2024. július 17., szerda

Hajógyár nélkül marad(hat) Nagybecskerek?

A nagybecskereki Gazdasági Bíróság hétfőn elhalasztotta a csődeljárás alatt álló Shipyard Bomex 4M hajógyár ügyének tárgyalását, melyen az átszervezési tervről kellett volna véleményt mondaniuk a hitelezőknek. Ez már a második halasztás a nagybecskereki hajógyár ügyében. Tavaly novemberben ugyanis törvénybeli hiányosságok miatt maradt el a tárgyalás.

Milan Pajtašev bíró szerint a második halasztásra két ok miatt került sor. Az egyik az, hogy az illetékes bizottság nem véleményezte az átszervezési terv azon részét, amelyben arra a kérdésre kellett volna választ adni, hogy nem kerül-e esetlen monopolhelyzetbe a hajógyár. A halasztás másik, talán még lényegesebb oka pedig az, hogy a bíróság nem kapta meg azt a szakértői véleményt arról, hogy milyen egymás közti viszonyban vannak azok a hajógyárhoz jogilag köthető vállalatok, amelyek hitelezőként vesznek részt a csődeljárásban. A csődeljárási bíró közölte, hogy az új tárgyalás időpontját akkor határozza meg, ha meglesznek hozz' a szükséges törvénybe szabott feltételek. A lehetséges dátumról azonban nem nyilatkozott.

A Shipyard Bomex 4M-ben a halasztás ellenére még bíznak abban, hogy kilábalnak a válságból, mert szerintük mindaddig van remény, amíg az átszervezési terv nincs egyértelműen elutasítva. A tapasztalat szerint a hajók iránti kereslet Nyugat-Európában két-három hónap múlva esedékes, addigra pedig képesek lesznek újraindítani a termelést a gyárban. Persze akkor, ha időközben elfogadják az átszervezési tervet. Most igyekeznek meggyőzni a hitelezőket is, hogy az újraindulással nagyobb az esélyük arra, hogy megfizettessék kinnlevőségüket. Mivel legnagyobb hitelezőik a bankok, így egyértelmű, hogy tőlük függ a hajógyár további sorsa. A hajógyár vezetése szerint a kiutat úgy lehetne megtalálni, ha a bankok lemondanának a kölcsöneik megfizettetéséről, aminek fejében zálogjogot kapnának a gyár vagyonára.

A Shipyard Bomex 4M hajógyár Nagybecskerek közelében (Óécskánál) épült fel, 2008-ban. Csak az első két évben dolgoztak sikeresen, 2010 óta azonban veszteségesek. Dolgozóik száma elérte a 350-et.

Egy évvel ezelőtt csődbe jutott a holland Mercurius International többségi tulajdonában levő nagybecskereki Begej hajógyár is.