2024. október 9., szerda

Biztonságban az egészségügyi hulladék

A gyógyászati hulladék komoly veszélyt jelent nem csupán a kórházakban dolgozók, hanem a polgárok egészségére is.

Hogy ne kerüljön a kukába az injekciós tű (Fotó: Kecskés István)

Hogy ne kerüljön a kukába az injekciós tű (Fotó: Kecskés István)

A kezelése és tárolása szigorú eljárást igényel. A nagybecskereki ipari övezetben nemrég óta egy német társaság irányítása alatt végzik ezt a munkát.
A nagybecskereki Remondis Medison Kft. 2009-ben, magánvállalatként kezdte a humán eredetű gyógyászati és állategészségügyi hulladék begyűjtését és kezelését. 2015 óta a német Remondis társaság többségi tulajdonában vannak. Tizenöt dolgozót foglalkoztatnak. Tegnap a tartományi környezetvédelmi titkárságtól megkapták a gyógyászati hulladék tárolásához szükséges engedélyt is.
– Ezáltal összehangoljuk ezt a tevékenységet elsősorban a törvényekkel, a törvényeinket pedig az EU-s szabványokkal. A 27-es csatlakozási fejezet megnyitására várva Szerbia köteles hulladék és a szennyvíz kezelésére 10,6 milliárd eurót befektetni. Tehát, ha tudjuk, hogy mekkora az ország költségvetése és mennyi pénzzel rendelkezünk, akkor világos, hogy a német Remondis Medison társaság beruházása szívesen látott Szerbiában, nyilatkozta Vladimir Galić tartományi városfejlesztési és környezetvédelmi titkár.
A Remondis Medison Kft. a Szerbiában évente keletkezett 6000 tonna gyógyászati hulladéknak egy kisebb részét, mindössze 350 tonnát dolgoz fel, de hamarosan bővítik a kapacitásukat. Bojan Sudarev végrehajtó igazgató elmondása szerint a kezelés után a gyógyászati hulladék veszélytelenné válik, kiszárított, alakjában megváltoztatott, szétzúzott és 80 százalékban kisebb térfogatú. Külön kazettákban, külön feltételek mellett kerül a tárolókba.
Az engedély átnyújtásán jelen volt Nagybecskerek polgármestere is. Mint mondta, a kft. privatizálásával a nagybecskereki ipari övezet egy értékes új beruházót kapott.
Az egészségügyi hulladék 60 százaléka a kórházakból, egészségházakból, magánrendelőkből származik. Általában 15 százaléka számít veszélyesnek. Van rá példa, hogy egy része utcai szemeteskukákba kerül.