2025. január 10., péntek

Egységben kell gondolkodni

Tóth Zoltán, a szajáni helyi közösség tanácsának elnöke értékelte a múlt évet

A szajáni helyi közösségben minden naptári évet azzal kezdenek, hogy egy egyeztetésre hívják a helyben működő, tevékenykedő civil szervezetek, egyesületek vezetőit, akik ezen a találkozón felvázolják az adott évre vonatkozó terveiket, illetve elmondhatják rendezvényeik tervezett időpontját, hogy elkészíthessék a település eseménynaptárát, teszik mindezt az időpontok ütközésének elkerülése érdekében. A helyi közösség ezután elkészíti pályázatait a civil szervezetek részére. Nem történt ez másképpen a 2024-ben sem Szajánban, ahol a helyi közösség költségvetése több mint 10 millió dináros költségvetésből gazdálkodott – hallottuk Tóth Zoltántól, a szajáni helyi közösség tanácsának elnökétől. 

– Csaknem 2 millió 200 ezer dinárt biztosítottunk szervezeteinknek a különböző programjaik megvalósítására. Igyekszünk minden olyan egyházi, hagyományos, illetve történelmi évfordulót megünnepelni, amelyekre régen elődeink is odafigyeltek. Megünnepeljük és át is éljük azokat, ismereteinket pedig igyekszünk továbbadni a fiatalabb generációknak. Ilyen többek között a nőnap, majd az 1848/49-es forradalom emléknapja, amit szentmisével és koszorúzással ünneplünk, ugyanúgy Szent István király ünnepét is, ami a templombúcsú mellett számunkra a falunapot is jelenti. Tavaly a Délibáb Hagyományápoló és Természetbarát Kör 30. alkalommal szervezte meg a Húsvéti Népi Játékok elnevezésű rendezvényét, amelyen a húsvéthoz köthető szokásainkat mutatják be a gyermekek számára, az Ady Endre Művelődési Egyesület pedig 27. alkalommal rendezte meg az Aratónapot, amelyen a hagyományos kézi aratás kerül bemutatásra. A Kolping Egyesület tizenegyedik alkalommal szervezte meg nemzetközi főzőfesztiválját. Amire nagyon büszkék vagyunk, hogy tavaly az Önkéntes Tűzoltó Egyesületünk ifjúsági csapata eljutott az olaszországi Trentinóba a tűzoltók Európa-bajnokságára. Nagyon büszkék vagyunk a fiataljainkra – közölte Tóth, majd arról is beszélt, hogy a nyugdíjas-egyesület, illetve a délibábosok is megszervezték a hagyományos teadélutánjaikat, sor került a Nagybecskereki Egyházmegye hittantáboraira, illetve az Ady Endre Művelődési Egyesület is sikeresen megszervezte a néptánc- és népzenetáborát.

Mint kiderült, a december a karácsonyvárás jegyében telt, a településen az idén is megszervezték az adventi ablakok díszítését és felkeresését, a közös adventi koszorús gyertyagyújtásokat a templomkertben, 27. alkalommal rendezték meg a Vajdasági Magyar Szövetség, a helyi civil szervezetek, helyi vállalkozók és magánszemélyek támogatásával a Mikulás a házhoz megy elnevezésű akciójukat, illetve tíz újszülött az idén is ajándékban részesült, mindannyiuk számára egy-egy töves fenyőt biztosítottak. A tanácselnök arról is beszélt, hogy az iskola diákjaival, illetve az Önkéntes Tűzoltó Egyesülettel közösen, a kultúrotthon előtti téren feldíszítették a falu első közös karácsonyfáját.

– Egy régi álmom vált ezzel valóra, általa a közösség érezheti a törődést. Én mindig azt mondom, hogy egységben kell gondolkodni, mert összefogással mindig sokkal többet tudunk elérni, a megosztottság, az önös érdekek előtérbe helyezése nekünk csak árt, tehát minket csak az összefogás tud előrevinni – hangsúlyozta Tóth Zoltán.

A tavaszi szemétgyűjtési munkaakción a falu apraja-nagyja részt vesz (Fotó: Vidács Hajnalka)

A tavaszi szemétgyűjtési munkaakción a falu apraja-nagyja részt vesz (Fotó: Vidács Hajnalka)

A szajáni helyi közösség minden év márciusában vagy áprilisában nagyszabású szemétgyűjtési akciót szervez, ugyanis fontosnak tartja a környezetvédelmet. A megmozduláson részt vesz a falu apraja és nagyja, fiatalok és idősek egyaránt. A hulladékot minden utcában összegyűjtik, majd a nagykikindai legális hulladéklerakóba szállítják. Az aratás idejére megszervezik a tűzvédelmet az önkéntes tűzoltó egyesülettel. Ami a beruházásokat illeti, a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával tavaly belső meszeléseket végeztek a Móra Károly Általános Iskolában, a helyi közösség önerőből kétnyelvű táblákat helyezett el a kultúrotthonban, járdajavítási, illetve -kialakítási munkálatokat végeztek, a kultúrotthonban kicserélték a villanyvezetékeket, korábban a fűtő- és hűtő-, valamint a szellőztetőrendszereken végeztek felújításokat. Az idén a kultúrotthonban két gázkazánt szeretnének kicserélni, mivel a régiek elavultak, rosszak.

– A fűtési rendszert ebben az épületben ezzel a két elavult gázkazánnal próbáljuk működtetni, de ezek már nem túl energiatakarékosak és energiahatékonyak, az egyik nem is működik, tehát muszáj kicserélni őket. Ennek a beruházásnak az értéke mintegy 6 millió dinár. A másik nagyobb befektetésünk elkezdődött tavaly, ez pedig a Mézeskalács Iskoláskor Előtti Intézmény tetőszerkezetének felújítása, amire a nagykikindai önkormányzattól 15 millió dinárt kapunk. Ezek a munkálatok az előző év végén elkezdődtek, s reményeink szerint tavasszal befejeződnek. A következő célként a nyílászárók cseréjét fogalmaztuk meg itt. Az iskolában is várhatóak kisebb felújítások, az égőket energiahatékony világítótestekre fogják cserélni, de a villanyhálózaton is dolgozni fognak – mesélte a tanácselnök.
Szaján helyi közösségének költségvetése az idén több mint 11 millió dinárt tesz ki, így a tanácselnök szavai szerint megnövelhetik a civil szervezeteknek szánt támogatás keretösszegét is, hogy az egyesületek meg tudják szervezni azokat a rendezvényeket, amelyek fontosak a közösség számára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tóth Zoltán, a szajáni helyi közösség tanácsának elnöke (Fotó: Vidács Hajnalka)