Harmincnégy évvel ezelőtt, 1991 januárjában alakult meg az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör, amelyben a kilencvenes évek folyamán fokozatosan elindult a kulturális élet. A kezdeti nehézségek ellenére sorra alakultak meg a szakkörök: társastánccsoport, néptáncegyüttes, kézimunkaszakkör, színjátszó csoport, versmondók szakköre és képzőművészek csoportja. Jelenleg több mint 250-en tevékenykednek a kultúrkörben. Az egyesület elsődleges célja a város magyar ajkú polgárai számára a kulturális élet megszervezése, a hagyományápolás, értékeink megőrzése, a tehetségek felkutatása, képzése és nevelése, valamint a fiatalok tömörítése. Ricz Róberttel, a kultúrkör elnökével az egyesület 2024. évi munkájáról beszélgettünk.
– A legfiatalabb tagjaink három, három és fél évesek, a legidősebb tagjaink pedig nyolcvan év körül járnak. A legnépesebb a néptáncszakosztály, amely keretében több korcsoportban folyik a szakmai munka, heti rendszerességgel, Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs vezetésével. A népzenei és népdalszakosztályunk is igen népes, a Botra férfikar és a Dúdoló énekcsoportok mellett a Szelence énekegyüttes és a gyermek énekcsoportok is dolgoznak, emellett szólistákkal és duókkal is foglalkozunk. A társas- és moderntánc-csoport öt korcsoportja dolgozik, amelyeket Horvát Sárkány Krisztina irányít Gulyás Bognár Renáta, Dávid Annabella, Varnyú Kinga, Kisutcai Dorina és Ződi Kinga segítségével. Ezenfelül a Szivárvány festőcsoport és a Búzavirág kézimunkacsoport dolgozik aktívan a kultúrkörben, Tót Kása Piroska és Molnár Mária vezetésével, akik kiállításokra és műhelymunkákra járnak egész évben. Tavaly számos rendezvényt szerveztünk. Ünnepi műsort tartottunk a magyar kultúra napja alkalmából, megemlékezést a Petőfi-szobornál az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére, de voltak húsvéti és karácsonyi kézműves foglalkozásaink is. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a költészetnapi szavalóversenyünkön több mint 120 szavaló vett részt községünkből. A Tripolszki együttes koncertje is nagyon látogatott volt, illetve a Nagy udvara van a holdvilágnak... elnevezésű népzenei műsorunk is telt házas volt. A Petőfi kultúrkör volt a házigazdája a XXVII. Kőketáncnak, amelyen több mint ezerötszázan léptek színpadra a két nap alatt. Dupla telt házas volt az Évadzáró és a Karácsonyköszöntő műsorunk, ekkor hétszázan nézték meg csoportjaink fellépéseit. Emellett festőnapot tartottunk a Sólyom-tanyán, a nyár folyamán sorrendben ötödször tartottuk meg a Közös kincseink elnevezésű néptánctábort, illetve hatodszor a Szóval, rímmel, színházzal elnevezésű drámatábort. Az ősszel ünnepi műsorral emlékeztünk meg a 20 éves Kiscimbora táncegyüttesről, de szerveztünk Táncparádét is, illetve a gyermekhéten is színes programok várták a gyermekeket. Novemberben a tolerancianapi szavalóversenyünk is igen tömeges volt. Az év végén a Szivárvány festőcsoport és Búzavirág kézimunkacsoport év végi kiállítására került sor, emellett tavaly is meghirdettük az adventi irodalmi és képzőművészeti pályázatunkat. December 22-én Karácsonyi álom címmel Koncz Antónió és Hódi Lúcia ünnepi koncertjével zártuk a rendezvényeink sorát. A legnagyobb rendezvényünk 2024-ben a kétnapos Szent István-napi rendezvény volt, amelyen több ezren vettek részt, és a népszerű Republic együttes koncertezett – mondta Ricz Róbert.
2024 folyamán is több színházi előadást mutattak be a Petőfi kultúrkörben, amelyek igencsak látogatottak voltak.
– A szabadkai Népszínház telt házas közönség előtt mutatta be a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című darabját, de a Palicsi Színjátszó Grund Valahol Európában és az újvidéki Színes Szilánkok Diákszínpad A Pál utcai fiúk című előadására is kölcsönkértünk székeket, mert nem volt elég. Emellett Szabadságharc címmel Kálló Béla és Tóth Péter Lóránt előadását, a Perem Magyar Színházi Egyesület A művésznő lepedője című színdarabot és a Bor-csinálta doktor című darabot is láthatta az óbecsei közönség, amelyet a tatabányai Orfeusz társulat adott elő. Csongrádi barátaink jóvoltából vendégünk volt Paár Julcsi Rókatánc című mesés komédiája, de a gyermekek a szegedi Cserregő Bábtársulás A könyvmoly című bábelőadását is megnézhették. László Sándor színművész Klamm háborúja című előadása is elragadta a nézőket, ahogyan Az atya foga című vendégelőadás is, amely a Szabadkai Népszínház és a Magyarországi Szerb Színház, a Múzsák Teátrumával együttműködésével jött létre. A Perem Magyar Színházi Egyesület nálunk mutatta be Kaland a villában című műsorát, illetve a Zentai Magyar Kamaraszínház is vendégszerepelt nálunk De mi lett a nővel? című darabjával. Nagyon örülök annak, hogy igény van a magyar színházi előadásokra, és a nézők nemcsak saját gyermekükre kíváncsiak, hanem a színházi darabokra is. Emellett egy saját produkciót is létrehoztunk, ugyanis Magyar Zsófia és Budinčević Krisztián, a szabadkai Népszínház színművészei a kultúrkör keretében készítették el A hentes című darabot, amelyet egy évvel ezelőtt mutattak be, és amellyel Vajdaság-szerte tájoltak – közölte az egyesület elnöke.
