A magyarkanizsai Dobó Tihamér Képtárban kedden egy olyan színvonalas, bölcsességekkel teli, élvezhető kerekasztal-beszélgetésen, majd kiállításmegnyitón vehettek részt a magyarkanizsaiak, amely szívet-lelket feltöltött. Makovecz Imre családi házairól beszélgetett Rüll Tamás, a Kós Károly Egyesülés tagja, építész, Kampis Gábor építész, továbbá Tóth Vilmos és Valkay Zoltán magyarkanizsai műépítészek, akiket Szurap Ágnes nyugalmazott építész kérdezett.
Palics, Újvidék és Zenta után Magyarkanizsára is elhozták azt a Makovecz-kiállítást, amelyet a Makovecz Imre Közhasznú Alapítvány bocsátott rendelkezésre. A magyar szerves építészet kiemelkedő alakjáról másfél órában értekeztek az építészek. Ez az idő úgy szállt el, mint a röpke percek, hisz az építészek akkora tudással rendelkeznek, hogy még a hozzá nem értők számára is teljesen érthetővé és élvezhetővé tették a beszélgetést, amelyben arról is szó esett sok más mellett, hogy Makovecz Imre kizárólag a család női tagjának jelenlétében kezdte meg a ház tervezését.
Valkay Zoltán a megnyitóbeszédében arra is utalt, hogy az építész családi házairól kevesebb szó esik.
– Makovecz Imre proto-maister szerves építészetével kapcsolatban tudtommal nemigen szokás kiemelni családi házait, amelyek mintegy háttérbe szorulva lapulnak meg révülettel átitatott hírneves templomainak, falu- és művelődési házainak, középületeinek hangsúlyozott szakralitása mögött. Pedig a szürke zónában levés ellenére eme épülettípusainál is kiemelhetők mindazok a jellegzetességek, amelyek a Makovecz-architektúrákat alapjában jellemzik: az emberszerűség és az arc hangsúlyozása, a mágikus közép kiemelése, a hely és a helyzet tisztelete, az analógia- és narratívahasználat, a szimmetria és aszimmetria vegyítése – mondta egyebek között Valkay Zoltán.
Kampis Gábor építészt pedig arról kérdeztem, hogyan került Vajdaságba ez a kiállítás.
– 2024 áprilisában kereste meg a Makovecz Imre Közhasznú Alapítványt a Szekeres László Alapítvány azzal, hogy a palicsi Nyárhangoló Fesztiválon szeretnének itt is bemutatni egyet a Makovecz Imre tematikus tablókiállítások közül, mégpedig a családi házak tematikát. Azt tudni kell, hogy ezek ingyenesen igényelhetőek, ezzel a céllal hozta létre az alapítvány. Mi örömmel mondtunk igent, és el is vittük Palicsra a kiállítást, ahol nagy sikerrel mutatták be. Akkor felmerült, hogy ha már a Délvidékre került, érdemes lenne szeptemberig itt tartani. Ez meg is történt, majd egyik település jelentkezett a másik után. Rengeteg mindent taníthat Makovecz Imre építészete a ma emberének. Csak néhány dolgot emelnék ki: alapvetően az, hogy az emberi lét szellemi indíttatással rendelkezik, és ezzel a felelősséggel kell, hogy élje az életét. Ezzel a felelősséggel és igénnyel kell otthonát létrehoznia és berendeznie. Életét is ennek megfelelően kell élnie. Ez egy nagyon magas léc, de megfigyelhető, hogy az emberek akkor tudnak nagy eredményeket elérni, ha komoly célokat tűznek ki. Nekünk, a Makovecz Imre Alapítványnak feladatunk ezeket a gondolatokat minél több emberrel megosztani. Még egy dolgot kiemelnék, amit tőle meg lehet tanulni, mégpedig azt, hogy a látszólag lehetetlen dolgokba is bele kell vágni, és a realitás helyett a szellemi indíttatást figyelembe vevő attitűddel az is megvalósítható – mondta Kampis Gábor.
Nyitókép: A kerekasztal-beszélgetésen az is elhangzott, hogy az embernek házat, az Istennek templomot kell építeni (Puskás Károly felvétele)