2024. december 26., csütörtök

Műanyagmentes július

Mit tesznek az óbecsei polgárok környezetük védelmében?

A Műanyagmentes július nemzetközi kampány, az egyszer használatos műanyagok káros hatásaira hívja fel a figyelmet. Ha a műanyagot nem hasznosítják újra, akkor a szemétégetőbe vagy a szeméttelepre jut. Amennyiben kikerül a környezetbe, több száz évig is eltarthat a lebomlása, súlyosan károsítja az élővilágot. A kampány köré tömörülők azt szeretnék, ha a háztartásokban keletkező, sokszor csak néhány percig használt műanyagok igénybe vételét csökkentenénk.

Az óbecsei Nagy Rozália nyugdíjas. Nem szívesen pakol műanyag zacskóba, igyekszik újrahasznosítani ezeket valamilyen formában. – Odafigyelek vásárláskor, a piacon csak zöldséget kérek zacskóba, minden mást a vászontáskába teszek. A műanyag zacskót itthon újrahasznosítom, kitisztítom és beleteszem a húsárut, majd lefagyasztom benne – mesélte Nagy Rozália.

A hazai üzletekben néhány éve már megfizettetik ugyan a műanyag zacskót, de ez sem tántorítja el a vevőket attól, hogy abba kérjék a megvásárolt termékeket. A péterrévei Birkás Eszter több mint öt éve dolgozik egy vegyeskereskedésben. Tapasztalatai aggasztóak a műanyag zacskó iránti kereslettel kapcsolatban.

– A vásárlók több mint fele nem hoz magával vászontáskát vagy kosarat, előszeretettel kérik a zacskót a pénztárnál, nem számít nekik, hogy mennyibe kerül. A hústerméket is műanyagba csomagoljuk, például olyankor, amikor szeleteljük a szalámit. Ilyen módon is rengeteg műanyag kerül a környezetbe, holott ez csak csomagolás, csupán ideig-óráig van rá szükség – fogalmazott Birkás Eszter.

Azt már szinte mindannyian tudjuk, hogy bár a műanyag annak idején az emberiség egyik nagyobb találmányának számított, mára már a környezetszennyezés fő szimbólumává vált. Egy átlagos európai polgár mintegy 500 műanyag szatyrot használ el évente, és még ennél is több, egyéb műanyagelem kerül be a háztartásainkba, majd onnan a szemétbe. Egy ilyen, említett zacskó a boltban történő leszakítástól számítva átlag 25 percig van használatban, utána legtöbbször a szemetesben landol. Ehhez a rövid időhöz képest hihetetlenül sokáig tart a lebomlási folyamat, a műanyag fajtájától függően 100-tól 500 évig!

Léteznek ugyan olyan műanyagok, amelyeknek a lebomlása alatt nem azt értik, hogy a műanyag molekuláris formájában megszűnik létezni, hanem azt, hogy hosszú évek alatt szétesik apró darabokra. Eltűnni, beolvadni a természetbe nem fog, ehelyett kicsi, szabad szemmel már nem látható darabokra bomlik szét, de bennemarad a körforgásban. Ez a fajta műanyag nagy károkat tud okozni a természetbe kerülve, azonban, ha nem is 100 százalékban, de újrafeldolgozható egy újrahasznosítási folyamatban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Újrahasznosítható műanyagok gyűjtésére szolgáló, sárga konténerek Óbecse község területén (Kancsár Izabella felvétele)