A múlt év második felében a nagykikindai Egység Művelődési Egyesületben tisztújító közgyűlést tartottak. Az alelnök Savanović Erzsébet maradt, az elnökség további tagjai pedig Hun Márton, Cibula Volaš Eleonóra, Kancsár Anasztázia, Kancsár Krisztián, Nemes Róbert, Komarek Magdolna, Fazekas Vivien, Tóth Jolán és Komarek Attila. Az elnöki tisztséget továbbra is Tóth Ramóna tölti be, kérésünkre összegezte az elmúlt év eseményeit.
– A magyar kultúra napjára minden évben ünnepi műsorral készülünk, azt követi februárban a farsangi kavalkádunk. Az 1848/49-es szabadságharc mellett októberben megemlékezünk az aradi vértanúkról, júniusban pedig az összetartozás napjáról. A kézimunkacsoportunk évente kétszer szervez teadélutánt, rendszeresen részt veszünk a Vajdasági Kézimunka-kedvelők kiállításán, minden évben megszervezzük a Nemzetközi Kórustalálkozót, valamint emléket állítottunk Tóth János egykori rendezőnknek a Totya Szemlével. Hagyományos ballagást szervezünk a Kökénd Polgári Egyesülettel a községben élő nyolcadikos diákoknak, illetve a kökéndesek már több éve megszervezik a Tini Csillag Művészeti Vetélkedőt. Otthont adunk a Fejős Klára Általános Iskola Mostan színes tintákról álmodom… című szavalóversenyének, karácsonykor pedig ünnepi műsorral szoktunk kedveskedni a polgároknak – ismertette az elnök.
Az egyesület a megszokott rendezvényein túl vendégszerepléseket, táncegyütteseket és népzenészeket is fogad, hogy színesebbé tegye az éves kínálatát. Tavaly negyedik alkalommal volt a házigazdája a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozójának.
– Közönségünk a tíz napig tartó találkozón tizennégy remek előadást láthatott. Büszkék vagyunk arra a hetven önkéntesre, akik részt vettek a rendezvény előkészítésében, és mindent megtettek annak érdekében, hogy minden vendégünk elégedetten távozzon. Büszkék vagyunk arra is, hogy minden előadást telt házas érdeklődés övezett. Számomra ez a megmozdulás bebizonyította, hogy mi, nagykikindai magyarok össze tudunk tartani – nyugtázta Tóth Ramóna.
Az elnöknő arra is kitért, hogy fontosnak tartja az oktatás és a kulturális programok támogatását, összehangolását, mert ezek segítik a magyar identitás és kultúra megőrzését. Ezért folytatódott az elmúlt évben is a Kerekecske Gombocska Beszédfejlesztő Játszóház Hun Nemes Csilla vezetésével.
– Itt a legkisebb gyermekek számára is lehetőséget biztosítunk az anyanyelvük ápolásához, a verseink, a mondókáink, a szokásaink megismeréséhez, a hagyományápoláshoz, de leginkább arra, hogy érezzék, melyik közösséghez tartoznak. A szórványban élő magyaroknak különös figyelmet kell fordítaniuk kulturális örökségük megőrzésére. A hagyományok ápolása, a nyelv és az értékek átadása nem csupán a múlt tiszteletének a jele, hanem a jövő biztosítéka is. A kulturális örökség ápolása erősíti a közösségi kötelékeket, segíti az identitás megőrzését és a szórványban élők összetartozásának érzését. A nagykikindai magyar közösségnek rendkívüli kihívásokkal kell szembenéznie kultúrájának megőrzése terén. Az alacsony magyar lakosságarány és a környező, többségi nemzetiségű közeg befolyásolása alá kerülhet a magyar kulturális örökség – szögezte le Tóth Ramóna.
Az elnöknő arról is beszélt, hogy az egyesületben év végén újraindult a néptáncoktatás, amelyen a kisoroszi alsós diákok is részt vesznek. A koreográfus Cseszák Balázs, a művészeti vezető pedig Körmendi Elvira. Hosszú évek óta működik a Gézengúz Diákszínjátszó Csoport, melynek vezetője Momić Violetta magyarszakos tanár és Király Sándor amatőr rendező, a Koboz citerazenekar is heti rendszerességgel próbál. A József Attila Amatőr Színjátszó Társulat, Király Sándor vezetésével minden évben készít egy színdarabot, amellyel fellép a Vajdaság Magyar Amatőr Színjátszók Találkozóján, illetve tájol is vele itthon és külföldön is. A Guba Gasztrocsoportot Komarek Magdolna vezeti, tagjai különféle gasztronómiai rendezvényen szoktak részt venni. Tavaly megalakult a Pacsirta felnőtt vegyes kórus, Détári Margita vezetésével, aki a helyi Slobodan Malbaški Általános Zeneiskola igazgatónője, valamint alakulóban van egy újabb kórus is az egyesületben, amelye Kószó Apollónia és Barna Mátyás vezet majd. Tóth annak a véleményének is hangot adott, hogy az egyház és a művelődési egyesület együttműködése nemcsak a kulturális örökség megőrzése szempontjából fontos, hanem hozzájárul a közösség jólétéhez és fejlődéséhez is.
– A vallási ünnepek kivételes lehetőséget nyújtanak arra, hogy a közösség tagjai együtt ünnepeljenek és megosszák egymással hagyományaikat és értékeiket. Ezért is tartjuk fontosnak a karácsonyi ünnepkörben a közös megmozdulást a templom előtti platón, illetve pünkösdkor az egyesületünk amatőrei egy kisebb hagyományőrző műsorral kedveskednek a híveknek a szentmise után. Tavaly karácsony előtt hangulatos karácsonyi vásárt és hangversenyt szerveztünk közösen ft. Bővíz László atyával, amelyen a betlehemezők is előadták a Jézus születéséről szóló jelenetüket. Fazekas Vivien készítette fel őket – mesélte Tóth Ramóna, aki az idei évvel kapcsolatos gondolatait azzal zárta, hogy állandó rendezvényeik mellett nagyobb hangsúlyt szentelnek majd József Attila születése 120., és az egyesületük 80 éves évfordulójának.
Nyitókép: A nemzeti ünnepeinkről sem feledkeznek meg az egyesületben (Fotó: Vidács Hajnalka)