Az év többi napjához viszonyítva a karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több népszokást elevenítünk fel, hiszen számunkra ettől lesz teljes az adventi időszak. Az általános apróbb szokások mellett, mint a Luca-napja, az adventi koszorún lévő gyertyák gyújtása, morzsáiban él még a Betlehemezés hagyománya is vidékünkön. Több művelődési egyesület is igyekszik éltetni a régmúlt szokásainkat, és időről időre bemutatni azokat a nagyközönségnek, főleg a karácsonyi időszakban.
Gazsó Tibor ludasi néptáncoktató többedmagával még mindig igyekszik életben tartani a Betlehemezést, bár már nem olyan módon, ahogyan azt őseink tették, házról házra járva, hanem csak meghívások alkalmával adják elő.
– A magyarkanizsai Levendula Népi Kézműves Műhely Ördögcsáklya Táncegyüttesének férfikarával szoktunk eljárni Betlehemezni. Egy kelebiai jó barátunk nagyapja készített egy piros Betlehemet, amelyet ilyenkor kölcsönkérünk és viszünk magunkkal. Legutóbb a múlt hétvégén adtuk elő Hajdújáráson a karácsonyi műsoron, illetve hétfőn a kispiaci óvodában. Ebben az előadásban összesen négyen szerepelünk, egy hölgy, aki Szűz Máriát játssza és köszönti a pásztorokat, akiket három férfi alakít. Ez az összeállítás a Galga mentéről származik egy eredeti gyűjtésből. Viseletben, kifordított bundában és kucsmában adjuk elő a kis Jézus köszöntésének történetét, melynek végén táncolni szoktunk – mondta el lapunknak a népművelő.
Hozzátette, volt példa arra is, hogy barátokhoz, ismerősökhöz látogattak el váratlanul, ahogyan azt hajdanán tették. A következő alkalommal a szabadkai Vackor óvodásait lepik meg a betlehemi előadással.
Nyitókép: forrás: Gazsó Tibor