Pénteken este Tordán a fiataloknak szánt diszkóesttel vette kezdetét a XVI. Kukoricafesztivál. A szervezők mára, azaz a szombati napra is színes programokkal készültek, abban bízva, hogy minden korosztály megtalálja a maga számára a legvonzóbbat. A rendezvényre Dobai Jánossal, a tordai helyi közösség tanácsának elnökével tekintettünk vissza.
– Tizenhat évvel ezelőtt az Orgonavirág Hagyományápoló Csoport vezetőségében merült fel az az ötlet, hogy jó lenne valamilyen kora őszi eseményt is szervezni Tordán, amikor a határi termés betakarítása befejeződik, mert abban az időszakban egy picit mindenki megpihen. Ekkor született meg az az ötlet, hogy csináljunk egy olyan őszi rendezvényt, amelynek a keretében be tudjuk mutatni a hagyományainkat és a szokásainkat, hiszen a tordaiak mindig is mezőgazdasággal foglalkoztak, illetve abból éltek. A határ legnagyobb hányadát a kora őszi érésű növénykultúrák fedték, tehát a napraforgó és a kukorica, de valamikor cukorrépát is termesztettünk. Így jutottunk el addig, hogy szervezünk egy Kukoricafesztivált, amelyen megpróbáljuk bemutatni a szüleink és a nagyszüleink szokásait, hogy hogyan nézett ki az ő idejükben a kukorica betakarítása, a kukorica kézi törése, a szárvágás, a kúpba rakás és a kukorica fosztása. Akkoriban ilyen esemény nem volt. Aratóversenyeket már tartottak, de mi ezzel a rendezvénnyel egyedülállónak számítottunk – emlékezett vissza a tanácselnök.
A tordaiak a későbbiek során a kézi kukoricatörő versenyhez további tartalmakat, programokat párosítottak, s ennek köszönhetően több naposra duzzasztották a találkozójukat.
– Ehhez a fesztiválhoz mindig is hozzátartoztak a hagyományos ízek, tehát a falusi ételek főzőversenye, amelyhez napjainkban már különböző zenei, szórakoztató és művelődési programok is társulnak. A mi közösségünk számára rendkívül fontos ez a rendezvény, mert a búcsúval és falunappal ellentétben – amikor a legtöbb tordai a vendéglátó szerepét tölti be és ezért nem érnek rá közösségi eseményen való hosszabb részvételre – a Kukoricafesztivál kiváló lehetőséget nyújt arra is, hogy a család, a barátok és az ismerősök összefogjanak, és eltöltsenek együtt egy szép délutánt, a gyermekektől kezdve az idősebb korosztályig. Ilyenkor 20-30 fős csapatok állnak össze főzni, akik társalognak, beszélgetnek, és szórakoznak a főzés mellett. Ez a nap egy igazi családi nap a tordaiak számára – tette hozzá Dobai János.
Habár a rendezvényre az előkészületek már hetekkel ezelőtt elkezdődtek, a helyi közösség még ezen a héten is gondoskodott egy-két munkaakcióról, hogy a sportközpont területét teljesen alkalmassá tegyék a fesztivál lebonyolítására. A szervezők minden évben igyekeznek újításokat is becsempészni az eseménybe.
– Az idén operettestet szerveztünk szombatra 18 órai kezdettel a sportközpontban, illetve székely huszárok is lesznek, akikkel érdekesebbé tesszük a rendezvényünket. Nagyon fontosnak tartjuk azt is, hogy a fiataljaink is megismerjék és átvegyék a hagyományainkat, éppen ezért nagyon örülünk annak, hogy a kézi kukoricatörésben az idén két gyermekcsoport, 10 és 14 év közötti fiatalok is részt vesznek. Sajnos egyre kevesebben vannak azok, akik még tényleg ismerik a kézi kukoricatörés szerszámait és fortélyait, illetve pontosan ismerik a régi, hagyományos, határban elfogyasztott reggelit, éppen ezért nagyon fontos, hogy még idejében át tudjuk adni nekik ezeket a hagyományokat – zárta gondolatait Dobai János.
Nyitókép: Dobai János, a tordai helyi közösség tanácsának elnöke (Fotó: Vidács Hajnalka)