A Vajdasági Népzenész Találkozónak hagyományosan a kishegyesi Kátai Vendégház ad otthont, s így volt ez az idén is. Pénteken kezdődött és vasárnap délelőtt ért véget a találkozó, amelyre Vajdaság minden szegletéből érkeztek népzenészek. A rendezvény a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt regionális programjának a része, szervezője pedig a Juhászok Civil Szervezet.
Juhász Gábor, a Juhászok Civil Szervezetének elnöke arról számolt be lapunknak, hogy az első nap a vonósoké volt.
– A XI. találkozó vonós részének a témája az észak-mezőségi népzene volt. Dr. Árendás Péter tartott előadást a zenészeknek, és szépen összefoglalta mind a földrajzi, mind a néprajzi jellegzetességeit ennek a kis tájegységnek. Kiemelve foglalkoztunk a legismertebb falu zenéjével, az ördöngösfüzesi népzenével, az ottani prímásokkal, zenekaroknak az összetételével és hogy hogyan muzsikáltak. Ez a zene nagyon népszerű a vajdasági zenészek körében, nagyon sok zenekar repertoárján szerepel. Épp ezért jó tudni annak az eredetét és különböző elméleti részeit. Azt gondolom, hogy érdemes volt ezt meghallgatni és sokat tanulhattunk belőle. A gyakorlati részben Gombai Tamás, a Magyar Állami Népi Együttes prímása csatlakozott Árendáshoz, és ők prezentálták ezt a zenét. Ez egy jó elegy, hogy először elmélet, és utána gyakorlatra is sor került. Emellett nagyon gyönyörű énekes dallamok is vannak Ördöngösfüzesről, ezek közül Sőregi Anna tanított meg néhány dallamot, szöveget. Ezek a táncházmozgalom kedvenc nótái között szerepelnek – számolt be Juhász, majd arról is szólt, hogy a szombati nap egy népzenei kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött. Ezen a népzenei rendezvényekről, kiadványokról, oktatási programokról és eredményekről volt szó. Egyben meghatározták a következő év rendezvényeinek dátumait is, ami olyan szempontból fontos, hogy össze legyenek hangolva.
– Fontos, hogy ez össze legyen hangolva és bejáródott gépezetként tudjon működni. Az elmúlt években ezt rendszeresen megtesszük, és egészen más így dolgozni. Szombat délután a vajdasági hagyományokról volt szó, a lakodalmas népzenei kiadványok kerültek terítékre. Bolyos Miklós, az Újvidéki Rádió zenei szerkesztője beszélt erről. Nagyon jó szemelvényeket és jó adatokat talált arról, hogy milyen kiadványok, milyen összeállítások kerültek kiadásra, az elmúlt 40-50 évben a vajdasági magyar lakodalmas szokásokról. Ennek egy nagyon jó példája volt a Csalóka zenekar Lement a nap a szokott járásán című lakodalmas lemeze. Arról volt egy előadás, hogy hogyan készült ez annak idején, hiszen Bodor Anikóval konzultálva nagyon komoly előkészületek előzték meg. Külön öröm volt számomra, hogy ebből összejött egy bemutató is, a Csalóka zenekarral és azokkal, akik annak idején közreműködtek ebben – számolt be az egyesület elnöke.
A találkozó két napja alatt összesen mintegy 80 résztvevője volt a találkozónak, akik között voltak vonósok, tamburások és előadók, emellett érkeztek énekesek is, így minden szegmens képviseltetve volt, tudtuk meg Juhásztól. A XI. Vajdasági Népzenész Találkozót támogatta a Csoóri Sándor Alap és a Nemzeti Kulturális Alap Halmos Béla programja. Az elnök hozzáfűzte, hogy a támogatások a szakmai részt fedezték, ezért az ellátáshoz a résztvevőknek is hozzá kellett járulnia.
Nyitókép: A Csalóka zenekar lemezbemutatója (Fotó: Lakatos János felvétele)