A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége az idén is meghirdette a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program keretében a búzaadományok gyűjtési akcióját. A falugazdászok és a gazdakörök szervezésében az adományok átvétele, gyűjtése folyamatos.
A közép-bánáti térségben az elmúlt időszakban befejeződött az aratás, így azok a termelők, akik segíteni szeretnének, július 30-áig még megtehetik, amikor a felajánlott búzát Zentára, a vajdasági gyűjtés központi helyszínére szállítják.
A Vajdaságban begyűjtött adományokat egyébként itt, Vajdaságban fogja szétosztani a VASZ, Magyarországra, az összeöntés ünnepére szimbolikusan csak egyzsáknyi mennyiség lesz elszállítva. A többi felajánlott búzából lisztet őrölnek, és a gyermekekkel foglalkozó vajdasági intézmények, civil szervezetek, diákkollégiumok, nagycsaládosok között fogják szétosztani.
A kenyérgabona begyűjtése folyamatosan zajlik Magyarcsernyén, Magyarittabén és Tordán is a falugazdászok közreműködésével.
NEMES A CÉL
A magyarcsernyeiek és a tóbaiak már nyolcadik éve bekapcsolódnak a programba, és minden termelő a lehetőségeihez mérten adakozik, tudtuk meg Darusi Renáta falugazdásztól.
– A helybeliek már pontosan tudják, hogy ez az akció mennyire nemes célt szolgál, éppen ezért a termelők egy emberként fognak össze a siker érdekében, a gyermekek öröme ugyanis mindennél többet ér – hangsúlyozta a falugazdász, és hozzátette, hogy reményei szerint az elkövetkező napokban még több felajánlás érkezik, mint korábban.
Ottjártunkkor az is kiderült, hogy a mezőgazdászokkal folytatott beszélgetések során elég vegyes kép született az idei termés mennyiségét illetően.
– Ami Csernyét és Tóbát illeti, a földművesek a 2600 kataszteri hold termőföldnek az egyharmadát vetették be búzával. A kenyérgabona hozama az idén nagyon ingadozónak bizonyult, volt olyan parcella, amelyiken alig termett, és olyan is, ahol rekordtermés született. Az átlagot tekintve 28 mázsa termett holdanként. A termelők a termény árával nincsenek megelégedve, mivel az nem fedezi a termesztés költségeit – mondta Darusi Renáta.
MINDENKI NAGYLELKŰ
Horváth Éva magyarittabéi falugazdásztól megtudtuk, hogy a termelők nagyon lelkesek és nagylelkűek a felajánlásokat illetően. Reményei szerint az utolsó pillanatokban a gazdák még néhány zsákkal támogatni fogják a kezdeményezést.
– A hónap végéig még van idő, így mindenkit arra biztatok, hogy vegyen részt az akcióban. Számomra külön örömet jelent az, hogy a szentmihályi termelők is nagyon lelkesek. Náluk márciusban nyitottuk meg az irodánkat – közölte Éva.
Mint kiderült, a magyarittabéi gazdák elégedettek a hozamokat illetően, átlagban 25 és 42 mázsa között termett egy láncon.
SOKAN JELEZTÉK HOZZÁJÁRULÁSI SZÁNDÉKUKAT
Tordán néhány családot leszámítva szinte mindenki földművelésből él. Ami a tordai kenyérgabonát illeti, Kiss Kornélia falugazdásztól megtudtuk, hogy az idén a tordaiak kevesebbet vetettek, és a termés hozama sem a várakozásoknak megfelelően alakult.
– Tordán egy láncon átlagosan 20 és 30 mázsa kenyérgabona termett, a mennyiség közelebb van a 20 mázsához. A termelők az árával sincsenek kibékülve – számolt be tapasztalatairól a tordai falugazdász.
Ami a búzagyűjtési akciót illeti, kiderült, hogy Tordán szinte minden évben 600 és 700 kilogrammnyi kenyérgabonát ajánlottak fel a termelők. A falugazdász elmondta azt is, hogy már nagyon sokan jelezték, hogy a következő napokban visznek be hozzá még adományt.
A Vajdaságban maradó búzát a Boros-malomban őröltetjük, majd szeptember és október folyamán osztjuk szét a muzslyai és a nagybecskereki kollégiumokban, illetve a többi gyermekotthonban, nagycsaládos egyesületeknek, tehát minden olyan intézménybe eljut, ahol gyermekekkel foglalkoznak. Jó helyre kerül a liszt – zárta gondolatait Kiss Kornélia.
Nyitókép: A magyarok kenyere program plakátja