2025. január 10., péntek

Injekciós tű a kukában

A nagybecskereki MWD szerint a gyógyászati hulladék felét nem kezelik megfelelő módon

Nagybecskerek közvéleményét igencsak felkavarta egy nem régi eset, amikor a városi temető látogatói szemtanúi voltak annak, ahogyan a kórházban amputált testrészeket földelték el a kegyeleti helyen. A hozzátartozók tiltakoztak, de kiderült, hogy a patológiai hulladékot a vonatkozó szabályoknak megfelelően földelték el. A vita ugyanakkor előtérbe hozta a gyógyászati hulladék problémáját, amely jóval nagyobb, mint ahogy első pillantásra tűnik.

Nagybecskereken – de nyilván más városokban is van rá példa – sokszor találni közterületeken és a szemeteskukákban sorsára hagyott egészségügyi hulladékot.

– Ez nagy veszélyt jelent mindenki számára. Az Egészségügyi Világszervezet kimutatása szerint a szabálytalanul kezelt fecskendők, injekciós tűk és más gyógyászati hulladék évente a világon 21 millió hepatitis B típusú fertőzést okoz, kétmillió embert fertőznek meg ily módon hepatitis C vírussal, 260 ezer ember pedig HIV fertőzött lesz – mondja dr. Miroslav Poznić, az egészségügyi hulladék kezelésével foglalkozó Medical Waste Dispozal Kft. igazgatója, aki szerint nálunk a gyógyászati hulladék felével nem megfelelő módon bánnak. Az EU felé haladva ezt a hozzáállást gyökeresen meg kell(ene) változtatni. Módosítani kell a hulladék-gazdálkodási törvényt és az egészségügyi hulladék-gazdálkodási szabályzatot is, amelyekből kimaradtak a magánrendelők, a kozmetikai és tetováló szalonok.

Az MWD társaság 2009-ben kezdte el munkáját a nagybecskereki Délkelet-Écska ipari övezetben. Szerbiában mindmáig egyedülálló vállalat, amely elsőként kapta meg a szükséges engedélyeket az egészségügyi hulladék gyűjtésére, szállítására és kezelésére. Ehhez a munkához világviszonylatban is a legkorszerűbb berendezéssel rendelkeznek. Jelenleg 13 dolgozót foglalkoztatnak, és tíz új munkahely megnyitását tervezik, mert egyre több munkájuk van. Eddig mintegy ötszáz tonna gyógyászati hulladékot dolgoztak fel (ebből csak tavaly 240 tonnát), amely a városi szeméttelepre került az emberi egészségre immár veszélytelen szemétként.

Tekintettel arra, hogy az állami kórházak EU-s projektum keretében nemrég kaptak (kisebb kapacitású) gyógyászati hulladékfeldolgozó berendezéseket, az MWD az egészségügyi, fogászati és állatorvosi intézmények felé fordult. Szerbiában ezekből mintegy 3500 van, és ebből körülbelül 1300 már a kliensük. Nagybecskereken kívül elsősorban Újvidék és Belgrád körzetéből.

Becslések szerint az egészségügyi intézményeknek csak a fele bánik felelősen a szolgáltatásaik folyamán keletkező gyógyászati hulladékkal. Sajnos az a tapasztalat, hogy vannak még nagybecskereki rendelők, amelyekből fekete műanyag zsákba csomagolva a kukákba kerül a veszélyes hulladék. Pedig, mint hallottuk, az MWD szolgáltatása havi szinten mindössze 1300 dinárba kerül. Ez nyilván figyelmeztetés az illetékes felügyelőségek számára is, hogy felelősségteljesebben és hatékonyabban végezzék feladatukat, mert a Béga-menti városban egyre többször hívják a szakosított szolgálatot, hogy szállítson el közterületről fecskendőket és tűket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás