Új tagokat toboroz az óbecsei Ivo Lola Ribar Cserkészcsapat. Olyan gyermekek és fiatalok jelentkezését várják, akik szeretnék jobban megismerni a szervezet munkáját, szeretnének közelebbi kapcsolatba kerülni a természettel, megismerni a földrajzi adottságokat, és szeretnének részt venni különféle közösségépítő és önfejlesztő tevékenységekben.
– Sokkal hasznosabb, ha az érdeklődők ilyenkor tavasszal iratkoznak be a cserkészcsapatba. Most jön a szép idő, a tavasz és a nyár, és ebben az időszakban a természet számos lehetőséget kínál. A cserkészeknek a természet a legfontosabb. Minden gyermeknek ajánlom, mert nagyon sok hasznos dolgot megtanulhatnak. A beiratkozás folyamata nagyon egyszerű, eljöhetnek személyesen a cserkészotthonba, vagy pedig felhívhatják a 065/912-01-11-es telefonszámot – mondta Lukács József, az óbecsei Ivo Lola Ribar Cserkészcsapat parancsnoka.
A cserkészet legnagyobb előnyei közé tartozik, hogy bármelyik életkorban el lehet kezdeni és bele lehet kapcsolódni a tevékenységekbe, megtanít önállóvá válni, csapatmunkában dolgozni, ugyanakkor a természettel való kapcsolatra összpontosít. A jelentkezők az életkoruknak megfelelő csapatba kerülnek, amelyben elsajátíthatják a különféle ismereteket és készségeket.
– A kategóriákra azért van szükség, mert maga a cserkészprogram nagyon széleskörű és korosztályhoz kell illeszteni. Az őrszemek 5-től 12 éves korukig méhecskék, 12-től 16 éves korig a kis cserkészlányok és fiúk, 16-tól húszéves korig cserkészlányok és fiúk, utánuk következnek az ifjú honismerő lányok és fiúk 20-tól 25 éves korig, 25–30 éves korig vannak az idősebb honismerők, majd őket követik a veteránok – fogalmazott a parancsnok, majd hozzátette, a gyakorlatban bebizonyosodott, hogy azok a gyerekek, akik öt évnél tovább maradnak a cserkészek körében, példamutató polgárokká válnak, erős gyakorlati készségekkel és stabil interperszonális kapcsolatokkal rendelkeznek.
– A legfontosabb cél a gyermekek nevelése. A cserkészek megtanulják tisztelni a szüleiket, az idősebbeket, elsajátítják a viselkedés alapszabályait. A cserkészprogramnak köszönhetően a gyermekek megtanulnak tájékozódni, megismerkednek a térképészettel és a térképolvasással, valamint a zászlóval történő jeladással, elsajátítják a sátorállítás szabályait, megtanulják kiszámítani a távolságokat, és mit kell tenni abban az esetben, ha elvesznek a természetben. Emellett a cserkészek ismereteket szereznek a természetben fellelhető gyógy- és ehető növényekről, azok gyűjtéséről, szárításáról, valamint a mérgező növények felismeréséről is – közölte Lukács József.
A cserkészet a világ legnagyobb politikamentes, leginkább ifjúsági önkéntes szervezete. 1907-ben alakult meg hivatalosan Nagy-Britanniában, ekkor szervezték meg az első cserkésztábort. A mozgalom kezdeményezője angol katonatiszt, Lord Robert Stephenson Smyth Baden-Powell of Gilwell – Bi-Pi, ahogy a cserkészek maguk között nevezik. Kezdetben csak fiúk cserkészkedhettek, 1912-től a lányok is bekapcsolódtak. Ettől kezdve a cserkészet Európa-szerte elterjedt. Az óbecsei Ivo Lola Ribar Cserkészcsapat 1952. november 26-án alakult meg, és azóta folyamatosan működik. Az elmúlt hét évtizedben összesen mintegy 30 ezren fordultak meg a cserkészcsapatban, jelenleg pedig mintegy 100-150 aktív tagot számlál.
Nyitókép: Különféle tevékenységek a természetben (Fotó: Lukács József)