Sorrendben tizenhetedik alkalommal tartottak szerdán délután szavalóversenyt a magyar költészet napja alkalmából Óbecsén. A megmérettetésnek a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör adott otthont, míg a verseny szervezője a kultúrkör mellett a Perem Magyar Színházi Egyesület volt.
– 1964 óta József Attila születésének napján, azaz április 11-én ünnepeljük a magyar költészet napját. Ezen a napon a klasszikus és kortárs magyar költőket és költeményeket ünnepeljük, ezzel együtt pedig a magyar nyelv szépségét is éltetjük. Az idei évben ünnepeljük nagy költőnk és forradalmárunk, Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulóját is, így külön kategóriában voltak azok, akik Petőfi-verssel indultak a megmérettetésen – mondta Ricz Róbert, a kultúrkör elnöke.
A versenyre rekordszámú, 136 szavaló jelentkezett be, Óbecséről, Dreáról, Péterrévéről és Pecesorról is érkeztek szavalók. A nagy létszámra való tekintettel a versenyt két helyszínen és három időpontban bonyolították le. A versenyzőket háromtagú zsűri értékelte és rangsorolta, akik Óbecse testvérvárosából, Csongrádról érkeztek: Török Mária, a Csongrádi Múzsa Művészeti Egyesület 2000 elnöke, magyar szakos tanárnő, Túri Attiláné, magyar szakos tanárnő, dr. Józsáné Ötvös Mária, magyar szakos tanárnő, Tóth Zoltánné, magyar szakos tanárnő, illetve a Batsányi János Gimnázium tanárai, Postáné Pető Györgyi és Posta István.
– Csodálatos élmény volt ismét a mai délután. Évek óta jövünk erre a szavalóversenyre és mindig meglepnek bennünket az óbecseiek, most éppen a létszámmal sikerült. Eddig is sokan mondtak verset, de ez az idei rekordnak számít. Minden korcsoportban nagyon sokan, nagyon szépen helyt álltak a gyerekek. Meglepő az, hogy már a másodikos korosztálytól kezdődően értő tolmácsolásokat hallottunk, szeretettel mondták a verseket, és a kiállásuk is azt mutatta, hogy nagyon sokat készültek, amiben a pedagógusok és a szülők is segítettek. Mindenképpen értékes egy ilyen verseny, már csak azért is, mert a gyerekek a versek tanulásával nemcsak a nyelvet gyakorolják, és a szókincsüket fejlesztik, hanem a későbbiekben is hasznát fogják venni a kiállásnak és a bátorságnak, amit az ilyen versenyeken szereznek – mondta Postáné Pető Györgyi.
Minden szavaló köszönőlapot és noteszt kapott ajándékba, míg a legjobbak ajándékutalványban részesültek. A zsűri a hat korcsoportban összesen 45 szavalót díjazott.
A rendezvény a budapesti Nemzeti Kulturális Alap, valamint a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatásának köszönhetően valósult meg.
Nyitókép: A legkisebbek (Kancsár Izabella felvétele)