Az idén Magyarcsernyén megrendezett LIX. Gyöngyösbokréta és XLVI. Durindó keretében több kisebb alkalmi tárlatot is megnyitottak az Ady Endre Művelődési Egyesület előcsarnokában. Az egyik ilyen a helyi kézimunkaszakkör Fehér lyukhímzés helyi gyűjtésekből című alkalmi kiállítása volt, amelyről Kormányos Erzsébet, a kézimunkaszakkör elnöke beszélt.
– Az itt kiállított darabok egy része magyarcsernyei gyűjtés, a falunkban fellelt régi lyukhímzéses darabokat álmodtuk tovább, amelyből ezek a csodálatos terítők születtek. Tárgyalkotó népművészetünknek ez a része születésünktől kezdve életünk végéig elkísér, hiszen a kicsi gyermek pólyájától kezdve, sok más öltözködési darabon át, a lakásban használatos textíliákig megtalálhatóak ezek a motívumok és a hímzési technikák. Ezek a munkák örömmel, odaadással, hosszú időn keresztül készültek, és mi ezt az élményt szeretnénk átadni – mondta Kormányos Erzsébet.
A másik alkalmi kiállítást a Magyarcsernyéről Pécsre kerülő, de jelenleg Afrikában alkotó, munkálkodó Hoffmann Delila festményeiből állították össze. Távolléte miatt Bacsik Lőrinc Natália szervező tolmácsolta üzenetét.
– A kiállításon megtekinthető képek nagy része kifejezetten erre az alkalomra készült, de vannak olyan festmények is, amelyek régebbiek, de valamilyen formában Magyarcsernyéhez köthetőek. Ilyen például az Anna barátnőmről készült portré, illetve az önarcképem is. Hálásan köszönöm a meghívást, és nagy megtiszteltetésnek tartom, hogy a távollétem ellenére részt vehetek a kiállításon. A képsornak az Eperfa címet adnám, ugyanis nagyszüleim udvarában volt egy eperfa, amelyhez számos kedves emlék köt – fogalmazta meg üzenetét a művész.
Nyitókép: (Fotó: Molnár Edvárd)