2024. szeptember 1., vasárnap

Kiállítás a Sokolokról a Városi Múzeumban

Szerdán este nyitotta meg kapuit az óbecsei Városi Múzeum legújabb, az Óbecsei Sokolok 1911–1941 nevű kiállítása. Bár a Sokol-mozgalom csaknem egy évszázados tevékenysége megszakításokkal ugyan, de napjainkban is folytatódik, a tárlat témája az 1911-től 1941-ig tartó időszak, azaz az óbecsei Sokol-eposz kezdete és vége. A kiállítás célja egy olyan mozgalom bemutatása, amely a társadalmi élet számos területén (a sporttól és a kultúrától kezdve az oktatáson át az építészetig) nagyon aktív szerepet töltött be, és a pánszláv szellemiségen, valamint az egyetemes értékeken alapult. A Sokol-mozgalom Prágából indult 1862-ben, válaszul az Osztrák–Magyar Monarchia szláv népeinek németesítésére tett kísérletekre.

– A kutatás ötlete abból ered, hogy egyes, a szocialista Jugoszláviához kapcsolódó jelenségek gyökerei a korábbi időszakokra nyúlnak vissza –  közölte Nemanja Karapandžić, az óbecsei Városi Múzeum történésze, főkurátora, a kiállítás szerzője.

Az óbecsei Városi Múzeum gazdag gyűjteményében különféle tárgyakat, plakátokat, képeslapokat és fényképeket őriz, amelyek kimeríthetetlen adatforrást jelentettek a téma feltárásához. A kiállításon emellett magángyűjteményekből származó régiségek, valamint a Nagybecskereki Népmúzeum és a Vajdasági Sokol Egyesület gyűjteményeiből származó tárgyak is láthatók. A kiállítás előkészítéséhez a Zentai Történelmi Levéltár óbecsei fiókleltárának levéltári anyagát is felhasználták.

– Egy nagyon érdekes, tényfeltáró kiállítás ez azok számára is, akik még nem hallottak ennek a társaságnak a létezéséről. Ez egy mai napig működő társaság, de ténylegesen a két világháború között voltak a legaktívabbak. A tárlat katalógusa részletesen foglalkozik a társulat történelmével, történetével, így maga a katalógus az, ami a legnagyobb értéket jelenti – közölte Tojzán Ákos, az óbecsei Városi Múzeum igazgatója.

A kiállítást, amelyet a művelődési minisztérium is támogatott, két hónapig tekinthetik meg az érdeklődők az óbecsei Városi Múzeumban. 

Nyitókép: Kancsár Izabella felvétele