pedig a hivatalban dolgozhatnak. Ferenc atya keményen harcolt az egyházi vagyon visszaszármaztatásáért is, több felújítást, munkálatot kezdeményezett a templomon, a plébánián és a hittantermen. 

Ft. Brasnyó Ferencet hivatalában ft. Bartus Ervin követi Kishegyesen, aki 2019-ben a helyi Szent Anna-templomban tartotta újmiséjét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Egy, a templomot ábrázoló festménnyel is megajándékozták ft. Brasnyó Ferenc esperes plébánost (Tóth Péter felvétele)