2024. október 9., szerda
Nagybecskerek

Átszervezik a közvállalatokat

A közvállalatok átszervezéséről folyt a vita a nagybecskereki városi képviselő-testület tegnapi ülésén. Az átszervezésre azért van szükség, mert december elsejétől az önkormányzatok már nem pénzelhetik a közvállalatokat.

A költségvetés már nem nyújt menedéket a közvállalatoknak (Fotó: Kecskés István)

A költségvetés már nem nyújt menedéket a közvállalatoknak (Fotó: Kecskés István)

A városi képviselő-testület határozata alapján megszűnt létezni két közvállalat: a Természeti Rezervátumok és a Turisztikai Központ. Ezek a tevékenységek megmaradnak, de más jogi formában, közintézményként dolgoznak majd. Mint ahogy Dejan Jovanov, a Természeti Rezervátumok ügyvezető igazgatója mondja, a változásoknak megvan a formális és jogi indoka, de közben munkájuk lényege nem változik. Őrszolgálatuk tegnap is a terepen volt, mert, mint fogalmazott, az orvhalászokat nem érdeklik a jogi változások. Mint mondja, a dolgozók száma egyelőre nem változik, de az őrszolgálatot belátható időn belül bővíteni kell. A javasolt döntéseket megszavazták a Vajdasági Magyar Szövetség képviselői is. Sztojkó József, a városi tanács tagja sikeresnek ítélte az átszervezést, ami a törvénnyel összhangban történik. Szerinte a közvállalatok munkájának az átszervezése a város számára megtakarítást jelen. Köztudott ugyanis, hogy egyes közvállalatokban a fizetések nagyobbak voltak, mint az önkormányzatban. Ugyanakkor a közintézmények pénzelését más forrásokból is lehet majd biztosítani.
Az ellenzéki képviselők többsége nem ellenzi az átszervezést, viszont kifogásolja annak a módját. Alisa Kockar, a Demokrata Párt képviselője szerint ismétlődő jelenség az ülés előtti napirend-módosítás. Ez történt tegnap is. Mint mondja, tíz perc alatt nem lehet ilyen fontos témákban állást foglalni.
Az ellenzék szerint a közvállalatok átszervezése nem karcsúsítja a közintézményeket. Ellenkezőleg. Aleksandar Korovljev, az Elég volt mozgalom frakcióvezetője szerint a legnagyobb anomália a Műemlékvédő Intézetben van, ahol 13-mal emelkedett a dolgozók száma. Tízen voltak eddig, az emelkedés 130 százalék.
Az önkormányzati hatalom szerint az átszervezéssel lényegében ésszerűsítik a közvállalatok munkáját. Saša Santovac alpolgármester hangsúlyozza, hogy a foglalkoztatottak száma nem emelkedik. A nagybecskereki közszolgálatban 1874-en dolgozhatnának, de nincs minden munkahely betöltve. Valójában csak a dolgozók másmilyen elosztása történik: egyik közvállalatból átmennek a másikba, vagy a városi közigazgatásba. A változás nem csak formai okokból történt. Egyeseknél például bővítették a munkafeladatokat, más közvállalatok az eddiginél nagyobb jövedelmet valósítanak majd meg.
Az ülésen elfogadott határozat értelmében a nagybecskereki közintézmények kötelesek a jövedelmük ötven százalékát befizetni a város költségvetésébe.