2025. január 22., szerda

Korszerű vasútállomás épült Kishegyesnél

Hamarosan megindul a vasúti közlekedés Szabadka és Újvidék között

Kishegyes vasúttörténetének több mint 140 éves múltja van. A dokumentumok szerint 1882. december 5-ére készült el a 167 kilométer hosszú Budapest–Szabadka szakasz, 1883. március 5-ére pedig a 101 kilométer hosszú Szabadka–Újvidék vonal. A 19. század utolsó éveiben Budapest és Zimony között is megindult a vasúti forgalom. Az akkor fontosnak tekintett Párizs–Konstantinápoly (Isztambul) vasútvonal része volt ez a szakasz. A Száva folyón átívelő belgrádi vasúti híd megépítésével 1883–1884-ben létrejött Budapest és Belgrád között a vasúti kapcsolat. Kishegyes abban az időben eredetileg a 143. őrháznál kapott megállóhelyet. Később attól kicsit északabbra, a 142-es őrház közelében épített a korabeli MÁV új állomást. A trianoni békediktátum nemcsak az akkor meghúzott határokat, de esetenként a családokat is szétszakította. Településeket vágtak ketté, vasútvonalakat szűntettek meg. A kishegyesi vasútállomás létrehozása meghatározó volt a település fejlődése szempontjából. Az első világháború szakította meg a település bővülését, felvirágzását, amely a vasúthoz is köthető volt.

Most új vasútállomás épült Kishegyesnél, amely – akárcsak a régi – a településen kívül, de elérhető közelségben kapott helyet. Napjainkban már a felújított szakasz tesztelése zajlik, vonatok száguldoznak ismét a szakaszon. A közösségi médiában is gyakori téma, hogy az elkészült vasútállomás november végétől talán már az utasok rendelkezésére áll, megindul a menetrend szerinti közlekedés, az utas- és áruszállítás. A Kishegyes település és a vasútállomás közötti útszakasz nagyobbik részét már kiépítették. Egy rövidebb szakaszt azonban még szilárd burkolattal kell ellátni.

Sándor István alpolgármester elmondta, a polgármester tárgyalásokat folytatott a kivitelezőkkel, annak eredményeképpen az a döntés született, hogy a minisztériumi forrásokból kiaszfaltozott Kúlai utat kötik össze a vasútállomás irányában már megépített útszakasszal. Ezáltal megteremtődik az a feltétel, hogy Kishegyes településről, a Kúlai úton végighaladva szilárd útburkolaton lehessen eljutni az új állomáshoz. A vasútállomás is a kishegyesi kataszteri község területén fekszik. A három település közül Kishegyeshez van a legközelebb, de a szeghegyieknek és a bácsfekehegyieknek sincs nagyon távol. Azoknak a kishegyesieknek, akik a falu déli, délkeleti részén laknak, közelebb van az új, mint a régi állomás. Természetesen a települések lakóinak az lenne a legjobb, ha a vasútállomás a település központjában lenne. Ez azonban – a realitás talaján alapuló gondolkodással – eleve nem is volt elvárható. Az új, korszerű vasútállomáson liftekkel felszerelt aluljárón keresztül lehet átjutni a peronok túloldalára. Az is hamarosan kiderül, mely járatokra lehet itt felszállni. Videokijelzővel, digitális tartalmakkal is fel van szerelve a létesítmény.

Bizonyos kellemetlenségekkel járt Kishegyes lakói szempontjából a vasútvonal felújítása, de ez már a múlté, az ígéretek szerint a következményeket is szanálják. Megvan ugyanakkor az esélye, hogy a gyorsvasút közelsége előnyökkel jár. Reméljük, sikerül is élni a közösségnek az ebből eredő lehetőségekkel.  

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A modern vasútállomás nemsokára utasokat is fogadhat (Tóth Péter felvétele)