2024. október 9., szerda

Jobb otthon, mint az öregotthonban

A jelzőrendszeres házi segélynyújtás első tapasztalatai Nagybecskereken

A kutatások azt bizonyítják, hogy az idősek mentális és fizikai állapota abban az esetben marad a leghosszabb ideig jó, ha a saját otthonukban tölthetik életük utolsó éveit. Magyarán, az idős személyeknek sokkal jobb a megszokott környezetben, mint az idősek otthonában.

Adányi László zárta le a konferenciát (Fotó: Kecskés István)

Adányi László zárta le a konferenciát (Fotó: Kecskés István)

Az emberek a saját otthonukban aktívabbak, jobban odafigyelnek egészségükre. A jelzőrendszeres házi gondozás célja az, hogy fokozza a biztonságérzetét azoknak az idős személyeknek, akik többnyire egyedül élnek otthonukban. A technikai eszköznek köszönve nagyobb nyugalomban töltik napjaikat, krízishelyzetben pedig bármikor segítséget kérhetnek.
A jelzőrendszeres házi segélynyújtás számos EU-s ország szociális ellátórendszerének szerves részét képezi. Szerbiába először a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Nagybecskereki Püspökségi Caritas által megvalósított, a Jelzőrendszeres házi segélynyújtás bevezetése Szerbiában című nemzetközi fejlesztési projektum révén jutott el. A nagybecskereki Püspökségen megtartott záró konferencián összegezték a jelzőrendszeres segélynyújtás első tapasztalatait. Az eseményen képviseltette magát Magyarország belgrádi nagykövetsége és Nagybecskerek Városi Tanácsa is.
A Nagybecskereki Püspökségi Caritas 2016 januárjában kezdte el a projekttevékenységek megvalósítását a Magyar Máltai Szeretetszolgálat logisztikai, szakmai, illetve Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma pénzügyi támogatásának köszönhetően.
– Januártól áprilisig tartott a képzési folyamat. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakemberei igyekeztek átadni tapasztalataikat és tudásukat a mi házi gondozási szolgálatunknak, amely mintegy kétszáz idős személyt ölel fel. Április 15-én megkezdődött védenceink bekapcsolása és a felszerelések kihelyezése. Hat hónap telt el azóta, és most ezen a szakmai konferencián igyekeztünk bemutatni eddigi tapasztalatainkat. Húsz személyt kapcsoltunk be, Nagybecskerek és Muzslya területén. Ennyi felszerelés állt rendelkezésünkre a projekt támogatásából, amely a jövő év áprilisáig tart. Valójában új lapot nyitottunk a jelzőrendszeres házi gondozás terén itt Nagybecskereken – mondja Halmai Tibor, a Nagybecskereki Püspökségi Caritas Szeretetszolgálatának igazgatója.
Halászné Józsa Gabriella, aki Budapesten a III. kerületben az Idősellátás intézmény vezetője, ismertette a magyarországi tapasztalatokat, ott ugyanis már több mint 25 éve szinte az egész ország területén működik a jelzőrendszer. Működtetésére állami támogatást is kapnak. Szerbiában még nem ez a helyzet, de, mint ahogy Adányi László, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vészhelyzet-kezelési és nemzetközi fejlesztésért felelős vezetője mondja, Nagybecskereken nagyon jól sikerül az elmúlt időszak, és fontos fenntartani ezt a rendszert. Szerbiában nagyon sok az idős ember, nagyok a szükségletek. Ezért ehhez fontos lenne az állami támogatás. Hogy olyan emberek számára is elérhetővé váljon a jelzőrendszer, akiknek a nyugdíjából nem telik rá. Ugyanakkor, mint mondja, ez egy olcsó rendszer. Olcsóbb, mint az idősek otthona. Ezért is érdemes állami szinten támogatni és együtt dolgozni civil szervezetekkel, amelyekben önkéntesek is dolgoznak.
A készülékek Nagybecskereken maradnak, és csak a további működtetésük költségét kell a továbbiakban biztosítani. Az esetleges bővítésekhez viszont már támogatókat kell keresni.