A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége az idén is meghirdette a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program keretében a búzaadományok gyűjtési akcióját. A falugazdászok és a gazdakörök szervezésében az adományok átvétele, begyűjtése folyamatos.
A közép-bánáti térségben az elmúlt időszakban befejeződött az aratás, így azok a termelők, akik segíteni szeretnének, ezt még július 25-ig megtehetik, amikor a felajánlott búzát Zentára, a vajdasági gyűjtésének központi helyszínére szállítják.
A Vajdaságban begyűjtött adományokat egyébként itt, a tartományban fogja szétosztani a VASZ, Magyarországra, az összeöntés ünnepére, szimbolikusan csak egy zsáknyit visznek. A többi felajánlott búzából lisztet őrölnek, és a gyermekekkel foglalkozó vajdasági intézmények, civil szervezetek, diákkollégiumok, nagycsaládosok között fogják szétosztani.
A kenyérgabona gyűjtése folyamatos Magyarcsernyén, Magyarittabén és Tordán is, a falugazdászok közreműködésével.
A cél nemes
A magyarcsernyeiek már hetedik éve kapcsolódnak be a programba, és minden termelő a lehetőségéhez mérten adakozik – tudtuk meg Darusi Renáta falugazdásztól.
– Mindenki tisztában van azzal, hogy a program célja mennyire nemes, és a termelők egy emberként fognak össze a siker érdekében, a gyermekek mosolya ugyanis minden pénznél többet ér – hangsúlyozta a falugazdász, és hozzátette, hogy reményei szerint a következő néhány napban növekszik az akcióban részt vevő termelők száma.
Ottjártunkkor az is kiderült, hogy a termelőkkel folytatott beszélgetések során eltérő vélemények alakultak ki az idei termés minőségéről és mennyiségéről. Többen is arra panaszkodtak, hogy a faluban nagyobb mennyiségű csapadék esett, a határban viszont sokkal kevesebb hullott.
– Szinte mindenki elégedetlen az idei búza felvásárlási árával, mert a 20-22 dinár nem fedezi a termesztés költségeit. Ami a betakarított hozamot illeti, e téren is változó a helyzetkép, ugyanis a csapadékban gazdag tavasz nem volt elegendő a magas terméshozam eléréséhez. Későn érkezett a felmelegedés, így a búza minősége és a betakarított termés mennyisége sem alakult az elvárásoknak megfelelően – mondta Darusi Renáta.
Sok kicsi sokra megy
Magyarittabén eddig négyszáz kilogrammnyi adományt gyűjtöttek össze, ami kevesebb a két évvel ezelőtti mennyiséghez képest – tudtuk meg Horváth Éva falugazdásztól. Reméli, hogy az utolsó pillanatokban a gazdák még néhány zsákkal támogatni fogják a kezdeményezést, hiszen ez mindig így szokott lenni.
– Július 25-ig még van néhány nap, így mindenkit arra bíztatok, hogy vegyen részt a megmozdulásban. Sok kicsi sokra megy, hangzik a mondás, így hiszem, hogy sikeresen zárjuk a progamot. Az adomány nagy segítség azon intézmények számára, amelyekben gyermekekkel foglalkoznak – hangsúlyozta Éva.
Mint kiderült, Magyarittabén is, a határrészektől függően különbözött a búza terméshozama, de betegségek is felütötték a fejüket, s ez szintén kihatott a termés mennyiségére.
– Sajnos a búzát megtámadta egy betegség, s emiatt a hozam gyengébb lett, de mégis jobb a tavalyinál. Átlagban 25–45 mázsa termett egy láncon. A gazdák minden évben ugyanazt válaszolják, amikor arról kérdezem őket, hogy mennyire elégedettek: Hát lehetne jobb is... – tette hozzá a falugazdász.
Az utolsó pillanatot várják
Tordán, néhány családot leszámítva, szinte mindenki földművelésből él. Ami a tordai búzahozamot illeti Kiss Kornélia falugazdásztól megtudtuk, hogy a termés az idén átlagos, ugyanis a csapadék mennyisége nem a várakozásoknak megfelelően alakult, és a betegségek sem kímélték a búzatáblákat.
– Tordán egy láncon átlagban 25-30-40 mázsa kenyérgabona termett, attól függően, hogy hol van a parcella. Lehetett volna jobb is a termés, de a termelőknek az érési folyamat előtt a rozsdával is meg kellett küzdeniük. Ahol nem kezelték a betegséget idejében, ott elég rossz lett a búza nedvességtartalma – számolt be tapasztalatairól a tordai falugazdász.
Ami a búzagyűjtési akciót illeti kiderült, hogy eddig kétszáz kilogrammnyi kenyérgabonát adtak át a termelők. A falugazdász elmondta azt is, hogy már nagyon sokan jelezték, hogy a következő napokban adják át adományukat, de mindenki az akció végét várja.
– Az adományokat a jövő hét elejéig várjuk. Az eddigi évek gyakorlatából kifolyólag elmondhatom, hogy mindig tíz-tizenöt termelő tesz eleget a felhívásnak, és a legtöbbjük az utolsó két-három napra halasztja az átadást. Tavaly körülbelül egy tonnát hoztak be – zárta gondolatait Kiss Kornélia.
Nyitókép: Közép-Bánátban átlag 25-40 mázsa kenyérgabona termett egy láncon (Vidács Hajnalka felvétele)