A Botra férfikórus tagjai tavaly Újvidéken, Zomborban, Bácskossuthfalván és Zákányszéken léptek fel, illetve a Dúdoló énekegyüttessel közösen Than Mór halálának 125. évfordulóján, az adai Durindón, Moholon és Bácsföldváron mutatkoztak be. A Botra Csókán a KÓTA minősítőn, amelyen országos kategóriában mérettette meg magát a csapat, Aranypáva díjat nyert. A Dúdoló tagjai több megemlékezést tettek színesebbé, a Karácsonyköszöntőn és az Évadzáró műsoron énekeltek, emellett felléptek Péterrévén, a Margaréta asszonykórus ünnepi műsorán is. A gyermek énekcsoportok, kettősök és szólisták a ludasi népzenei vetélkedőről négy arany minősítéssel, a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőről pedig nyolc díjjal tértek haza. A néptáncosok kiemelt arany, arany és ezüst minősítéseket kaptak a Kőketáncon, kiemelt arany minősítés szerzett a Kisbekecs táncegyüttes Szegeden, a XXXII. Országos Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztiválon. A néptáncosok felléptek még Óbecsén, Magyarkanizsán, Egerben, Pecesoron, Bácsföldváron és Dreán, Adán a Gyöngyösbokrétán, Topolyán a Vajdasági Magyar Táncháztalálkozó és Sokadalom elnevezésű rendezvényen, illetve XII. Vajdasági Gyermek és Ifjúsági Szólótáncversenyen, amelyen Zeffer Csenge és Gortva Mátyás aranyoklevelet szerzett. A Szivárvány festőcsoport tagjai bemutatkoztak egyebek mellett Temerinben, Magyarkanizsán, Adán, Torontálószegen, Topolyán, Kamancon, és kiállítása is volt a csapatnak az Óbecsei Városi Színház Kör Galériájában és a Petőfi kultúrkörben. A modern táncosok is sok helyen bemutatkoztak. Többször felléptek Óbecsén, és Péterrévén, Moholon, Dreán, Bácsfeketehegyen, Pecesoron és Zentán is jártak. Magyarkanizsán a 31. Euro Show Dance Fest elnevezésű moderntánc-versenyen a legidősebb táncosok ezüstérmet szereztek, a Palicson megtartott nemzetközi táncversenyen két első, három második és egy negyedik helyezéssel tértek haza. Zágrábból a Dance Explosion elnevezésű nemzetközi táncversenyről egy aranyéremmel tértek haza a felnőtt csoport tagjai. A Szolnokon megtartott Mikulás Kupán öt aranyérmet és egy ezüstérmet sikerült bezsebelniük a kultúrkör moderntánc-csoportjainak.
– A kultúrkör az elmúlt évben is együttműködött más óbecsei civil szervezettekkel és intézményekkel. Egymásra vagyunk utalva, kisegítjük egymást, vannak közös pályázataink, egy-egy rendezvényt közösen tartunk meg. Az Óbecsei Népkönyvtárral együtt dolgozunk egy-egy rendezvény alkalmával, a Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központtal a Ricsaj Népművészeti Találkozót szervezzük meg, a Bóbita Óbecsei Nagycsaládosok Egyesületével a gyermekhét és az adventi pályázatunk során működünk együtt, a Fokos Civil Szervezettel az Örökségünk című népzenei koncertet, a Than Emlékházzal pedig a Betlehemezők találkozóját szervezzük közösen, a Katicabogár Egyesülettel a BEDEF óbecsei gyermekművészeti fesztivál során segítjük ki egymást. Emellett a péterrévei Dr. Kiss Imre Művelődési Körrel, a szintén péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesülettel és az óbecsei Đido Művelődési Egyesülettel is szorosan együttműködünk. Az óbecsei önkormányzat az egyik legfőbb támogatónk, amellyel 2024-re 4,53 millió dináros támogatási szerződést írtunk alá. A támogatást egy részletben, december 4-én kaptuk meg. Addig magam sem tudom, hogy hogyan találtuk fel magunkat, hiszen a közüzemi számlákra, a három, munkaviszonyban lévő munkás fizetésére, a csoportok működésére és utaztatására, a sok-sok rendezvényre valahonnan elő kellett teremteni az eszközöket. A programjaink nagy részét pályázatokból valósítottuk meg. Támogatónk volt a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a budapesti Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Nemzeti Kulturális Alap, a Csoóri Sándor Program, illetve a MOL – Új Európa Alapítvány is, de óbecsei és környékbeli vállalkozók, kisiparosok is támogatták munkánkat. Köszönjük nekik! – zárta beszélgetésünket Ricz Róbert.
Nyitókép: Tavaly is nagy népszerűségnek örvendett a Szóval, rímmel, színházzal elnevezésű drámatábor (Fotó: Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör)