2024. december 22., vasárnap

Minden út Nagykikindára vezetett

Vasárnap díjátadó gálaműsorral zárult a XXVIII. Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozója

Ha röviden össze szeretném foglalni azt, hogy mi is történt Nagykikindán az elmúlt tíz nap során, akkor a szeretet, az erő, az egység, az összefogás, az áldozatkészség, az önzetlenség és a kitartó munka jut róla elsőként az eszembe. Adva van ugyanis szinte Nagykikinda szívében egy hely – a legtöbben csak magyar otthonként emlegetik –, amit polgári nevén Egység Művelődési Egyesület székházának neveznek, ahol az elmúlt napokban legalább ezer ember megfordult, ki amatőr színészként, ki vidékről érkezett közönségként, hogy részese lehessen annak a programsorozatnak, amit a köznyelvben szemleként, illetve találkozóként emlegetünk, tehát a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozójának, amelyet immár 28. alkalommal szerveztek meg.
A nagykikindaiak már régi motorosoknak számítanak ebben, hiszen a részvételi adataikat tekintve eddig egyetlen alkalmat sem hagytak ki, házigazdaként pedig negyedszer mutathatták meg, hogy milyen is a nagykikindai vendégszeretet. A szóban forgó tíz nap során tizennégy társulat mutatkozott be. 

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

A nagykikindaiak választása az idén Swajda György Himnusz című darabjára esett. Király Sándor színész-rendező szívéhez azok az alkotások állnak a legközelebb, amelyekkel a társadalom perifériáján kívül eső emberekre hívhatja fel a figyelmet.
– Az előadásaink során lerongyolódott emberekre vagy tisztázatlan szerelmekre hívjuk fel a figyelmet. Mutattunk már be autistáról, de néma kislányról is darabot, akit mindenki ki akart használni, de az is megesett, hogy az előadás egy olyan nagymamáról szólt, aki az egész családját terrorizálta, vagy valamilyen betegségben szenvedő egyénre hívtuk fel a közönség figyelmét, aki már mindenkinek a terhére van. Összegezve tehát, azokra szeretem felhívni a figyelmet, akikről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, vagy nem akarunk tudomást venni róluk – részletezte Sándor.
Az idei szemle másik nagykikindai vonatkozása, hogy az innen származó Tóth Dániel rendezőként mutatkozhatott be a hazai közönség előtt. A fiatal rendező az Újvidéki Magyar Művelődési és Művészeti Központ Színes Szilánkok Diákszínpadának rendezője, amelynek truppja a Molnár Ferenc műve nyomán és Góli Kornélia adaptációja alapján készült, A Pál utcai fiúk című musicalt mutatta be a közönségnek. Dániel saját bevallása szerint inkább színész, mint rendező.
– Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy el tudtuk hozni ide, haza ezt a produkciót. Az előkészületek és az előadás során rengeteg érzelem kerített a hatalmába, mert ezeken a deszkákon mutatkoztam be amatőr színészként. Nagyon hálás vagyok Tóth Jánosnak, aki akkoriban itt rendezett, illetve Király Sándornak is, akitől szintén sokat tanultam – mondta Dániel. A zsűri a csapatépítő tevékenységért járó díjat ítélte nekik, a legszebb színpadi beszédért járó Szántó Róbert-díjjal pedig a Nemecsek Ernőt alakító Barna Sára Mátét tüntette ki.

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

A tíz nap során számtalan jó színészi produkciónak örvendhetett a kitartó közönség. Pásztor Dániel két előadásban is bemutatkozott. A magyarkanizsai Gondolat–Jel társulat Bernarda Alba házát vitte a színpadra, amelyben a fiú Bernarda Alba szerepét játszotta el, szerdán pedig a zentai Kex-szel Vadászként mutatkozott be.
– A két karakter személyisége között nincs átfedés, személyiségük teljesen eltér egymástól. Bernarda Alba szerepe nagyon komoly, a vadászé pedig egy könnyed, inkább ilyen elrajzolt figura, de mivel ezt az előadást már valamilyen formában játszottuk, a vadász karakterének alapjai már megvoltak. Azóta az természetesen fejlődött, de rendelkeztem egy jó vázzal, amit tovább tudtam építeni – mesélte Dániel. A két alakításért a VMMI által felajánlott egyik könyvcsomagot ítélte oda számára a zsűri.

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

Minden szót megérdemel a Palicsi Színjátszó Grund Emily című drámája, filmadaptációja, amely több díjat és különdíjat is kiérdemelt. Díjazták a legjobb összjátékot, vendégszereplési lehetőséget kaptak a Zentai Magyar Kamaraszínházban, Süge Réka, aki több karaktert is megformált az előadásban, részvételi lehetőséget kapott a Szép Szó Táborba, az Emilyt alakító Mezei Sára Csenge pedig ingyenesen vehet részt a Malom-színésztáborban.
A zsűri a legjobb új formákat kereső produkció díjával, a Bambach Róbert-díjjal tüntette ki Topolya Község Művelődési Házának Fosszilis Mosolycsalók című csoportját, amely Eugène Ionesco: A kopasz énekesnő című ellenszínművével lépett a színpadra. Jankovics Andrea rendező véleménye szerint a csak lányokból álló csapat nagyon élvezte az egész munkafolyamatot.
– Ez olyan darab, amit nagyon sokat kell elemezni ahhoz, hogy megértsük azt, hogy ki mit és miért mondott. A legtöbb dolognak semmi értelme nincs, ezért muszáj egy pici értelmet adni az egésznek, és ezért gondoltuk azt, hogy érdekes lesz – közölte a rendező. Az előadás főszereplőjét, Kovács Nemes Katát egyébként Ferenczi Ibolya-díjjal tüntették ki, ami azt jelenti, hogy ő lett a legjobb női főszereplő, de a társulat vendégszereplési lehetőséget is kapott a Kosztolányi Dezső Színházban, a Kováts úr szerepét eljátszó Tomik Eszter pedig a zEtna Kiadó könyvcsomag-különdíját érdemelte ki.

Vidács Hajnalka felvétele

Vidács Hajnalka felvétele

A Pataki László-díjat, a szemle legjobb hagyományos keretek között megvalósított előadásáért járó elismerést a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület Jáccunk Trupp társulata érdemelte ki Egressy Zoltán Portugál című drámájának színreviteléért. A produkciót az a László Sándor rendezte, aki ezt a darabot egyszer már – valamivel több mint tíz évvel ezelőtt – színpadra állította az Újvidéki Színházban.
– A Portugált az egyik legjobb kortárs magyar műnek tartom. Az író nincs, amit ne tudna az életről, a vidéki létről, az emberi karakterekről. A produkció nagyon jó lehetőséget kínál arra, hogy mindegyik színész – a maga módján, illetve a maga képességeihez mérten – maximálisan meg tudja mutatni magát, ki tud teljesedni, és lubickolhat is a szerepében – számolt be a rendező. És a színészek tényleg lubickoltak, s ennek ékes bizonyítéka a számtalan díj és vigaszdíj: a Kocsmárost alakító Szíveri Bélának ítélték oda a Nagy István-díjat, a legjobb férfi epizódszerepért járó elismerést, az asszonyt alakító Nemes Edina pedig a legjobb női epizódszerepért járó Magyari Piri-díjat vehette át, de a közönségzsűri favoritja is ők lettek. Samu Dávid és Zelenka Máté pedig egy-egy Magyar Szó-s könyvcsomagban részesült. 
A zsűri rendezői különdíját Molnár Józsefnek, a kupuszinai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Sturcz József Színjátszó Csoport rendezőjének ítélte oda a Csepreghy Ferenc és Sulhóf József Sárga csikó című népszínmű színreviteléért. Ezen felül a zsűri az Újvidéki Színház vendégszereplési lehetőségét ítélte oda, illetve több napilap-előfizetést, könyvcsomagot osztottak ki a színészek között.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kakuszi Elvira felvétele