Magyarcsernyén lassan hét éve működik a falugazdász program. A feladatokat itt Darusi Renáta falugazdász látja el, tőle megtudtuk, hogy a hét három napján, hétfőn, kedden és pénteken Magyarcsernyén, szerdán Szajánban és Padén, csütörtökön pedig Kisoroszon fogadja az ügyfeleit. Egy falugazdász munkakörébe eddig beletartozott a kincstári ügyintézés, a különböző kivonatok igénylése, a parcellák beírása, illetve törlése, a földbérleti szerződések elkészítése, a mezőgazdasághoz kapcsolódó papírmunkák rendezése, az állattenyésztők segítése a különböző támogatások igénylésében, illetve előadások szervezése a termelők részére.
Beszélgetésünk során kiderült, hogy a múlt év legnagyobb mezőgazdasági újdonsága, az eAgrar rendszer bevezetése gyökeresen megváltoztatta a mezőgazdasági termelők életét.
– A mezőgazdasági termelők elektronikus nyilvántartásba vétele Szerbiában tavaly tavasszal kezdődött el. Az eAgrar rendszer bevezetésével egyre több mezőgazdasági termelő vette igénybe a munkámat, mert sok teendő akadt a gazdaságok körül: igény szerint segítséget nyújtottam a rendszer megismerésében, a gazdaságok regisztrálásában, a gazdaságokban szereplő adatok ellenőrzésében, illetve a különféle támogatások igénylésénél is. Az említett támogatások miatt szinte egész évben nagy volt az érdeklődés. Sok termelő nem kapta meg idejében a területalapú támogatást, nekik javasoltam, hogy keressenek fel az irodában, hogy közösen ellenőrizzük, mi lehet a hiba, ami miatt még nem történt meg a kifizetés, de december végéig minden elmaradt területalapú támogatást kifizettek – mesélte Darusi Renáta.
Mindemellett a falugazdászok igazán tevékeny évet tudhatnak maguk mögött.
– Nyáron csatlakoztunk a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programhoz, melynek során a helyi termelők búzaadományokat ajánlottak fel, ezzel is segítve a Vajdaságban működő kollégiumokat, a gyermekekkel foglalkozó intézményeket, civil szervezeteket és nagycsaládosokat. Decemberben rendezték meg a VII. Zentai Gazdanapokat, melynek fő szervezője a Zentai Gazdakör, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége pedig társszervezőként vett részt a programban. Falugazdászként itt az volt a feladatom, hogy részt vegyek az előkészületekben, illetve segítsem a rendezvény lebonyolítását – számolt be Darusi Renáta.
A falugazdász jelenleg a Prosperitati Alapítvány által meghirdetett pályázatok elkészítésében nyújt segítséget.
– A tavaly novemberben meghirdetett, illetve elindított falusi házvásárlási pályázat január 15-én jár le. Ennek a kiírásnak a célja vissza nem térítendő támogatás folyósítása falusi házak és a hozzá tartozó telek, valamint gazdasági udvar vásárlásához a Vajdaságban élő házaspárok, élettársi életközösségben élők, valamint kiskorú gyermekét vagy gyermekeit egyedül nevelő szülők számára. A december elején megnyitott mezőgazdasági fejlesztésekre vonatkozó, illetve a vajdasági egyéni vállalkozók számára eszközbeszerzésre nyitott pályázatra február 5-éig lehet jelentkezni – zárta gondolatait Darusi Renáta.
A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége 2006-ban alakult meg azzal a céllal, hogy összefogja és egységesen képviselje a Vajdaság területén létrejött magyar agráregyesületeket, és azok érdekeit a különböző fórumokon. A szövetség 2008-ban kezdte kiépíteni falugazdász-hálózatát Vajdaság-szerte, hogy információkkal és különböző ügyintézésekkel segítse a helybeli mezőgazdasági termelőket.
Nyitókép: Darusi Renáta falugazdász (Fotó: Vidács Hajnalka)