A nagykikindai Egység Művelődési Egyesület a helybeli magyarság központja, közös otthona. Működésének legfőbb célja, hogy a még Nagykikindán élő magyarságot összefogja kulturális és hagyományápoló rendezvények által. Tóth Ramóna, az egyesület elnöke sosem titkolja, hogy büszke az egyesület aktív tagjaira, mert számos rendezvényt, illetve célkitűzést megvalósítanak.
– Büszke vagyok a legfiatalabb és a legidősebb tagunkra is, mindenkire, aki itt van, mert ők szívvel-lélekkel dolgoznak az egyesületben. Hálás vagyok azért, hogy egy ilyen jó csapattal sikerült körbevennem magam, hogy a tizenegy fős elnökség összefogása kiváló csapatmunkát eredményez, hogy a kihívásokon könnyedén átgördülünk, mert összetartunk, és szerintem nagyon szépen dolgozunk együtt – mondta az elnöknő.
Tóth Ramónától megtudtuk azt is, hogy egyesületük, a többihez hasonlóan, a pályázatoknak köszönhetően tudja fenntartani magát.
– Örömömre szolgál, hogy a helyi önkormányzat kiemelt jelentőségű egyesülete vagyunk még mindig, és ennek köszönhetően – pályázat útján – négy alkalmazott fizetését tudjuk egész évre garantálni, illetve a rezsiköltségeinket is ugyanabból a pályázatból álljuk. Tartományi, minisztériumi, MNT-s, önkormányzati és anyaországi pályázati kiírásokra is szoktunk jelentkezni a programjaink megvalósításához szükséges eszközökért – újságolta Ramóna.
Mint az kiderült, az Egység Művelődési Egyesület számára tartalmasnak bizonyult a 2023. év, számos programot, rendezvényt, célkitűzést valósítottak ugyanis meg.
– Fontosnak tartom, hogy a magyar nyelv hete alkalmából egyesületünkben is szerveztünk előadásokat, a magyar költészet napja alkalmából pedig sikerült újjáélesztenünk a Petőfi-szavalóversenyünket. A tagság nagy részével ellátogattunk Galgahévízre, eleget téve Vanó András polgármester meghívásának. A színjátszóink Budapesten is fel tudtak lépni, és hatalmas érdeklődés övezte az előadásukat. Nagyon örülök a karácsonyi műsorunknak is, szerintem nagyon színvonalasra sikerült, és külön öröm számomra, hogy a műsorban fellépett Hajnal Blanka, az újvidéki Művészeti Akadémia hallgatója és Kiss Tamás, a belgrádi Zeneművészeti Egyetem szólóénekese. Nemzeti ünnepeinkről sem feledkeztünk meg, így megemlékeztünk a magyar forradalomról, az összetartozás napjáról és az aradi vértanúkról is – számolt be az elnöknő.
Tóth Ramóna elárulta azt is, hogy az egyesületükön belül nyolc szakcsoport működik.
– Tavaly alakult meg a Guba Gasztro Csoport, melynek vezetője Komarek Magdolna. Ők sokat segítettek azzal, hogy a rendezvényekre elkészítették az ebédet, a vacsorát vagy az uzsonnát. Több főzőversenyen is részt vettek, így az országos ajvárbajvívó versenyen is, amelynek nagykikindai fordulóján második helyezést értek el, és ezzel garantálták a részvételi jogukat a belgrádi döntőre is. Az Őszirózsa asszonykórus a tavalyi év elején a Durindóra készült, de több alkalommal vendégszerepeltek Magyarországon is, illetve az egyesület rendezvényein is felléptek. A csoport vezetője Varga Rozália, akivel tavaly szeptemberben hetedik alkalommal szerveztük meg a Nemzetközi Kórustalálkozót. A Viola Kézimunkacsoport a sok kiállítás és teadélután mellett házigazdája lehetett a 24. Nemzetközi Kézimunka-kiállításnak. A Viola csoportot is Varga Rozália vezette, de tavaly ősszel a vezetést átadta Kiss Irénnek. Tavaly lett hároméves a Kerekecske Gombocska beszédfejlesztő játszóház. Ide olyan hároméves gyermekek jelentkezését várjuk, akik vegyes házasságban születtek, de bárkit szívesen látunk. A cél az, hogy az óvoda, iskola mellett pluszfoglalkozást nyújtsunk a gyerekeknek, ezzel is megkönnyítve a pedagógusok munkáját. A kicsikkel Nemes Csilla foglalkozik. Az egyesületben működik a Róna Néptánccsoport is, de eléggé megcsappant a táncosok száma, mivel sokan külföldre költöztek, illetve a továbbtanulás miatt keveset tartózkodnak szülővárosukban. Nyaranta, mikor ráérnek, akkor összeállnak, próbálnak, felelevenítik a régi koreográfiákat, és a nyári utazások, vendégeskedések alkalmával ők is fellépnek. Gyuranik Adorján már két éve tanít néptáncot a Fejős Klára Általános Iskola alsósainak. Úgy vettük észre, hogy a gyerekek nagyon szívesen néptáncolnak, és ők is felléptek már a színpadunkon. A József Attila Amatőr Színjátszó Társulat tavaly is nagy sikereket ért el a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozóján, így idén áprilisban a társulat és egyesületünk lesz a házigazdája a 28. Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozójának. Király Sándor vezetésével az egyesület harmadik alkalommal szervezte meg a Totya Szemlét, a rövid jelenetek találkozóját Tóth János emlékére. A felnőtt csoport mellett már hosszú évek óta működik a Gézengúz Gyermekszínjátszó Kör is, melynek tagjai a Fejős Klára Általános Iskola felsősei. Minden évben egy színpadi előadással készülnek az iskolanapra, majd azzal bejelentkeznek a bácsfeketehegyi találkozóra, fellépnek ők is a Totya Szemlén, de a Mikulás-várásra is készülnek egy darabbal. Velük Momić Violetta magyar szakos tanár és Király Sándor foglalkozik. A Koboz Citeracsoportunkat Ördög Lóránt készíti föl – számolt be Tóth Ramóna.
Az egyesület épületében az elmúlt évek során számos felújítás zajlott le, az év végén az úgynevezett Kossuth Terem felújításába fogtak bele a Bethlen Gábor Alapkezelő jóvoltából, és a március 15-i megemlékezésükig szeretnék befejezni. Ezt leszámítva más felújítási munkálatokat nem terveznek, inkább a rendezvényeikre koncentrálnának. Mint az kiderült, április végén az egyesület a 28. Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozójának lesz a házigazdája.
– Várjuk már a rendezvényt, de egy picit félünk is, de a „jobb félni, mint megijedni” mondásból kiindulva hiszem, hogy egy kis egészséges lámpalázra szükség van. Mint azt már említettem, nagyon jó csapattal dolgozom, így a bizalmam határtalan, és tudom, hogy a 2018-as nagykikindai találkozóhoz hasonlóan idén is remek rendezvényen vesznek majd részt a jelentkező csoportok – zárta gondolatait az elnöknő.
Nyitókép: (Fotó: az Egység archívuma)