Hetek óta tart a huzavona Nagybecskerek Város közigazgatása, illetve az őket képviselő szakszervezetek és a helyi hatalom képviselői között. A dolgok jelenlegi állása szerint nincs kizárva, hogy a bércsökkentésből fakadó viszály sztrájkba torkollik.
A vitát a középfokú és az annál alacsonyabb iskolai végzettségű dolgozók fizetésének a múlt hónapi 20 százalékos csökkentése váltotta ki. A közigazgatási dolgozók Független és az Önálló Szakszervezete szerint elfogadhatatlan, hogy az érintettek havi járandósága 5000–6000 dinárral csökkenjen. Ezt az összeget eddig szociális ellátmányként csatolták a fizetéshez. Az állami felülvizsgáló azonban az ilyen kifizetést törvényellenesnek mondta, ami után azt a illetékesek megszüntették. Jelenleg a városháza legalacsonyabb iskolai végzettségű dolgozóinak havi bére húszezer dinár körüli.
A szakszervezetek szerint a megoldást a városi költségvetés szociális juttatásainak átirányításában kell keresni. Úgy tűnik azonban, hogy ehhez nincs meg a vezetőség akarata, a szakszervezetek véleménye szerint meg akarják fosztani a rászorulókat a szolidáris segélytől, azzal a megfontolással, hogy az erre szánt összeget más célokra fordítsák.
Ivan Bošnjak polgármester a napokban kijelentette, hogy kész tárgyalni a probléma megoldásáról, de időt kért arra, hogy konzultálhasson az illetékes köztársasági minisztériummal. Željko Tornjanski a közigazgatási dolgozók Független Szakszervezetének az elnöke szerint úgy tűnik, mintha a városvezetők a jó és a rossz rendőr szerepét játszanák. Mert az egyik megbeszélésen a polgármester megjelent, és megígérte, hogy szakszolgálataival módot talál a probléma megoldására. Aztán a keddi megbeszélésen már meg sem jelent. A városi közigazgatás főnöke ugyan ott volt, de konkrét javaslatot a probléma megoldására nem adott.
A szakszervezetek újabb javaslatokkal léptek elő, a tárgyalást pedig hétfőre halasztották. A szakszervezetek szerint azonban egyértelmű, hogy a város vezetősége részéről nincs meg a jóakarat a probléma megoldására. Időközben a szakszervezetek az állami felülvizsgálótól kértek magyarázatot a javadalmazási szabályzat azon bekezdéséről, amely alapján eddig a bérek kifizetése történt, és amelyet most a városvezetőség nem akar elfogadni.
A Független Szakszervezet tegnapi közleménye szerint a város vezetősége arra az álláspontra helyezkedett, hogy nincs lehetőség arra, hogy a problémát törvényes keretek között megoldják. Ezért kénytelenek kikérni a tagság véleményét a szakszervezeti harc egyéb módjainak a bevetéséről, beleértve a sztrájkot is.