Túlzás nélkül állítható, hogy ázsiai körülmények között dolgozott az elmúlt fél évben a nagybecskereki Star Fešn Textilipari Kft. 13 dolgozója: napi háromszáz (!) dinárért nyolc órát, a nyári hónapokban, forróságban, decemberben pedig 7–9 Celsius-fokos munkacsarnokban, amelynek mindkét ajtója folyamatosan zárva volt. Aztán az újévi ajándék és az elmaradt kéthavi bérek helyett – semmilyen előzetes bejelentés nélkül – a postás felmondást tartalmazó levelet kézbesített nekik. Darko Lukačev igazgató és tulajdonos megindoklása szerint ugyanis a varrónők nem mutattak fel kellő hatékonyságot munkájuk végzése közben (formálisan hat hónapos próbaidőn voltak). Minden elbocsátást ezzel indokolt meg.
Pedig az újévi ünnepek előtt azt mondták nekik, hogy január 8-án jelentkezzenek a munkahelyükön. Aztán kiderült, hogy már be se mehetnek a gyárcsarnokba, személyes holmijukat pedig az udvarban, a szemeteskuka mellett találták meg. A nagybecskereki textilipari dolgozók sok mindent megéltek már, de mint mondják, ilyesmiben még nem volt részük. A kft.-t állítólag eladták, a munkacsarnok zárait pedig kicserélték.
– A Star Fešnben, melynek munkacsarnoka az egykori Mideri épületében van, tavaly májusában kezdtem el dolgozni „feketén”, napi háromszáz dinárért. Kellett a pénz, ezért kénytelen voltam elvállalni a munkát. Kezdetben rendszeres volt a fizetés (minden pénteken). A gondok akkor kezdődtek, amikor augusztus közepén hat hónapos munkavállalási szerződést írtunk alá. Munkavállalásunk hivatalossá tételét tudomásom szerint segítette a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat. A fizetések késni kezdtek. December 31-én már a gyárkapuban vártuk a 21 ezer dináros minimálbért – mindhiába. Ehelyett felmondást kaptunk – hallottuk a stajićevói (óécskai) Marija Bradićtól.
Mint Radmila Arsić munkavezető mondja, az esetről értesítették a munkaügyi felügyelőséget, de feljelentést tettek a rendőrség gazdasági bűnözéssel foglalkozó osztályán is. Ugyanis a kft.-ben Nike- és Adidas-utánzatokat gyártottak (dzsekiket, mellényeket, trikókat, pólókat). Nyilván azért is kapták azt az utasítást, hogy ha idegen látogat a munkacsarnokba, akkor takarják el a világmárkák feliratait.